Marina Abramović w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Marina Abramović w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 07 marca 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Od 8 marca do 11 sierpnia 2019 roku w Centrum Sztuki Współczesnej można oglądać wystawę „Do Czysta/The Cleaner” Mariny Abramović. To największa przekrojowa wystawa jednej z najbardziej znanych postaci sztuki współczesnej XX wieku.

„The Cleaner” to międzynarodowy projekt, który pokazuje prace serbskiej artystki z różnych etapów jej twórczości – od malarstwa, którym Abramović zainteresowała się na początku swojej twórczości, po pokazy performence, które przyniosły jej międzynarodową sławę.

Artystka gości w Toruniu już od kilku dni, sama przygotowała kilka prac specjalnie z okazji otwarcia swojej wystawy w CSW.

- To największa wystawa moich prac, jestem pozytywnie zaskoczona tym, jak to wszystko wygląda. Tytuł wystawy nawiązuje do mojego życia. W ten sposób, „do czysta” patrzę na moje prace i na przeszłość. Przed performancem zajmowałam się malarstwem. Później odkryłam jednak, że najważniejsza, nawet ważniejsza od sztuki performatywnej, jest miłość i to, jak reaguje na nią ciało człowieka. Ja nie stałam się artystką, ja się nią urodziłamprzyznała Marina Abramović.

Dzień przed oficjalnym otwarciem ekspozycję mogli obejrzeć dziennikarze oraz zaproszeni goście. Była to okazja, aby z Mariną Abramović spotkał się prezydent Michał Zaleski.

- Jesteśmy w miejscu, gdzie sztuka nas inspiruje, ale i prowokuje. Wszyscy przyszliśmy tu dzisiaj w jednym celu, aby powitać wśród nas Marinę Abramović, jedną z najznamienitszych postaci sztuki naszych czasów. Uczestniczymy w odsłonie największej retrospektywy prac Pani Mariny Abramović w Europie. Za przygotowanie tej ekspozycji dziękuję przyjaciołom Mariny Abramović, kuratorkom i kuratorom, a także dyrektorowi CSW wraz ze współpracownikami za to, że od dzisiaj aż do połowy sierpnia będziemy mieli w CSW prawdziwe święto sztuki - mówił prezydent podczas spotkania z artystką.

Wystawę w Centrum Sztuki Współczesnej będzie można oglądać do 11 sierpnia. Toruń jest przedostatnim miejscem, w którym „Do Czysta/The Cleaner” jest prezentowane. W połowie sierpnia wystawa pojedzie do Belgradu, gdzie urodziła się Abramović.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.