Armaty ukryte w kwiatach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Armaty ukryte w kwiatach

Data wydarzenia
-
grafika ze zdjęciami trzech mężczyzn i napisem 1.08 Armaty ukryte w kwiatach. Koncert z okazji 80. rocznicy powstania warszawskiego i logo 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura
Opis wydarzenia: 
Koncert z okazji 80. rocznicy powstania warszawskiego. Koncert jest częścią 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura.
 
Wystąpią:
Jan Cieplik - bas-baryton
Wojciech Kowalski - bas-baryton
Bogusz Lewandowski - fortepian
Gabriela Ułanowska - prowadzenie
Program:
Utwory Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.
Kiedy w Warszawie 1 sierpnia o godzinie 17.00 zabrzmią syreny alarmowe, w Toruniu z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpocznie się koncert "Armaty ukryte w kwiatach". Odbędzie się on w Sali Prób CKK Jordanki, a darmowe wejściówki będzie można odebrać w kasie biletowej.
Motywem przewodnim koncertu będą pieśni utrzymane w tematyce powstańczej. "Stary kapral" to pieśń Stanisława Moniuszki, którą skomponował do wiersza przetłumaczonego przez Władysława Syrokomlę. Wsłuchanie się w jej tekst i melodię pozwoli odbiorcom poczuć nastrój pola bitwy i emocje żołnierzy biorących udział w walkach.
"Kozak" jest pieśnią napisaną do romantycznego wiersza Jana Czeczota. Melancholijna melodia opowiada historię rannego Kozaka tęskniącego do swojej ojczyzny.
Z kolei pieśń Fryderyka Chopina Leci liście z drzewa powstała po klęsce powstania listopadowego. Upadek zrywu to główny temat utworu, co sprawia, że melodia, chociaż przerywana radosnymi i pełnymi dumy fragmentami, jest utrzymana w smutnej i tragicznej tonacji.
Podczas koncertu nie zabraknie także duetów. Jednym z utworów wykonanych przez śpiewaków wspólnie będzie dzieło Stanisława Moniuszki, oryginalnie przeznaczone na chór – "Ojcze z niebios, Boże Panie" z opery "Halka". W duecie muzycy wykonają także pieśni, które kojarzą się z uroczystościami patriotycznymi: Warszawskie dzieci oraz Rota.
Słuchacze będą mieli również okazję wysłuchać utworów instrumentalnych m.in. "Prząśniczki" Stanisława Moniuszki. Chociaż w oryginale jest to pieśń, wersja na sam instrument wzrusza równie mocno. Zabrzmi także słynny chopinowski Polonez As-dur, op. 53 nazywany Heroicznym, co idealnie oddaje siłę jego melodii.
 
Kiedy? 1.08.2024 r. (czwartek), godz. 17:00
Gdzie? Sala Prób Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3 (poziom -1)
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki od 27 czerwca 2024 r.
________________________________________________________________
Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Nowości - Dziennik Toruński, Toruń Nasze Miasto, Radio PiK, POLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Miejsce: 
Sala Prób TOS w CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Koncert

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Szosa Lubicka do remontu
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Na zdjęciu: trwa remont łazienki
  Miasto
  Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • - 16 lipca 2024 r. od godz. 13:00 w obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Lokalnie w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie...
 • Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
 • Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
 • 25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.