Budowa systemu przepływu informacji o rynku pracy w Toruniu | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Budowa systemu przepływu informacji o rynku pracy w Toruniu

Tytuł projektu:
Budowa systemu przepływu informacji o rynku pracy w Toruniu.

Program operacyjny:
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego 2004-2006,
Priorytet 2 "Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach",
Działanie 2.1. "Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwościami kształcenia ustawicznego w regionie".

Wartość projektu:
271.761 zł.

Źródła finansowania:
Europejski Fundusz Społeczny, budżet państwa

Kwota dofinansowania:
271.080,60 zł.

Realizator:
Wydział Rozwoju i Projektów Europejskich Urzędu Miasta Torunia (obecna nazwa Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego) oraz powołany Zespół badawczy, w którego skład weszli pracownicy Katedry Gospodarowania Zasobami Pracy Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu.

Termin realizacji:
od 1 maja 2006 r. do 30 czerwca 2007 r.

Cel:
Wypracowanie efektywnego i trwałego systemu przepływu informacji pomiędzy instytucjami posiadającymi informacje na temat lokalnego rynku pracy oraz mającymi wpływ na kształt ofert edukacyjnych i szkoleniowych.

Grupa docelowa:
Instytucje posiadające informacje na temat lokalnego rynku pracy oraz mające wpływ na kształt ofert edukacyjnych i szkoleniowych, które dotychczas współpracowały ze sobą sporadycznie, nie nawiązując trwałej współpracy w zakresie wymiany informacji.

Główne działania:
Na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia uruchomiono portal, na którym zamieszczono informacje dotyczące celu projektu oraz opis podejmowanych na bieżąco działań. Ponadto aktualizowano w nim wiadomości dotyczące krajowego i lokalnego rynku pracy.

W ramach projektu przeprowadzono:

Dwa badania:

  • Badania posiadanych przez beneficjentów informacji o rynku pracy i ich potrzeb w tym zakresie,
  • Potrzeby kadrowe i szkoleniowe w zakładach pracy w Toruniu.

Pięć analiz:

  • Infrastruktura instytucjonalna rynku pracy w Toruniu,
  • Analiza zapotrzebowania na kadry w opinii przedsiębiorców Torunia,
  • Trendy rozwojowe zapotrzebowania na pracę w Toruniu,
  • Założenia budowy bazy danych o rynku pracy w Toruniu oraz sposób jej wykorzystania,
  • Analiza zadań i sposobu gromadzenia informacji w ośrodku koordynującym przepływ informacji dla podejmowania decyzji przez interesariuszy projektu.

Postępy w realizacji projektu oraz wyniki badań i analiz omawiano na trzech seminariach oraz konferencji podsumowującej projekt, w których brali udział przedstawiciele instytucji – beneficjentów, zaangażowanych w realizację projektu.

Tematyka seminariów:

  • Analiza infrastruktury instytucjonalnej rynku pracy w Toruniu,
  • Przemiany toruńskiego rynku pracy,
  • Koordynacja Rynku Pracy.

Rezultaty:
Na konferencji podsumowującej projekt uroczyście podpisano porozumienie dotyczące współpracy w zakresie utworzenia i doskonalenia systemu przepływu informacji o rynku pracy w Toruniu. Porozumienie zostało podpisane przez Prezydenta Miasta Torunia i władze następujących toruńskich instytucji takich jak: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia oraz przedstawicieli toruńskiej oświaty i placówek kształcenia zawodowego, organizacji pracodawców, także innych instytucji działających w obszarze rynku pracy.

>>> Treść porozumienia

Wydano także publikację pn. „System przepływu informacji o rynku pracy w Toruniu” pod red. prof. Zenona Wiśniewskiego zawierającą wyniki wszystkich badań i analiz oraz koncepcję funkcjonowania ośrodka koordynującego przepływ informacji wraz z propozycjami rozwiązań informatycznych.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2004-2006
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Projekt badawczy
Realizator: 
Urząd Miasta Torunia
Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.