Melania Sinoracka - olimpijka z Podgórza i Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Melania Sinoracka - olimpijka z Podgórza i Torunia

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. 30 listopada 2023 r. Książnica Kopernikańska poświęci Jej Wieczór Toruński. O dokonaniach tej nietuzinkowej lekkoatletki opowie dr Katarzyna Tomkowiak z Książnicy Kopernikańskiej.

Melania Sinoracka specjalizowała się w rzucie oszczepem, ale z równym powodzeniem pchała kulą, rzucała dyskiem, znakomicie grała w siatkówkę i koszykówkę (a zaczynała od piłki ręcznej). Reprezentowała Pomorzanina Toruń (niegdyś KS "Pomorzanin"). Niemal do końca życia trenowała w sali gimnastycznej przy ul. Sienkiewicza na Bydgoskim Przedmieściu.

14 czerwca tego roku Książnica Kopernikańska wspólnie z Kamienicą Inicjatyw zorganizowały spacer historyczny; była możliwość obejrzenia domu rodzinnego Melanii Sinorackiej - kamienicy pod jeleniem przy ul. Poznańskiej ob. 125. Przypomniano jej sylwetkę - silnej dziewczyny z Podgórza, która była szybsza i silniejsza od miejscowych chłopaków. Na jej grobie (zmarła 28 lutego 1975 r. w Toruniu) złożono kwiaty i zapalono znicze. Towarzystwo Miłośników Torunia przygotowało tabliczkę pamiątkową, którą umieszczono na Jej nagrobku.

Dr Katarzyna Tomkowiak: Ta znakomita lekkoatletka, m. in. mistrzyni Polski, zdecydowanie zasługuje na pamięć, dlatego 30 listopada opowiemy o niej, ale także o początkach sportu w Podgórzu (w ramach Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół"), pierwszych oszczepniczkach i o olimpiadzie w Londynie w 1948 r. W czasach Meli sportowcy pracowali zawodowo! Mela była zatrudniona m.in. w Toruńskiej Dyrekcji Kolei Państwowych, w Toruńskiej Fabryce Wodomierzy (później "Metron") oraz Toruńskich Zakładach Przemysłu Odzieżowego (później "Torpo"). To z pracownicami z "Torpo" zżyła się najbardziej. Najpiękniej wspominała ją Hanna Brzuszkiewicz - dla niej "koleżanka z siatkówki".

Wieczór Toruński odbędzie się w Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Organizatorzy Wieczoru: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia.
Cykl Wieczory Toruńskie Towarzystwa Miłośników Torunia i Książnicy Kopernikańskiej jest realizowany dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.

Data: 
30.11.2023 18:00
Miejsce: 
Książnica Kopernikańska
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Weź udział w projekcie Zielona Ławeczka
  Eko, Miasto
  Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Na zdjeciu: trzy zawodniczki na podium
  Miasto, Sport
  Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.