Człowiek, środowisko, integracja | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Człowiek, środowisko, integracja

Tytuł projektu:
Człowiek, środowisko, integracja.

Źródła finansowania:
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Gmina Miasta Toruń.

Wartość projektu:
444 587 euro

Kwota dofinansowania:
EOG (85%): 377 899 euro, wkład własny GMT (15%): 66 688 euro

Realizator:
Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne „Tilia” (obecna nazwa Stowarzyszenie "Tilia")
Beneficjentem końcowym jest Gmina Miasta Toruń.

Termin realizacji:
styczeń 2008 – październik 2010

Cel:
Promocja i wprowadzenie w społeczeństwie zasad zrównoważonego rozwoju oraz poprawa poziomu edukacji ekologicznej poprzez tworzenie dla nauczycieli i uczniów sieci nauczania i szkoleń w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

Grupa docelowa:
Placówki oświatowe z terenu Województwa Kujawsko – Pomorskiego. W zajęciach organizowanych na terenie Szkoły Leśnej na Barbarce udział wzięło 32 822 uczniów.

Główne działania:
Projekt „Człowiek, środowiska i integracja” dotyczył promowania i wprowadzania w życie zasady zrównoważonego rozwoju wśród społeczeństwa oraz poprawy poziomu edukacji ekologicznej poprzez tworzenie sieci nauczania i szkoleń w województwie kujawsko-pomorskim dla nauczycieli i uczniów na lata 2008-2010.

W porozumieniu z starostwami i gminami województwa kujawsko-pomorskiego tworzona była sieć "zielonych" szkół służąca podniesieniu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Przedsięwzięcie miało służyć społeczeństwu poprzez organizację zajęć, warsztatów, kampanii, konkursów. Edukacja odbywała się zarówno w bazie w Szkole Leśnej na Barbarce, jak i w poszczególnych gminach i szkołach województwa kujawsko-pomorskiego, koordynowana przez przeszkolonych nauczycieli. Koordynatorzy otrzymywali materiały informacyjne i promocyjne. W Szkole Leśnej na Barbarce uczestnicy mogli skorzystać z zajęć realizowanych w oparciu o leśne zasoby przyrodnicze i zaplecze dydaktyczne. Przeszkolony koordynator odpowiadał za realizowanie równoległych kampanii, konkursów działań w szkole. Dzięki utworzeniu sieci „zielonych” szkół oraz popularyzowaniu edukacji ekologicznej została przybliżona społeczeństwu istota i znaczenie problemów ekologicznych.

W ramach przedsięwzięcia zrealizowano kampanie pn. „Posadź drzewo dla wszystkich pokoleń”, „Światowy Dzień Ochrony Środowiska”, „Żyjmy zdrowo na sportowo - rajd rowerowy, bieg przełajowy”, „Sprzątanie Świata” „Grzybobranie na polanie”, konkurs na komiks z cyklu „Historie Leśne”. Zajęcia miały różnorodny charakter: przyrodniczo-ekologiczny, historyczny, artystyczny oraz integracyjny.

Projekt zakończony pod względem merytorycznym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2004-2009
Fundusz: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Program: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Nauczyciele
Uczniowie
Tematyka projektu: 
Edukacja
Ekologia / Ochrona środowiska
Podniesienie kwalifikacji zawodowych
Realizator: 
Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
  Miasto
  W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
  Eko, Miasto
  Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
 • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
 • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
 • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
 • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
 • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.