Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 10 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu podświetlony napis EnergaCamerimage przed CKK Jordanki

Święto kina i wolności – tak można krótko opisać ten weekend w Toruniu. 11 listopada bowiem uroczycie obchodzimy 105. Rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości i tego dnia rozpoczyna się także  31. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage. A do tego – swoje 10. Urodziny obchodzi Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

PIĄTEK, 10 LISTOPADA

godz. 14:00, Oprowadzanie kuratorskie po Galerii malarstwa i rzeźby polskiej, Ratusz Staromiejski
Kustosz zbioru malarstwa i rzeźby polskiej – Anna Kroplewska-Gajewska w interesujący sposób opowie o dziełach sztuki w kontekście czasu, w którym powstały i w odniesieniu do ich reprezentacji w nurtach i stylach w sztuce. Ponadto unaoczni kompozycję dzieł, zwracając szczególną uwagę na odczytanie intencji artystów. Udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie zawiera się w cenie biletu wstępu do muzeum.

godz. 17:00, godz. 20:00, Fort XV – specjalne rozszerzone zwiedzanie, ul Podgórska 29
Specjalne zwiedzanie Fortu XV - dłuższe, bo wycieczki potrwają ok 2-2,5 h. W tym czasie poznamy historię Fortu i jego tajemnice, przewidziany jest także słynny konkurs z nagrodami. Zwiedzanie w dwóch aranżacjach - po zmroku oraz w dzień. Liczba miejsc jest ograniczona. Zakup biletu wyłącznie online.

godz. 17:30, Czy Toruń jest zielony – prezentacja wyników ankiety, Instytut Psychologii UMK, ul. Gagarina 39, sala 103
Koalicja organizacji społecznych „Wpływamy na Toruń” zaprasza na spotkanie i rozmowę na temat wyników „Badania opinii i potrzeb mieszkańców Torunia dotyczących zagospodarowania zieleni miejskiej”, przeprowadzonego w pierwszej połowie 2023 roku. Gośćmi spotkania będą prof. dr hab. Maria Lewicka, Kierownik Katedry Psychologii Społecznej i Środowiskowej UMK i autor badania Seweryn Grodny z fundacji ToPole. Wstęp wolny.

godz. 18:00, Trzy tysiące lat Kościoła Nihilistów. Pierwsza wystawa monograficzna, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
Wystawa jest pierwszym ujęciem monograficznym działalności Kościoła Nihilistów, próbującym ukazać sieć połączeń tego swoistego ekosystemu od jego zarania do dziś. Kościół Nihilistów tworzy Justyna Baśnik, Paweł Baśnik, Nikita Krzyżanowska oraz Jędrzej Sierpiński. Funkcjonują oni jako parareligijna grupa artystyczna i nomadyczna galeria sztuki. Swoją aktywność łączą także z działaniami kuratorskimi organizując wystawy oraz wspierając środowiska undergroundowe. Wstęp wolny.

godz. 18:00, Piotr Bujak "Heiwa Boke" – otwarcie wystawy, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
Na wystawę Piotra Bujaka składają się trzy prace zrealizowane w latach 2019–2021 w czasie jego pobytu artystyczno-badawczego w Japonii. Choć każda z nich stanowi odrębną całość, razem łączy je szerszy kontekst, w którym artysta porusza się prowadząc międzykulturowe badania porównawcze dotyczące tożsamości, dziedzictwa kulturowego oraz polityczności. W podejmowanych tematach Bujak prowokuje pytania o mechanizmy dyscyplinowania i kontrolowania społecznego. Pyta także o rolę procesu oswajania przemocy czy postępującego militaryzmu. Wstęp wolny.

godz. 18:00, Grzegorz Kozera"W ramach archiwum" – otwarcie wystawy, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
Grzegorz Kozera to doktor sztuki, malarz, autor kolaży. Wszystkie prace prezentowane na wystawie „W ramach archiwum” zostały wykonane w technice akrylowej z wykorzystaniem metody transferu. Prace charakteryzuje stała idea komponowania archiwaliów. Wstęp wolny.

godz. 20:00, Myslovitz – koncert, OdNowa, ul. Gagarina 37a
Po bardzo udanej wiosennej części promocyjnej trasy koncertowej, podczas której zespół zagrał szereg koncertów w wypełnionych po brzegi klubach w całej Polsce, czas na jesienną odsłonę "Wszystkich narkotyków świata" we wersji live. Koncerty zespołu Myslovitz to prawie dwugodzinne show złożone z przebojów znanych wszystkim od trzech dekad. Bilety dostępne online.



godz. 20:00, Pablopavo i Ludziki – koncert – Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1
W 2022 roku ukazała się płyta „Mozaika", która zawiera 11 utworów różnej długości. Teksty na tej płycie napisał Pablopavo oraz Earl Jacob, jeden utwór został zaczerpnięty z książki Marcin Sendeckiego. Muzycznie album różni się od poprzednich prac artysty, co jest typowe dla jego eksperymentalnego podejścia do muzyki. Pablopavo opisuje płytę jako refleksję nad trudnymi chwilami ostatnich lat, zarówno dla artysty, jak i słuchaczy. Bilety w cenie 69zł/79zł/89zł do nabycia online lub w klubie przed koncertem. 




