Od Torunia do Bałtyku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Od Torunia do Bałtyku

Kultura
Data publikacji: 13 października 2011
Autor: admin_vobacom

Wystawę fotografii "Od Torunia do Bałtyku 1920 – 2011" będzie można oglądać na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Wernisaż zaplanowano na 14 października 2011 r. na godzinę 14.00. Wystawa potrwa do 14 listopada.

 

Jedna z plansz wystawowych

Ekspozycja koncentruje się wokół ważnego wątku w dziejach Torunia: związków miasta z Bałtykiem. Prezentowane fotografie podzielono na trzy grupy tematyczne:

  • Toruń – stolica województwa pomorskiego 1920-1938
  • Toruń – miasto inwestor
  • Toruń – Gdynia

Miejsce szczególne zajmują na wystawie prace, których przewodnim tematem jest komunikacja: nowoczesna sieć dróg oraz most im. Piłsudskiego.

Rozbudowa sieci dróg nastąpiła z budownictwem. Rozebrane zostały częściowo nowożytne fortyfikacje okalające Stare i Nowe Miasto, dzięki czemu pozyskano nowe tereny pod budowę ulic. Nowe drogi połączyły wszystkie dzielnice Torunia ze śródmieściem, a oba brzegi Wisły nowym mostem drogowym. W latach 20. przedłużono ul. Bydgoską poprzez dobudowanie ul. Chopina, wybudowano ul. Jagiellońską i połączono ul. Dąbrowskiego z ul. Wały (ob. Wały gen. Sikorskiego). W latach 30. zniwelowano częściowo nadwiślańskie wzgórza, pociągnięto przez nie ul. R. Traugutta i połączono z ul. Lubicką. Jednym z najciekawszych przedsięwzięć było przebudowanie Placu Bankowego (ob. Placu Rapackiego) i wybudowanie Alei 700-lecia Torunia. Wówczas przebito się także przez kamienice przy ul. Piekary, tworząc tzw. Łuk Cezara, dzięki czemu uzyskano połączenie pomiędzy ul. Mickiewicza, Bydgoską i Rynkiem Staromiejskim.

W 1934 r. oddany został do użytku most im. Józefa Piłsudskiego. Była to druga po moście kolejowym przeprawa przez Wisłę w Toruniu, która połączyła oba jej brzegi i usprawniła transport drogowy między Polską centralną a wybrzeżem. Była to także najważniejsza inwestycja komunikacyjna w międzywojennym Toruniu.

Łącznie na wystawie zaprezentowanych będzie ponad 150 fotografii oraz 14 map i dokumentów, umieszczonych na 20 planszach tematycznych. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, archiwum rodzinnego Szostkiewiczów. Fotografie współczesne wykonał Daniel Pach.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, w Piernikowym Miasteczku, na terenie Muzeum Artylerii i na Barbarce bawiliśmy się wspólnie z okazji Dnia Dziecka. Na uczestników czekały liczne atrakcje, które dostarczyły mnóstwo zabawy i emocji.
  • Linia autobusowa nr 22
    Miasto, MZK
    1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Eko, Miasto
    Zapraszamy na ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, który odbędzie się 8 czerwca 2024 r. przy amfiteatrze w Parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Miasto, Sport
    Z okazji 25-lecia działalności Klub Laguna 24 zorganizował na basenie UCS UMK przy ul. Św. Józefa w Toruniu zawody w dniach 1-2 czerwca 2024 r., tj. klubowy Puchar Polski w pływaniu w płetwach pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" rozpoczął się spektaklem Przemiana – na podstawie opowiadania Franza Kafki, który wyreżyserował Oliver Frljić – znany polskiej publiczności z głośnej Klątwy w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
  • 189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • Do udziału w dwóch projektach skierowanych do osób bezrobotnych zachęca Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Rządowy program in vitro ruszy zgodnie z planem, czyli od 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 grudnia 2028 roku.
  • 1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • 4 czerwca 2024 o godz. 18:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się XX jubileuszowa edycja koncertu kompozytorskiego Pięciolinia Wolności.
  • 1 czerwca 2024 r. startuje ogólnopolska rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Jak co roku Toruń włącza do tej akcji.
  • W niedzielę, 2 czerwca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.