Zmarł o. Władysław Wołoszyn | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zmarł o. Władysław Wołoszyn

Kultura, Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Ojciec Władysław Wołoszyn w 2003 r.

W wieku 92 lat zmarł o. Władysław Wołoszyn, Honorowy Obywatel Miasta Torunia. 

Dokładnie 18 lat temu, 29 listopada 2003 r. w Dworze Artusa ojciec Władysław Wołoszyn odbierał akt Honorowego Obywatelstwa Miasta Torunia, nadany mu przez Radę Miasta na wniosek Senatu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Najwyższa miejska godność przyznana mu została za stworzenie w Toruniu ośrodka niezależnej myśli i kultury, jakim stało się pod jego kierunkiem w latach 1963-1988 Duszpasterstwo Akademickie przy kościele św. Ducha.
Na zaproszenie o. Wołoszyna bywali tam m.in.: Karol Wojtyła, Jerzy Turowicz, Józef Tischner, Władysław Hasior, Michał Heller, Stefan Kisielewski czy Jan Twardowski. Prelekcje wygłaszali także profesorowie z UMK: Stanisław Salmonowicz, Marian Kallas, Konrad Górski, Karol Górski i Janusz Małłek. W wielu polskich kręgach intelektualnych słowo "Toruń" kojarzono wówczas z nazwiskiem ojca. Tysiące torunian słuchały w tamtych latach homilii głoszonych przez ojca, czerpiąc z nich, oprócz wartości religijnych, tak potrzebne wsparcie duchowe i zrozumienie procesów społeczno -politycznych zachodzących w kraju.

Jak podkreślał we wniosku o uhorowanie jezuity  rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. dr hab. Jan Kopcewicz, ojciec Wołoszyn charakteryzował się zawsze realizmem i dystansował się od wszelkich zachowań emocjonalnych. Niejednokrotnie w czasie "Solidarności" i stanu wojennego publicznie wyrażał dezaprobatę dla działań zbytnio radykalnych, przestrzegał przed nienawiścią, zadziornością, tryumfalizmem oraz sprzeniewierzaniem się etosowi "Solidarności". Jego obecność w Toruniu, jak pisał prof. Kopcewicz, pomogły społeczności miasta i uniwersytetu przejść z godnością tak trudne momenty jak marzec 1968 czy grudzień 1981 r. Szczególnie wpływ Jego osobowości zaznaczył się w okresie stanu wojennego, gdy zaangażował się w ścisłą współpracę z władzami Uniwersytetu w celu ochrony pracowników i studentów oskarżanych niesłusznie o działalność antypaństwową.

Działalność ojca Wołoszyna odegrała dużą rolę w kształtowaniu atmosfery Torunia tamtych lat. Jego olbrzymi autorytet spowodował, że stał się niekwestionowanym przywódcą duchowym kilku generacji torunian.

Przewodniczący Rady Miasta Torunia Józef Jaworski wrecza akt honorowego obywatelswo Torunia dla ojca Woloszyna

Dwór Artusa, 29 listopada 2003 r. Józef Jaworski, przewodniczący Rady Miasta Torunia
wręcza o. Władysławowi Wołoszynowi akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Torunia

  Spotkanie o. Wołoszyna z prezydentem Michałem Zaleskim w Urzędzie Miasta Torunia

Urząd Miasta Torunia, 24 czerwca 2007 r. Spotkanie o. Wołoszyna z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i przewodniczącym Rady Miasta Torunia Waldemarem Przybyszewskim

O. Władysław Wołoszyn SJ urodzony 22 maja 1929 w Hucie Lubyckiej, w latach 1940–1946  przebywał z rodziną na zesłaniu na Syberii. W 1948 r. wstąpił do zakonu jezuitów, święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1959. W 1963 r. został duszpasterzem akademickim w Toruniu. W latach 80. współpracował z uniwersytecką i regionalną „Solidarnością”, udzielał też pomocy strajkującym studentom Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 1988 został przeniesiony do Poznania, gdzie m.in. działał w Radzie Kultury Niezależnej oraz współtworzył Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej oraz Galerię U Jezuitów. Zajmował się też prowadzeniem paneli dyskusyjnych dotyczących zagadnień współczesnej polityki, nauki, sztuki, filozofii i teologii. Od 2009 r. przebywał w Bydgoszczy, a od lutego 2018 r. we wspólnocie jezuitów w Gdyni.

Honorowy Obywatel Miasta Torunia od 2003 r., jest również nagrodzony Medalem UMK 1945-1985, Medalem Zasłużony dla Diecezji Chełmińskiej i Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Pogrzeb o. Wołoszyna odbędzie się w sobotę 4 grudnia 2021 r. w Toruniu. O godz. 10.30 zaplanowano czuwanie z wartą honorową w kościele akademickim pw. św. Ducha, o godz. 11.00 nabozeństwo żałobne, a po nim pochówek na cmentarzu św. Jerzego.

Zdjęcia: Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.