SOBOTA, 11 LISTOPADA

godz. 10:00, Rajd rowerowy w 105. rocznicę odzyskania niepodległości, zbiórka na placu Rapackiego przy pomniku Piłsudskiego
Rajd rowerowy organizowany przez KTK Przygoda, którego celem wyprawy będzie Festiwal Gęsiny w Przysieku. Udział bezpłatny, bez zapisów, dla każdego.

godz. 11:00, Marsz/rajd rowerowy do drzew wyjątkowych, Park Miejski, ul. Bydgoska
Przed głosowaniem na Toruńskie Drzewo Roku odwiedzimy wszystkie finałowe drzewne osobowości (a będzie ich aż 10). O odwiedzanych gatunkach opowie nam Mariusz Warachim, arborysta z Fundacji Zielone Kujawy. Powiemy Wam również dlaczego dane drzewo było nominowane, wspólnie je zmierzymy. Spotykamy się na rowerach, ponieważ drzewa są "rozrzucone" po całym Toruniu.

godz. 11:00, 12:30, Kosmiczne party – DJ Myszka, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, ul. Kościuszki 75-77, 5. piętro, sala widowiskowa
Impreza taneczna dla rodzin z dziećmi w wieku 3+. DJ Myszka zaprasza na rodzinne tańce, podczas których zagra energetyczną mieszankę zarówno utworów dla dzieci jak i dorosłych. Będziecie mogli poruszać się między innymi do piosenek zespołu Czereśnie, AIDY, jak i mniej znanych utworów muzyki elektronicznej, głównie gatunku house. Będzie brokat, balony i kosmiczna atmosfera. Wstęp wolny.

godz. 11:00, 10-lecie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, ulica Władysława Łokietka 5
Otwarte pracownie, warsztaty, pokazy naukowe, skrzynie pełne eksperymentów oraz debata o sztucznej inteligencji – to główne punkty programu obchodów 10-lecia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jubileusz będziemy świętowali w dniach 11-12 listopada. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Zwiedzanie wystaw oraz udział w dodatkowych aktywnościach będzie możliwy każdego dnia w ramach dwugodzinnych tur, rozpoczynających się o godz. 11:00, 13:00 i 15:00. Bezpłatne zaproszenia na jubileusz 10-lecia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy do odbioru w kasach Młyna (budynek MW1, ul. Władysława Łokietka 5). Szczegółowy program jubileuszu.

godz. 11:30, MotoParada Niepodległości 2023, zbiórka: Parking Arena Toruń przy ul. Bema 73-89
Parada odbędzie się głównymi ulicami miasta Torunia.

godz. 12:00, Niepodległościowe symbole – warsztaty plastyczne, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Dzień Niepodległości można świętować na wiele sposobów, jednak najważniejsze jest to, aby tego dnia być razem. Dlatego 11 listopada czeka nas dzień pełen rodzinnej, twórczej zabawy, podczas której powstaną patriotyczne ozdoby, które z dumą możemy nosić tego szczególnego dnia. Nad wspólną pracą czuwać będzie Anna Kacperska – kierowniczka działu edukacyjnego. Organizator zapewnia wszystkie niezbędne materiały.



godz. 12:00, godz. 15:00, Fort XV – specjalne rozszerzone zwiedzanie, ul Podgórska  29
Specjalne zwiedzanie Fortu XV - dłuższe, bo wycieczki potrwają ok 2-2,5 h. W tym czasie poznamy historię Fortu i jego tajemnice, przewidziany jest także słynny konkurs z nagrodami. Zwiedzanie w dwóch aranżacjach - po zmroku oraz w dzień. Liczba miejsc jest ograniczona. Zakup biletu wyłącznie online.

godz. 12:30, Uroczystość patriotyczna okazji Narodowego Święta Niepodległości, Plac Rapackiego
Zapraszamy do udziału w toruńskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość patriotyczną poprzedzi msza św. w intencji ojczyzny o godz. 11:00 w Kościele Garnizonowym. Od godz. 11:00 na Rynku Staromiejskim trwać będzie piknik historyczny. Przejdź do harmonogramu wydarzenia.

