22. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura" | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

22. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura"

Tytuł projektu:
22. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura"

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne - edycja 2018

Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu: 498 601,35 zł
Kwota dofinansowania: 70 000 zł
Wkład własny: 428 601,35 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Realizator:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna w Toruniu

Termin realizacji:
22.06.2018 r. – 2.09.2018 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2018”. W dniu 19.12.2018 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę nr 5/210/18 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2018”.

22 Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” odbył się w dniach 22.06.2018 r.– 2.09.2018 r. w Toruniu. Główną jego ideą było prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. Projekt składał się z 23 wydarzeń, w tym: 19 koncertów i 4 projekcji filmowych. Festiwal realizowany był m.in. w: salach CKK Jordanki, Dworze Artusa, Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego,  Młodzieżowym Domu Kultury, Kościele św. Ducha.

W projekcie udział wzięli artyści z następujących krajów: Polska, USA, Hiszpania,  Finlandia, Niemcy, Litwa. Zaproszeni goście to muzycy najwyższej klasy, uznani na arenie międzynarodowej, a także muzycy młodego pokolenia oraz studenci uczelni muzycznych. W ramach zadania obchodzono następujące jubileusze: 40-lecie współpracy miast partnerskich Torunia oraz Getyngi, 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Rezultatem projektu było nawiązanie współpracy z  Goettinger Symphonie Orchester, chórami: Stadtkantorei Goettinger oraz Kantorei St. Jacobi (Niemcy), z którymi Toruńska Orkiestra Symfoniczna wykonała po raz pierwszy w Toruniu II Symfonię "Zmartwychwstanie" G. Mahlera. W ramach współpracy z Praire View A & M University w Teksasie zrealizowano 3 koncerty: z chórzystami oraz solistami związanymi z uczelnią.

Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego, poprzez organizację imprezy kulturalnej, która wykazuje znaczny wpływ na gospodarkę regionalną i znaczny wkład w osiągnięcie celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura. Ponadto:
- Popularyzacja najwybitniejszych dzieł wielowiekowego dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej.
- Międzynarodowa współpraca kulturalna z miastem partnerskim Torunia - Getyngą oraz Praire View A & M University w Teksasie (USA).
- Promocja regionu, podnoszenie poziomu jego atrakcyjności dla mieszkańców i turystów.
- Zaspokojenie potrzeb kulturalnych w zakresie uczestnictwa w wydarzeniach z zakresu kultury wysokiej.
- Zwiększenie liczby uczestników w wydarzeniach popularyzujących muzykę klasyczną.

W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończono pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.