Dwór Artusa ma nowego zarządcę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dwór Artusa ma nowego zarządcę

Kultura, Miasto
Data publikacji: 03 lipca 2023
Autor: Marcin Pryka

Fundacja Biuro Kultury została wybrana w przeprowadzonym postępowaniu na zarządcę samorządowej instytucji kultury - Centrum Kultury Dwór Artusa i pokieruje placówką od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2026 r.

Centrum Kultury Dwór Artusa to instytucja powołana w 1995 r. przez Miasto Toruń. Od 1 stycznia 2020 r. w wyniku połączenia z Domem Muz powstała nowa instytucja kultury – Centrum Kultury Dwór Artusa z następującymi filiami: Dom Muz ul. Podmurna, Dom Muz Rudak i Dom Muz Podgórz.

Od 1 września 2022 r., po przejściu dotychczasowego dyrektora Łukasza Wudarskiego do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, przez okres dziesięciu miesięcy pełniącym obowiązki dyrektora Centrum Kultury Dwór Artusa był Piotr Drozdowski, jednocześnie kierownik artystyczny placówki. W tym okresie ciągłość programowa Dworu Artusa została zachowana, ale też podejmowano działania zmierzające do unowocześnienia flagowych wydarzeń Dworu.

Dopiero trzecie postepowanie wyłoniło nowego zarządcę instytucji. Wybrana została oferta Fundacji Biuro Kultury z siedzibą przy ul. Św. Ducha w Toruniu. Kwota oferty Fundacji wyniosła 773 055 zł brutto i została uznana za najkorzystniejszą. W związku z tym w dniu 30 czerwca 2023 r. Gmina Miasta Toruń zawarła umowę z Fundacją.

- Oferta, która została nam przedstawiona jako najlepsza zawierała wszystkie potrzebne i oczekiwane wskazania, a więc przede wszystkim zapewnienie funkcjonowania obiektów z bogatą, ciekawą propozycją kulturalną, kontynuacji zamierzeń kulturalnych, które do tej pory sprawdzały się i Dwór Artusa już je wcześniej realizował, a wreszcie także zapewnienia staranności i dbałości o właściwy poziom finansowania instytucji. Dwór Artusa to instytucja, która korzysta także z innych źródeł finansowania, nie tylko z budżetu miasta Torunia - powiedział na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

Prezydent podkreślił, że działalność Centrum Kultury Dwór Artusa jest działalnością opartą o dwie główne płaszczyzny, a więc kreacji i pokazania przedsięwzięć własnych powstających w instytucji kultury z całym programem artystyczno-kulturalnym. Drugim bardzo ważnym elementem jest efektywne wykorzystanie dużej bazy instytucji kultury po to, aby te miejsca mogły dopełniać nie tylko programu kulturalnego, ale w ogóle życia społecznego w miejscach, w których podległe obiekty się znajdują.

- Dlaczego zarządzanie, a nie dyrektorowanie? Rzecz się bierze z pewnego doświadczenia. W ten sposób kierowana jest Toruńska Agenda Kulturalna. Tam osoba zarządzająca już kolejną kadencję kieruje tą instytucją kultury Gminy Miasta Toruń i efekty działalności Toruńskiej Agendy Kulturalnej widać gołym okiem. Myślę, że to się sprawdzi i cieszę się, że najlepsza oferta, która trafiła do komisji konkursowej to jest oferta Fundacji Biuro Kultury, ponieważ Fundacja ta od wielu lat organizuje w Toruniu znany, niedawno zakończony Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest - wyjaśnił prezydent.

Nowo wybrane osoby zarządzające poprosiły o czas na dokładne rozpoznanie potencjału instytucji, środków finansowych, którymi mogą dysponować, zespołu pracowniczego i w oparciu o to będą wprowadzały konkretne pomysły do realizacji. - Bardzo zależy nam na tym, aby pomysły i projekty realizowane przez toruńskie instytucje kultury wpisywały się w program miejski, ale także to co może zyskać akceptację i poparcie podmiotów zewnętrznych, bądź dysponentów środków zewnętrznych, bo ruszył nowy okres programowania środków unijnych, więc będzie szansa na pozyskiwanie dofinansowań - zaznaczył Michał Zaleski.

- Dziękuję za złożenie oferty, gratuluję najlepszego wyniku w postępowaniu ofertowym, trzymam kciuki, żeby wszystko się układało dobrze, żeby Centrum Kultury Dwór Artusa nadal utrzymywało miano ciekawej i ważnej instytucji, która stwarza obraz Torunia jako miasta interesującego w sferze kultury - dodał prezydent i podziękował jednocześnie w trakcie konferencji dotychczasowemu p.o. dyrektora Piotrowi Drozdowskiemu za kilka miesięcy owocnej współpracy.

Katarzyna „Kafka” Jaworska, która z ramienia Fundacji Biuro Kultury będzie pełniła funkcję kuratora programowego Dworu Artusa podziękowała za udzielone zaufanie. – Chcemy kontynuować dotychczasową tradycję, ponieważ to jest najważniejsza instytucja kultury w naszym mieście. Oczywiście mamy też wiele pomysłów. Nasza oferta programowa zakłada pełną kontynuację dotychczasowych wydarzeń w tym roku, które zaplanował pełniący obowiązki dyrektora Piotr Drozdowski. Natomiast otwarcie naszej koncepcji będzie wdrażane od 1 stycznia 2024 r. i te pomysły będą realizowane. Postaramy się stanąć na wysokości zadania. Musimy poznać instytucję i jej pracowników. Bardzo nam zależy, aby Dom Artusa i jego filie jeszcze bardziej tętniły życiem. Jesteśmy realistkami i nie będziemy obiecywały gruszek na wierzbie, ale mam nadzieję, że uda nam się sprostać wyzwaniom. Do stycznia jest jeszcze trochę czasu. Zależy nam, żeby wszystko było przygotowane z jak najwyższą starannością - zadeklarowała Katarzyna Jaworska.

