Marynarze przejdą przez Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Marynarze przejdą przez Toruń

Mina morska na toruńskim Bulwarze Filedelfijskim

Parada marynarzy, uroczyste apele, symboliczne przejęcie władzy przez studentów-podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i nadanie nazwy Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej skwerowi przy Bramie Klasztornej to główne punkty obchodów Dnia Podchorążego w Toruniu. Odbędą się one w czwartek, 29 listopada 2012 r. 

Dzień Podchorążego nawiązuje do Powstania Listopadowego, które wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1831 roku. To właśnie podchorążowie, elewi warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty dowodzeni przez podporucznika Piotra Wysockiego, zapoczątkowali zbrojny zryw. Obchodząc kolejną rocznicę czcimy ich pamięć i nawiązujemy do pięknych tradycji walki o niepodległość. W uczelniach wojskowych dzień ten jest  obchodzony  jako święto podchorążych.

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni swoje tegoroczne święto organizuje w Toruniu. To właśnie w naszym mieście 90 lat temu powstała oficerska szkoła marynarki wojennej. Mieściła się w budynku dzisiejszego Hotelu Bulwar, o czym przypomina stosowna tablica pamiątkowa, kotwica na Bulwarze Filadelfijskim, , a od kilku dni - także zamontowana na skwerze koło Bramy Klasztornej, kilkadziesiąt metrów od dawnej siedziby szkoły – mina morska. Jest ona centralnym punktem aranżacji skweru, który w czwartek zostanie oficjalnie mianowany Skwerem im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.


Skwer przy Bramie Klasztornej
Fot. Daniel Pach

Uroczysty moment nadania imienia skwerowi poprzedzą złożenie kwiatów pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Józefa Hallera, Msza św. w kościele garnizonowym o godz. 11.00, capstrzyk o godz. 12.00 na placu św. Katarzyny i parada ulicami miasta marynarzy Akademii Marynarki Wojennej. Podchorążowie, kadra i pracownicy szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerują z placu św. Katarzyny ulicą Królowej Jadwigi, następnie ulicą Szeroką, a po dojściu do Rynku Staromiejskiego skręcą w ulicę Żeglarską i pójdą w kierunku Bulwaru Filadelfijskiego. Tam przy pomniku – kotwicy, upamiętniającej powstanie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, odbędzie się Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Później Orkiestra Reprezentacyjna MW odegra „Hymn do Bałtyku”, po którym zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca 90. rocznicę powstania AMW. Na koniec tej części uroczystości delegacje złożą wiązanki kwiatów. Następnie wszyscy udadzą się dalej ulicą Ducha Świętego, potem ulicą Piekary, w kierunku Rynku Staromiejskiego. Na rynek pochód wejdzie od ulicy Różanej. W uroczystym przemarszu będzie brał również udział pododdział podchorążych w ubiorach historycznych, które nawiązują do okresu Powstania Listopadowego. Pododdziały ustawią się do uroczystego apelu, który rozpocznie się o godz. 14.00 złożeniem meldunku rektorowi - komendantowi Akademii Marynarki Wojennej kontradmirałowi dr. inż. Czesławowi Dyrczowi. Podczas apelu odbędzie się ceremonia przekazania dowodzenia uczelnią podchorążym (studentom wojskowym). Wystawią oni posterunek honorowy przy pomniku Mikołaja Kopernika, po czym odbędzie się defilada, a na koniec występ Orkiestry Reprezentacyjnej MW RP. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele władz miasta i regionu.

 >>> TUTAJ szczegółowy program Dnia Podchorążego.


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte kształci studentów wojskowych na dwóch kierunkach: nawigacji oraz mechaniki i budowy maszyn oraz studentów cywilnych, którzy maja do wyboru: nawigację, informatykę, oceanotechnikę, mechanikę i budowę maszyn, automatykę i robotykę, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, stosunki międzynarodowe, pedagogikę oraz historię. Rodowód dzisiejszej Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte wywodzi się od poprzedniczek działających nieprzerwanie w kraju i na obczyźnie: Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej (1922-1928), Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej (1928-1938 w Toruniu, 1938-1939 w Bydgoszczy i 1939-1946 w Wielkiej Brytanii), Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej (1946-1955) oraz Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (1955-1987). Od 1987 roku uczelnia w Gdyni funkcjonuje już jako Akademia Marynarki Wojennej.

Najczęściej czytane aktualności

  • Adam Szponka podczas prezentacji w CKK Jordanki
    Miasto
    Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Drogi, Inwestycje, Miasto
    W Toruniu rozpoczyna się kolejna ważna inwestycja drogowa. 15 maja 2024 r. drogowcy przekazali teren pod przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • W dniach 18-19 maja 2024 r. w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 odbędzie się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
  • Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • 15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.
  • W kwietniu br. na Podgórzu odbyło się spotkanie ws. komunikacji miejskiej w tej części Torunia. Jeszcze w maju br. poznamy propozycje zmian, które Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przygotował w oparciu o zgłoszenia mieszkańców. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia informuje, że propozycje zmian w trasach przejazdu...
  • Już po raz 21. Przedszkole Miejskie nr 1 im. Wandy Szuman w Toruniu zorganizowało Przedszkole Święto Piernika.
  • Woda będzie tematem przewodnim programu atrakcji przygotowanych na sobotę 18 maja 2024 r. przez Muzeum Etnograficzne z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.
  • Zakończyły się finały wojewódzkie turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, w którym udział wzięły reprezentacje toruńskich szkół podstawowych.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.