"Wystawa planetarna z okazji Roku Kopernika 2023" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Wystawa planetarna z okazji Roku Kopernika 2023"

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Nietypową atrakcją zaproponowaną przez Program Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP w ramach obchodów Roku Kopernika w Toruniu jest "Wystawa planetarna z okazji Roku Kopernika 2023", bazująca na gigantycznych modelach planet Układu Słonecznego z wystawy "Misja po Układzie Słonecznym".

W sześciu lokalizacjach na terenie Torunia będzie można spotkać kilkumetrowe namioty pneumatyczne takich obiektów jak: Słońce, Merkury, Wenus, Ziemia, Księżyc oraz Mars, czyli tzw. wewnętrzny Układ Słoneczny. Odwzorowane będą również Fobos i Deimos, czyli księżyce Marsa w skali do prezentowanego modelu planety. Każdej planecie będzie towarzyszyć obsługa w postaci zespołu koordynatorskiego Stowarzyszenia POLARIS - OPP oraz koła astronomicznego LOŻA z LO im. M. Kopernika w Żywcu, którzy będą udzielać informacji nt. składników wystawy oraz prowadzić będą zbiórkę publiczną na rzecz ochrony ciemnego nieba w Polsce i działań Light Pollution Think Tank, do symbolicznych skarbon w kształcie kul.
 
O zbiórce zgłoszonej do MSWiA pod nr 2023/3865/OR można przeczytać na stronie zbiorki.gov.pl
 
Dodatkowo w każdym z nw. lokalizacji, dostępne będą materiały nt. problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem i metod ochrony ciemnego nieba, które powinny w sposób szczególny wybrzmieć właśnie w Roku Kopernika, gdyż jako jeden z nielicznych krajów w Europie, Polska nie posiada na ten moment praktycznie żadnych regulacji nt. emisji światła. Mówi o tym m.in. Memorandum w sprawie ustanowienia prawnych podstaw zrównoważonej polityki oświetlenia zewnętrznego.
 
Modele obiektów z Układu Słonecznego będą rozlokowane na terenie kilku toruńskich obiektów, które występują w naszym wydarzeniu w roli partnerów i sponsorów wystawy. Wśród nich mamy przyjemność gościć z naszą wystawą w następujących lokalizacjach:
 • Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK,
 • Hotel Bulwar,
 • Centrum Handlowe Nowe Bielawy,
 • Miasto Toruń,
 • Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej,
 • Toruń Plaza.
Dodatkowo w każdym z tych miejsc będzie można otrzymać od obsługi planet (w niebieskich t-shirtach z napisem Stowarzyszenie POLARIS - OPP lub symbolicznych strojach astronautów z NASA typu ACES), okolicznościowe pieczątki przedstawiające każdą z wyeksponowanych planet. Do tego celu dostępne będą drugie wersje tej samej mapki w wersji drukowanej z pustymi polami do przybijania pieczątek, które można pobrać w dowolnym miejscu (liczba egzemplarzy ograniczona!).
 
Obsługa będzie dostępna zazwyczaj od godz. 9:00-10:00 rano aż do godz. 19:00-20:00 wieczorem każdego dnia (14-15 września br.), z możliwymi, krótkimi przerwami technicznymi. Do zbierania pieczątek zapraszamy w szczególności rodziny z dziećmi, gdyż na koniec wystawy tj. w piątek, 15 września br. o godz. 19:00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się finał ekspozycji organizowany przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP. Podczas tego podsumowania w ramach prowadzonego quizu przy planecie Ziemia, będzie można wygrać rodzinne (maksymalnie 4os.) zaproszenie na pobyt w Beskidzie Żywieckim na obserwacje astronomiczne w pierwszym obszarze ochrony ciemnego nieba CN-001 Sopotnia Wielka.
 
Aby wziąć udział w quizie konieczny będzie smartfon z dostępem do Internetu. Rodziny, które udzielą odpowiedzi jako pierwsze (najszybciej) poprawnej odpowiedzi w jednej z trzech rund, będą mogły liczyć na nagrodę w postaci vouchera naszej organizacji, zapraszającego do bezpłatnego zwiedzania kopuły Obserwatorium Astronomicznego, a także innych atrakcji POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej wraz z przewodnikiem / koordynatorem, który oprowadzi laureatów podczas wizyty. W pakiecie otrzymają także weekendowy pobyt w jednym z lokalnych pensjonatów, zaś samodzielnie będzie konieczność zapewnienie sobie dojazdu oraz wyżywienia.
 
Szczegółowe zasady udziału w quizie przedstawi koordynator prowadzący wydarzenie finałowe przy modelu planety Ziemia w momencie finału. Zapraszamy serdecznie do zwiedzania modelu planet Układu Słonecznego oraz wspólnej zabawy!
Data: 
14.09.2023 09:00 — 15.09.2023 21:00
Miejsce: 
Różne miejsca w Toruniu
Organizator: 
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Kopernik 550
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.