Zmarł o. Władysław Wołoszyn | www.torun.pl

Zmarł o. Władysław Wołoszyn

Kultura, Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Ojciec Władysław Wołoszyn w 2003 r.

W wieku 92 lat zmarł o. Władysław Wołoszyn, Honorowy Obywatel Miasta Torunia. 

Dokładnie 18 lat temu, 29 listopada 2003 r. w Dworze Artusa ojciec Władysław Wołoszyn odbierał akt Honorowego Obywatelstwa Miasta Torunia, nadany mu przez Radę Miasta na wniosek Senatu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Najwyższa miejska godność przyznana mu została za stworzenie w Toruniu ośrodka niezależnej myśli i kultury, jakim stało się pod jego kierunkiem w latach 1963-1988 Duszpasterstwo Akademickie przy kościele św. Ducha.
Na zaproszenie o. Wołoszyna bywali tam m.in.: Karol Wojtyła, Jerzy Turowicz, Józef Tischner, Władysław Hasior, Michał Heller, Stefan Kisielewski czy Jan Twardowski. Prelekcje wygłaszali także profesorowie z UMK: Stanisław Salmonowicz, Marian Kallas, Konrad Górski, Karol Górski i Janusz Małłek. W wielu polskich kręgach intelektualnych słowo "Toruń" kojarzono wówczas z nazwiskiem ojca. Tysiące torunian słuchały w tamtych latach homilii głoszonych przez ojca, czerpiąc z nich, oprócz wartości religijnych, tak potrzebne wsparcie duchowe i zrozumienie procesów społeczno -politycznych zachodzących w kraju.

Jak podkreślał we wniosku o uhorowanie jezuity  rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. dr hab. Jan Kopcewicz, ojciec Wołoszyn charakteryzował się zawsze realizmem i dystansował się od wszelkich zachowań emocjonalnych. Niejednokrotnie w czasie "Solidarności" i stanu wojennego publicznie wyrażał dezaprobatę dla działań zbytnio radykalnych, przestrzegał przed nienawiścią, zadziornością, tryumfalizmem oraz sprzeniewierzaniem się etosowi "Solidarności". Jego obecność w Toruniu, jak pisał prof. Kopcewicz, pomogły społeczności miasta i uniwersytetu przejść z godnością tak trudne momenty jak marzec 1968 czy grudzień 1981 r. Szczególnie wpływ Jego osobowości zaznaczył się w okresie stanu wojennego, gdy zaangażował się w ścisłą współpracę z władzami Uniwersytetu w celu ochrony pracowników i studentów oskarżanych niesłusznie o działalność antypaństwową.

Działalność ojca Wołoszyna odegrała dużą rolę w kształtowaniu atmosfery Torunia tamtych lat. Jego olbrzymi autorytet spowodował, że stał się niekwestionowanym przywódcą duchowym kilku generacji torunian.

Przewodniczący Rady Miasta Torunia Józef Jaworski wrecza akt honorowego obywatelswo Torunia dla ojca Woloszyna

Dwór Artusa, 29 listopada 2003 r. Józef Jaworski, przewodniczący Rady Miasta Torunia
wręcza o. Władysławowi Wołoszynowi akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Torunia

  Spotkanie o. Wołoszyna z prezydentem Michałem Zaleskim w Urzędzie Miasta Torunia

Urząd Miasta Torunia, 24 czerwca 2007 r. Spotkanie o. Wołoszyna z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i przewodniczącym Rady Miasta Torunia Waldemarem Przybyszewskim

O. Władysław Wołoszyn SJ urodzony 22 maja 1929 w Hucie Lubyckiej, w latach 1940–1946  przebywał z rodziną na zesłaniu na Syberii. W 1948 r. wstąpił do zakonu jezuitów, święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1959. W 1963 r. został duszpasterzem akademickim w Toruniu. W latach 80. współpracował z uniwersytecką i regionalną „Solidarnością”, udzielał też pomocy strajkującym studentom Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 1988 został przeniesiony do Poznania, gdzie m.in. działał w Radzie Kultury Niezależnej oraz współtworzył Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej oraz Galerię U Jezuitów. Zajmował się też prowadzeniem paneli dyskusyjnych dotyczących zagadnień współczesnej polityki, nauki, sztuki, filozofii i teologii. Od 2009 r. przebywał w Bydgoszczy, a od lutego 2018 r. we wspólnocie jezuitów w Gdyni.

Honorowy Obywatel Miasta Torunia od 2003 r., jest również nagrodzony Medalem UMK 1945-1985, Medalem Zasłużony dla Diecezji Chełmińskiej i Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Pogrzeb o. Wołoszyna odbędzie się w sobotę 4 grudnia 2021 r. w Toruniu. O godz. 10.30 zaplanowano czuwanie z wartą honorową w kościele akademickim pw. św. Ducha, o godz. 11.00 nabozeństwo żałobne, a po nim pochówek na cmentarzu św. Jerzego.

Zdjęcia: Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Winda budowana przy podporze mostu
  Inwestycje
  Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu drogowego im. marszałka J. Piłsudskiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu
  Miasto
  Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.
 • Na zdjęciu: łyżwiarka Ekaterina Kurakova w błękitnej sukience występuję podczas mistrzostw Europy
  Miasto, Sport
  Zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel Ekaterina Kurakova zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Jest to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek podczas tej imprezy (204,73 pkt).
 • Na zdjęciu: wizualizacja nowej inwestycji - hala
  Biznes, Miasto
  Branżowy serwis PropertyNews.pl w jednym z najnowszych artykułów informuje o inwestycji White Star Logistics w Toruniu. Informacja pojawiła się również w oficjalnym serwisie internetowym inwestora.
 • Kultura, Miasto
  Orkiestra Wojskowa w Toruniu zaprasza na okolicznościowy koncert karnawałowy. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry.
 • Na zdjęciu: biegacze na mecie
  Miasto, Sport
  Jedenasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku.
 • Od maja 2021 r. można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w wybranych punktach w Toruniu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać dawkę szczepionki (także trzecią przypominającą oraz dla dzieci w wieku 5-11 lat) od ręki w tym tygodniu!
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2022 r.) potwierdzono 525 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedemnaście osób zmarło w naszym mieście, w tym 2 wyłącznie w wyniku COVID-19, bez chorób współistniejących.
 • Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski.
 • Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Od nocy w niedzielę i przez cały poniedziałek 17 stycznia 2022 r. w Toruniu spodziewany jest silny wiatr! - ostrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Piątkowe "Ferie na start" przyciągnęły na sezonowe lodowisko na Skarpie spore grono spragnionych wrażeń najmłodszych torunian. Było warto!
 • Uroczystym spotkaniem i pamiątkowymi medalami miasto Toruń nagrodziło firmy i osoby zaangażowane w rozwój i wsparcie toruńskiego sportu.
 • Kolejna inwestycja przy ul. Świdnickiej na Abisynii. Na kupionym od miasta gruncie swoją nową siedzibę buduje firma M.G.B Firma pokazała już wizualizacje budynków, jakie powstają w strefie gospodarczej „Toruń-Wchód”. W procesie inwestycyjnym z przedsiębiorstwem współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.