Ogród Zoobotaniczny na Bydgoskim Przedmieściu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ogród Zoobotaniczny na Bydgoskim Przedmieściu

Tytuł projektu:
Rewitalizacja elementów Ogrodu Zoobotanicznego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu.

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Oś Priorytetowa 7 „Wspieranie przemian w miastach i w obszarach wymagających odnowy”
Działanie 7.1 „Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast”

Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu - 1 367 195,35 zł
Kwota dofinansowania - 562 100 zł (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)
Wkład własny - 805 095,35 zł

Termin realizacji:
2010-2013

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
7 lutego 2012 r.

Opis projektu:
Ogród Zoobotaniczny doposażono w elementy małej architektury (ławki i kosze na śmieci), jak również zainstalowano nowe elementy placu zabaw. Ponadto nieopodal Willi Laegnera powstała wiata dydaktyczna z zielonym dachem (obsianym trawą), w której w sezonie wiosenno-letnim przy sprzyjającej pogodzie odbywają się zajęcia, a tuż obok wybiegu markurów odwiedzający zoo mogą odpocząć podziwiając nowo wybudowaną fontannę oraz teren do niej przylegający obsadzony niską roślinnością.

Na zrekultywowanym stawie usypano wyspę dla lemurów, a od strony głównego wejścia do Ogrodu tuż przy wodzie powstał pomost widokowy, z którego będzie można obserwować zwierzęta na wyspie. Wybudowano także domek dla lemurów dający zwiedzającym możliwość podziwiania zwierząt przez szyby. Ściany zewnętrzne budynku, jak również jego wnętrze, wyłożono materiałem imitującym piaskowiec, co doskonale harmonizuje z niedawno wybudowanymi wybiegami dla kotowatych i niedźwiedzi. Wyspa i teren do niej przyległy są już zagospodarowane.

W ramach projektu, za Ptaszarnią, powstał także „Ogród zmysłów” w stylu wiejskim, w którym królować będą pięknie pachnące rośliny zielne uprawiane niegdyś na obszarach wiejskich.

Realizator:
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
Wydział Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2007-2013
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Infrastruktura edukacyjna
Rewitalizacja
Realizator: 
Ogród Zoobotaniczny
Urząd Miasta Torunia
Wydział Środowiska i Zieleni

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu IV Ligi Elana Toruń pokonała przed własną publicznością Sportis Łochowo 2:1. W innym spotkaniu IV ligi Pomorzanin Toruń pokonał u siebie Włocłavię Włocławek 2:1.
 • Miasto, Sport
  For Nature Solutions Apator Toruń zremisował 45:45 z Betardem Sparta Wrocław i utrzymał 4. miejsce na koniec rundy zasadniczej. Torunianie w biegach nominowanych odrobili aż 6 punktów!
 • Drogi, Miasto
  W nocy z 5 na 6 sierpnia wykonane zostało dodatkowe oznakowanie na skrzyżowaniu ulic Szosa Chełmińskiej i Żwirki i Wigury.
 • Na zdjęciu: łąka kwietna przy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Eko, Miasto
  Już we wrześniu działalność rozpocznie Miejska Pasieka Pokazowa. W ramach projektu będzie można wziąć udział w pokazach edukacyjnych, zajrzeć do ula i zobaczyć z bliska pracę pszczelarza.
 • Miasto
  Po raz 14. w Toruniu odbyło się spotkanie słuchaczy i osób związanych z Radiem Maryja.
 • Miasto, Sport
  Pierwszy weekend sierpnia 2022 rozpoczęło All Day Beach Party. To tradycyjny cykl imprez organizowanych co roku na terenie basenów napowierzchniowych w Toruniu.
 • Przyjmujesz u siebie uchodźców i składasz wnioski o świadczenie 40 zł? Pamiętaj o obowiązujących terminach!
 • 5 sierpnia 2021 r. został uruchomiony system MOJE AUTO SMS służący do załatwiania spraw związanych z rejestracją pojazdów czy wymianą dowodów rejestracyjnych.
 • W piątek 5 sierpnia 2022 r. od godz. 22:00 do godz. 6:00 dnia następnego na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze z gradem - przestrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Gmina Miasta Toruń zakończyła 24 czerwca 2022 r. realizację projektu pn. „Poznaj Polskę” skierowanego do młodzieży szkolnej.
 • W imieniu Google, PFR i OChK Centrum Wsparcia Biznesu zaprasza na szkolenie w ramach programu „Firmy Jutra”, dzięki któremu uczestnicy zapoznają się z narzędziami dla e-commerce i dowiedzą się, jakie dobre praktyki przybliżą ich sklep do osiągnięcia najlepszych wyników sprzedaży.
 • Podczas letniego wypoczynku pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa dot. przebywania nad wodą. Skoki na główkę, pływanie po alkoholu czy intensywnym opalaniu, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych – to najczęstsze przyczyny wypadków.
 • Od 10 sierpnia 2022 r., po porannym szczycie komunikacyjnym, ok. godz. 9.00 zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniach Polna/Ugory oraz Ugory/Watzenrodego. Są one związane z budową nowej linii tramwajowej.
 • W związku z zawodami żużlowymi, które odbędą się w niedzielę, 7 sierpnia 2022 r. zostaną uruchomione dodatkowe kursy tramwajów linii nr 2 i 5.