Funkcję zarządcy – dyrektora będzie pełniła z kolei Dorota Płoska-Grzybowska. – To dla nas ogromny zaszczyt i wyzwanie, że Fundacja będzie prowadziła Centrum Kultury Dwór Artusa. Bardzo zależy mi na tym, żeby także za Wisłą zamieszkała kultura. Prosimy o chwilę cierpliwości. Nasza wizja jest bardzo bogata. Program został napisany na 3,5 roku. W tym roku są już zadania realizowane, chcemy poznać drużynę, zobaczyć jak to wszystko funkcjonuje. Po ewaluacji będziemy wiedziały jak będą wyglądały nasze pomysły w realizacji. Od przyszłego roku będziemy wdrażały nowe festiwale. Centrum Kultury Dwór Artusa to jest instytucja kulturalna z ogromnymi tradycjami, wychowała już niejedno pokolenie, a nam zależy nie tylko na tym, żeby utrzymać dotychczasowego widza, ale również edukować młodzież i dzieciaki, stąd ogromny nacisk będzie postawiony na edukację. Mamy nadzieję, że uda nam się przyciągnąć nowych widzów, że będziemy mogły sprostać oczekiwaniom. Dla nas zawsze najważniejsza jest ocena publiczności - powiedziała Dorota Płoska-Grzybowska.

Zmiany w toruńskim Dworze Artusa mają na celu przybliżyć jego bogatą historię i tradycję oraz uczynić go atrakcyjnym miejscem dla turystów i mieszkańców. Nowy zarządca zobowiązany jest głównie do: zapewnienia zrealizowania przez Centrum Kultury Dwór Artusa zaplanowanej działalności programowej, utrzymania budynków instytucji w należytym stanie technicznym, przeprowadzania niezbędnych napraw, remontów i modernizacji oraz tworzenia programów optymalizacji kosztów i oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej i ogrzewania, zwiększania corocznie przychodów ze sprzedaży usług własnych instytucji i aktywnego działania w celu pozyskiwania środków finansowych na utrzymanie, modernizację infrastruktury instytucji oraz działalność merytoryczną, w tym planowane nowe przedsięwzięcia kulturalne z innych źródeł niż dotacja podmiotowa i dotacje celowe pochodzące od Gminy Miasta Toruń, racjonalizacji wydatków instytucji i niedopuszczenia do przekroczenia wysokości kosztów określonych w planie finansowym, podejmowania efektywnych działań w celu poszerzenia oferty merytorycznej instytucji, podejmowania działań w celu rozwoju działalności instytucji, zgodnie ze Strategią Rozwoju Kultury Miasta Torunia oraz innymi dokumentami Gminy Miasta Toruń.

Ponadto w okresie realizacji umowy zarządca ma obowiązek: podejmowania starań w celu pozyskania środków finansowych na działalność statutową instytucji z innych źródeł niż dotacja podmiotowa i dotacje celowe, zwiększania obecności instytucji w przestrzeni publicznej i wirtualnej oraz czynnego udziału instytucji w inicjatywach kulturalnych, tj. zorganizowania określonej w programie działania instytucji liczby i rodzaju koncertów, występów kabaretowych, spektakli, spotkań, wykładów, wystaw, imprez kinowych, imprez edukacyjnych własnych i współorganizowanych, organizacji działań kulturalno - artystycznych z okazji świąt miejskich, regionalnych i państwowych oraz rocznic i innych imprez, w szczególności: obchodów Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Święta Konstytucji 3 Maja, Dnia Matki, Dnia Dziecka, Święta Miasta, Narodowego Święta Niepodległości, Mikołajek oraz Dni Ciechowskiego; zapewnienia podejmowania przez instytucję przedsięwzięć edukacyjno- artystycznych skierowanych do mieszkańców Miasta Torunia; zapewnienia udziału instytucji w cyklicznych imprezach kulturalnych organizowanych przez inne podmioty z udziałem Gminy Miasta Toruń; przygotowania, organizowania i stałego rozwijania cyklicznych przedsięwzięć kulturalnych, w szczególności takich jak: Kulturalna Majówka, Święto Miasta, Toruński Festiwal Książki, Letnia Scena Plenerowa, w ramach Kulturalnego Lata, Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Liść Konwalii” im. Zbigniewa Herberta i Artus Festival.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • Adam Szponka podczas prezentacji w CKK Jordanki
    Miasto
    Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Drogi, Inwestycje, Miasto
    W Toruniu rozpoczyna się kolejna ważna inwestycja drogowa. 15 maja 2024 r. drogowcy przekazali teren pod przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • W dniach 18-19 maja 2024 r. w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 odbędzie się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
  • Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • 15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.
  • W kwietniu br. na Podgórzu odbyło się spotkanie ws. komunikacji miejskiej w tej części Torunia. Jeszcze w maju br. poznamy propozycje zmian, które Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przygotował w oparciu o zgłoszenia mieszkańców. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia informuje, że propozycje zmian w trasach przejazdu...
  • Już po raz 21. Przedszkole Miejskie nr 1 im. Wandy Szuman w Toruniu zorganizowało Przedszkole Święto Piernika.
  • Woda będzie tematem przewodnim programu atrakcji przygotowanych na sobotę 18 maja 2024 r. przez Muzeum Etnograficzne z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.
  • Zakończyły się finały wojewódzkie turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, w którym udział wzięły reprezentacje toruńskich szkół podstawowych.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.