Ćwiczenia obronne w mieście | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ćwiczenia obronne w mieście

Miasto
Data publikacji: 20 października 2011
Autor: admin_vobacom

Ćwiczenia obronne ARENA 2011 – TORUŃ odbędą się 20 października w kilku punktach miasta. Ich tematem jest współdziałanie administracji samorządowej z wojskiem, służbami porządkowymi i miejskimi w czasie wyższych stanów gotowości obronnej oraz działań ratowniczych i ochrony ludności.

Regularne ćwiczenia pozwalają doskonalić techniki ratownicze 

- Istotą ćwiczeń jest doskonalenie w praktyce przyjętych rozwiązań wynikających z Planu operacyjnego funkcjonowania miasta Torunia w warunkach zewnętrznego zagrożenia państwa, kryzysu polityczno-militarnego i w czasie wojny – mówi dyrektor Wydziału Ochrony Ludności UMT Tadeusz Wierzba. - Dzięki temu będzie można zobaczyć, jak w sytuacjach kryzysowych reagują i działają służby porządkowe i siły systemu ratowniczego miasta, a także kierownictwo i pracownicy urzędu miasta oraz jednostek organizacyjnych gminy. Da to im wszystkim szansę na nabycie praktycznych umiejętności przydatnych w razie zagrożenia.

Część ćwiczenia dotyczyła będzie buntu więźniów w areszcie śledczym i wznieconego przez nich pożaru. Rozpocznie się o godz. 9.45 w areszcie na Piekarach. Kolejna część to negocjacje z bandytami i uwolnienie zakładników. W stan gotowości postawione zostaną także służby ochrony toruńskiej oczyszczalni ścieków, które w pobliżu zbiorników z metanem znajdą podejrzane paczki – być może ładunki wybuchowe. Ćwiczenia na terenie oczyszczalni rozpoczną się o godz. 13.00 przy Szosie Bydgoskiej.

- Podobne ćwiczenia planował zorganizować uniwersytet Mikołaja Kopernika. Żeby się nie dublować, połączyliśmy siły i ARENĘ 2011 przeprowadzamy razem z uczelnią – dodaje Włodzimierz Drgas z Wydziału Ochrony Ludności UMT.

- Cieszę się, że możemy wspólnie przeprowadzić akcję. To będzie kolejne wspólne doświadczenie, gdyż we wrześniu 2009 roku na bazie UMK odbywało się  ćwiczenie na temat prowadzenia akcji ratunkowej w rejonie zawału oraz udzielania pomocy przedmedycznej – przypomina kanclerz UMK Paweł Modrzyński. – Tego typu ćwiczenia są niezwykle istotne, gdyż nie tylko uczą zachowania w sytuacjach zagrożenia, ale także pokazują mocne i słabe strony zaangażowanych służb.

Obowiązek przeprowadzenia ćwiczeń obronnych na prezydentów miast, burmistrzów oraz starostów nakłada art. 2 Ustawy z 21 września 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, par. 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z 13 stycznia 2004 r. w prawie ogólnych zasad wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony oraz par. 3 ust. 1 pkt 1 lit. B, pkt  2 i 3, ust. 2 pkt 2 lit. a, par. 4 i 5 pkt 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z 13 stycznia 2004 r. w sprawie szkolenia obronnego. Ponadto mówią też o tym Wytyczne Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z 8 lutego 2011 r. w sprawie ustalania zasad przygotowania i prowadzenia ćwiczeń obronnych przez prezydentów miast, starostów, burmistrzów i wójtów. W myśl tych wytycznych ćwiczenia powinny być przeprowadzane raz na dwa lata.

O szczegółach ćwiczenia mówi Rozporządzenie nr 177 Prezydenta Miasta Torunia z 6 czerwca 2011 r. w sprawie przygotowania i przeprowadzenia ćwiczenia obronnego na terenie miasta we współdziałaniu z miejskimi służbami, inspekcjami, strażami oraz Wojskową Komendą Uzupełnień w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, w Piernikowym Miasteczku, na terenie Muzeum Artylerii i na Barbarce bawiliśmy się wspólnie z okazji Dnia Dziecka. Na uczestników czekały liczne atrakcje, które dostarczyły mnóstwo zabawy i emocji.
  • Linia autobusowa nr 22
    Miasto, MZK
    1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Miasto, Sport
    Z okazji 25-lecia działalności Klub Laguna 24 zorganizował na basenie UCS UMK przy ul. Św. Józefa w Toruniu zawody w dniach 1-2 czerwca 2024 r., tj. klubowy Puchar Polski w pływaniu w płetwach pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Fragment plakatu budżetu obywatelskiego 2025.
    Miasto
    189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • 1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • 4 czerwca 2024 o godz. 18:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się XX jubileuszowa edycja koncertu kompozytorskiego Pięciolinia Wolności.
  • 1 czerwca 2024 r. startuje ogólnopolska rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Jak co roku Toruń włącza do tej akcji.
  • W niedzielę, 2 czerwca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Piątek, 31 maja 2024 r., może być burzowy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Awaria sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych na Szosie Bydgoskiej – przy pętli tramwajowej.
  • 30 maja 2024 roku w Toruniu odbyły się uroczystości związane z Bożym Ciałem.
  • Nie lada gratka dla fanów surrealizmu i dorobku Salvadora Dalego w Toruniu. Już od 1 czerwca w Krzywej Wieży dostępna będzie wystawa „Boska Komedia-Raj”.