Film & Tango | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Film & Tango

Data wydarzenia
-
mężczyzna z akordeonem i kobieta ze skrzypcami w długiej, eleganckiej sukience, w tle Nowy Jork
Opis wydarzenia: 

Wystapią:

 • Karolina Mikołajczyk - skrzypce
 • Iwo Jedynecki - akordeon

W programie:

 • C. Gardel - Por Una Cabeza (z filmu Zapach Kobiety)
 • W. Kostrzewa - The Hollywood Fantasy I 1940-1972 (Pinokio-Casablanca-Deszczowa Piosenka-When I Fall in Love-Moon River-Różowa Pantera-Dobry, Zły i Brzydki-Ojciec Chrzestny)
 • A. Piazzolla - Suita Punta del Este: Introduccion (z filmu 12 Małp)
 • W. Kostrzewa - The Hollywood Fantasy II 2002-2017 (Odlot-La La Land-Piękna i Bestia-Piraci z Karaibów)
 • A. Piazzolla - Oblivion (ścieżka dźwiękowa do filmu Henryk IV)
 • A. Piazzolla / G. Jones - Libertango / I've Seen That Face Before (z filmu Frantic)
 • W. Kostrzewa - The Hollywood Fantasy III 1977-2001 (Gwiezdne Wojny-Indiana Jones-Lista Schindlera-American Beauty-Władca Pierścieni-Harry Potter)

 

W ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura na koncercie Film i Tango słuchacze będą mieli okazję wysłuchać utworów znanych z sal kinowych i to w wyjątkowym miejscu - Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Toruńska Orkiestra Symfoniczna gościła w niej niejednokrotnie, łącząc tym samym piękno muzyki i architektury. 

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to zespół, który odnosi sukcesy na całym świecie. Połączenie skrzypiec i akordeonu, a także muzyczne umiejętności artystów zachwycają słuchaczy i krytyków, czego efektem były chociażby nominacje do Paszportu Polityki  w 2023 roku oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej (Iwo Jedynecki). Artyści cieszą się uznaniem takich autorytetów świata muzycznego jak Krzysztof Penderecki i Maxim Vengerov. Duet cieszy się popularnością nie tylko w Polsce - z występami gościł w 25 krajach, na 4 kontynentach, w tym jesienią 2023 w Meksyku, na Kubie, oraz ponownie w Carnegie Hall, tym razem z legendarnym kwartetem smyczkowym Kronos Quartet.

Repertuar koncertu zadowoli nie tylko fanów muzyki poważnej, lecz także amatorów kinematografii. Muzycy zagrają utwory wykorzystywane jako ścieżki dźwiękowe do znanych i lubianych filmów. W szczególni skupią się na słynnych tangach, a zatem zwolennicy bardziej drapieżnych brzmień także znajdą na koncercie coś dla siebie. 
Tango Por Una Cabeza Carlosa Gardela znane jest przede wszystkim z filmu Zapach kobiety. Słynna scena tańca młodej kobiety i emerytowanego pułkownika poruszyła tak wielu oglądających właśnie dzięki wspaniałej muzyce. Delikatnie rozpoczynający się utwór dość szybko przekształca się w namiętne dźwięki, porywające do tańca. W repertuarze znalazł się też utwór The Hollywood Fantasy, który Wojciech Kostrzewa skomponował specjalnie dla Karoliny Mikołajczyk i Iwo Jedyneckiego. Trzyczęściowe dzieło łączy w sobie ścieżki dźwiękowe najsłynniejszych filmów. Wprawne ucho wychwyci wśród nich melodie, m.in. Pinokia, Deszczowej Piosenki, Różowej Pantery, Ojca Chrzestnego, Piratów z Karaibów, Harry’ego Pottera czy Władcy Pierścieni. Utwory przeplatają się między sobą, tworząc spójną melodię, która przedstawia muzyczną historię współczesnego kina.

Na koncercie usłyszymy też dzieła Astora Piazzolli, króla gatunku, który sam stworzył – „nuevo tango”. To kunsztowne utwory nieprzeznaczone do tańca, a do słuchania. Nic więc dziwnego, że po jego kompozycje chętnie sięgali reżyserowie, szukając ścieżek dźwiękowych do swoich filmów. W wykonaniu duetu usłyszymy utwór Suitę Punta del Este: Introducion, która była muzycznym tłem do filmu 12 Małp, oraz Oblivion, pełniący rolę soundtracku do filmu Henryk IV. Nie może zabraknąć także słynnego Libertanga. Połączone z liryczną i mroczną kompozycją Grace Jones I’ve Seen That Face Before, stworzyły niezapomniany nastrój filmu Frantic. 

 

godz. 17:00, bilety: 40 zł

Data: 
28.07.2024 17:00
Miejsce: 
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
 • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
 • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
 • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
 • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.