Książnica Kopernikańska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Książnica Kopernikańska

 • 23 marca 2023 r. zapraszamy na spotkanie inaugurujące II edycję festiwalu literackiego Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Mariusz Czubaj spotka się z czytelnikami w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Tu zaprezentuje swoją najnowszą powieść - "Półmistrz".
 • 21 marca 2023 r. zapraszamy na spotkanie z piszącym lekarzem. Dr Janusz Czarnecki jest znanym kardiologiem i pediatrą, pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu oraz szpitalu Matopat.
 • Koszyk z kolorowymi pisankami
  16 marca 2023 r. odbędzie się prelekcja pt. "Zmartwychwstanie i wiosenne przebudzenie. O zwyczajach wielkanocnych w naszym regionie".
 • Co by było, gdyby przed I wojną światową prywatni inwestorzy zrealizowali plany osiedli mieszkaniowych: Pensionopolis na Bydgoskim Przedmieściu i Kolonii Grossera na Mokrem? Gdyby przy Waldstrasse (ul. Słowackiego) powstało osiedle w duchu idei Gartenstadt, tj. idealnego miasta-ogrodu? Gdyby kamienica przy Rynku Nowomiejskim 15 otrzymała formę zgodną z najpiękniejszym toruńskim projektem w stylu secesji? Co by było, gdyby August Irmer spełnił marzenie o kamienicy przy ul. Strumykowej 7/9? Jak wyglądałaby zabudowa "małego Berlina", czyli Wilhelmstadt, po wzniesieniu modernistycznego bloku mieszkalnego dla oficerskich rodzin? Jak zmieniłaby się przestrzeń obok szkolnej sali gimnastycznej przy ul. Mickiewicza 15/17, gdyby Bronisław Gołaszewski z Podgórza zrealizował plan osiedla – niemal jak ¼ miasta…, który rozpoczął od projektowania w 1925 roku ogromnej kamienicy czynszowej obok domów...
 • 15 lutego zimową poezję zaprezentują członkowie-założyciele Toruńskiego Klubu Poetów przy Książnicy Kopernikańskiej.
 • W środę, 8 lutego w Książnicy Kopernikańskiej odbędzie się kolejny wieczór z cyklu "Toruńskie Spotkania Kopernikańskie".
 • W dyskusji, która odbędzie się w czwartek, 26 stycznia 2023 r., w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8, wezmą udział trzej znakomici naukowcy.
 • 19 lutego 2023 r. w holu przed Salą Królewską Ratusza Staromiejskiego udostępniona zostanie wystawa pt. "Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania... Wokół "De revolutionibus".
 • Plakat promujący wystawę "Z Torunia do gwiazd. Mikołaj Kopernik w zbiorach ikonograficznych Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu”
  W piątek, 17 lutego 2023 r. zostanie udostępniona wystawa kopernikanów znajdujących się w zasobach ikonograficznych Książnicy Kopernikańskiej.
 • 7 listopada zapraszamy na kolejne - szóste już - spotkanie poświęcone toruńskiemu śródmieściu. Toruńska badaczka historii miasta Katarzyna Kluczwajd opowie o lokalach gastronomiczno-rozrywkowych Rynku Nowomiejskiego. Prelekcja odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.Katarzyna Kluczwajd: Pejzaż przyrynkowych knajp i lokali gastronomiczno-rozrywkowych różnego rodzaju z czasów pruskich oraz okresu Drugiej Rzeczypospolitej jest barwny za sprawą nie tylko znanej powszechnie gospody Pod Modrym Fartuchem, o tradycji sięgającej średniowiecza. Drugą gospodą przy Rynku Nowomiejskim w XIX w. zawiadywali członkowie bractwa czeladzi murarskiej. Oprócz nich torunian i gości spoza miasta zapraszały: wyszynk pobliskiego browaru, cukiernie i kawiarnie, restauracje, jedna z nich przez pewien okres jako hotelowa.Z tymi...
 • Wakacyjny kiermasz taniej książki.
 • VIII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej w Książnicy Kopernikańskiej to okazja do znalezenia wartościowych pozycji, które nierzadko trudno już znaleźć w księgarniach. Będą to tytuły poświęcone "małym ojczyznom" - Pomorzu Zachodniemu i Wschodniemu, Warmii i Mazurom, Powiślu oraz województwu kujawsko-pomorskiemu. Ceny promocyjne. Na imprezę zapraszają Toruński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Biblioteka Uniwersytecka UMK oraz Książnica Kopernikańska. Kiermasz potrwa od godz. 10.00 do 18.00. Wstęp jest bezpłatny.W ramach Kiermaszu odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących: godz. 10.00 Wręczenie Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Najlepszej Książki o Tematyce Regionalnej godz. 10.30 Po co nam regionalizm i regionalna tożsamość? Debata z udziałem prof. Marii Lewickiej, prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego i dr. Huberta Czachowskiego godz. 12.30 Apostołowie...
 • Plakat spotkania poświęconego Szkole Marynarki w Toruniu
  W ramach cyklu Wieczory Toruńskie w czwartek 2 czerwca 2022 r. gościem Książnicy Kopernikańskiej będzie Mariusz Borowiak, jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy i dziennikarzy morskich. Podczas spotkania z czytelnikami opowie o pierwszej oficerskiej szkole Marynarki Wojennej w województwie pomorskim, która stała się kolebką praktycznego systemu kształcenia przyszłych kadr oficerskich Marynarki Wojennej w Odrodzonej Polsce. Poruszy wiele wątków związanych z początkiem i funkcjonowaniem szkoły na przestrzeni kilkunastu lat. Nie zabraknie opowieści o wyróżniających się studentach, którzy w sposób szczególny zapisali się w historii PMW. Mariusz Borowiak jest autorem ponad 100 książek (także w języku angielskim i rosyjskim) oraz broszur o tematyce wojenno-morskiej. Współautor haseł do słowników i encyklopedii oraz blisko 700 artykułów opublikowanych w kraju i za granicą. Prezes...

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Zbiórka do puszek w ramach WOŚP w Toruniu
  Miasto
  Toruńskie sztaby działające w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rozliczyły już tegoroczną zbiórkę. Dzięki mieszkańcom Grodu Kopernika udało się zebrać fantastyczną kwotę.
 • Zamek Dybów zatopiony w oprawie zieleni, fot. Lech Kamiński
  Miasto
  Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Miasto
  Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • Tereny na sprzedaż na lewobrzeżu
  Biznes, Miasto
  Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
 • 22-23 marca 2023 r. odbędzie się Wampiriada UMK. W tym roku, z okazji 550. rocznicy urodzenia Mikołaja Kopernika, akcja nosi tytuł "Wstrzymaj siebie i rusz czyjąś ziemię".
 • W sobotę 25 marca o godz. 16:00 tradycyjnie z Rynku Nowomiejskiego wyruszy Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna, która w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika odbędzie się pod hasłem: Kręcimy wokół słońca!
 • Toruńskie sztaby działające w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rozliczyły już tegoroczną zbiórkę. Dzięki mieszkańcom Grodu Kopernika udało się zebrać fantastyczną kwotę.
 • 21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Toruński Ogród Zoobotaniczny zaprasza na wystawę "Niezwykły świat owadów". Otwarcie w pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2023 r.
 • Prezydent Torunia przyznał stypendia sportowe na 2023 rok dla zawodników i trenerów, którzy w ubiegłym roku osiągnęli wysokie wyniki na arenach krajowych i międzynarodowych.
 • Od soboty 18 marca 2023 r. od godzin porannych zmieni się organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z ul. Grudziądzką.