Interwencyjna wycinka drzew | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Interwencyjna wycinka drzew

Eko, Miasto
Data publikacji: 15 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: obumarłe drzewo rosnące przy ulicy

Kontynuowana jest interwencyjna wycinka drzew obumarłych, zamierających i nierokujących szans na przeżycie, z licznymi wypróchnieniami, uszkodzeniami pnia czy zachwianą statyką.

Celem prowadzenia takich działań jest likwidacja zagrożenia dla bezpieczeństwa wszystkich osób poruszających się na terenie naszego miasta i korzystających z licznych enklaw zieleni miejskiej - parków, skwerów, zieleńców. Pozostawianie drzew w takim stanie w przestrzeni publicznej stanowi wysokie ryzyko ich złamania się lub wywrócenia, co może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i życia oraz dla stanu mienia. Konieczność usuwania drzew suchych, a także w złym stanie fitosanitarnym jest zadaniem własnym Gmina Miasta Toruń jako właściciela terenów publicznych i stanowi integralną część prac w zakresie bieżącego utrzymania terenów zieleni miejskiej.

Jednakże nie wszystkie drzewa zostają całkowicie usunięte. W Toruniu na przestrzeni lat w parkach, na  skwerach i zieleńcach pozostają „świadkowie”, czyli pozostałości po drzewach w postaci pni o wysokości kilku metrów mających wartość przyrodniczą. Zaznaczyć należy jednak, że takie drzewa biocenotyczne pozostawiane są w przestrzeni publicznej tylko w przypadku wykazywania stabilności w gruncie. Ponadto część ściętych pni zostaje w środowisku, tworząc próchnowiska zwiększające bioróżnorodność miejskich terenów zieleni. W 2023 roku takie działania zostaną podjęte w Parku Tysiąclecia.

>>> Interwencyjna wycinka drzew – stan do 30 czerwca 2023 r.

Fot. Wydział Środowiska i Ekologii

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.