godz. 13:00, mecz Elana Toruń – Pogoń Nowe Skalmierzyce, Stadion Miejski im. Grzegorza Duneckiego, ul. Bema
W ramach 16. kolejki rozgrywek ligowych Elana Toruń zmierzy się z Pogonią Nowe Skalmierzyce. Nasz rywal zajmuje obecnie 6 miejsce w tabeli, a do nas traci 6 punktów.

godz. 13:15, Otwarty pokaz filmu „Barbarka 1939”, Leśniczówka na Barbarce, ul. Przysiecka 13
Film przeznaczony jest dla osób dorosłych i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Po prezentacji wspólne wyjście do Miejsca Pamięci Narodowej Barbarka i tam zapalimy symboliczny znicz. Po powrocie spędzimy czas przy ognisku, dzieląc się wrażeniami po obejrzeniu filmu i przemyśleniami na temat trudnych wydarzeń z czasów II wojny światowej, pamięci o nich i dzisiejszym ich odbiorze, zwłaszcza przez ludzi młodych. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy: pod numerem telefonu (056) 657 60 85 lub mailowo: r.laskowski@szkola-lesna.torun.pl

godz. 15:00, W ramach ramy Panoramy - wspólny happening patriotyczno-artystyczny.  Galeria nad Wisłą, ul. Stanisława Przybyszewskiego 6
262 metry to obwód największego obrazu namalowanego w historii Polski - zaginionej “Panoramy Tatr”. Świętujmy razem naszą niepodległość, przywracając pamięć tego monumentalnego dzieła i ciesząc oczy niezwykłą skalą przedsięwzięcia sprzed 130 lat, która siłą naszych rąk na chwilę ukaże się na toruńskim starym mieście. Wydarzenie jest elementem wernisażu wystawy toruńskiego artysty - Arka Pasożyta „Całe życie pod górkę. W poszukiwaniu zaginionej Panoramy Tatr''.

godz. 17:00, CUK Anioły Toruń - Bejenka Budownictwo LUKS Wilki Wilczyn – mecz, Szkoła Podstawowa Nr 28 im.prof. Henryka Arctowskiego, ul. Przy Skarpie 13
Jedno z najważniejszych spotkań siatkarskich w sezonie. Bilety dostępne online.

godz. 17:00, Ceremonia otwarcia 31. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage 2023, CKK Jordanki, al. Solidarności
Od 11 do 18 listopada w Toruniu trwa święto kina – przejdź do programu wydarzenia.

godz. 18:00, Polska muzyka filmowa, Aula UMK, ul. Gagarina 11
Koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Usłyszymy utwory z polskich filmów. Bilety w cenie 60 zł normalny/45 zł ulgowy zł do nabycia w kasie biletowej TOS w czwartki i piątki w godz. 13:00 - 19:00 oraz na godzinę przed koncertem, lub online.



godz. 19:00, Ola Olszewska – koncert, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, ul. Kościuszki 75-77, 5. Piętro, sala widowiskowa
Ola Olszewska to młoda wokalistka i songwriterka z Rypina. Swoją przygodę z muzyką zaczęła na poważnie w „The Voice Kids”, lecz już chwilę później wzięła sprawy we własne ręce, prezentując autorskie utwory. Jako wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Ola Olszewska udowadnia, że na polskiej scenie popowo-alternatywnej wciąż jest miejsce na zaskakujące debiuty, które lada moment mogą dogonić artystów wspomnianych na początku tego opisu. bilety: 20 zł – I pula, 30 zł – II pula.




NIEDZIELA, 12 LISTOPADA

godz. 16:00, Prezentacja obrazu Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, Ratusz Staromiejski
Od 12 do 18 listopada w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego będzie prezentowany obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Wstęp bezpłatny.

godz. 16:00, Debata o sztucznej inteligencji, Centrum Innowacyjnej Edukacji, ul. Łokietka
W ramach obchodów jubileuszu 10-lecia Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się debata poświęcona sztucznej inteligencji. Udział w niej wezmą: prof. dr hab. Włodzisław Duch, prof. dr hab. Andrzej Dragan, dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. ULK. Audycję będzie moderował redaktor Patrycjusz Wyżga z radia 357. Udział w debacie jest bezpłatny. Liczba miejsc stacjonarnych jest ograniczona.

godz. 17:00, Christopher Simpson „Pory roku” – koncert, Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska, Rynek Staromiejski 1
„Pory roku” Christophera Simpsona, XVII-wiecznego kompozytora, to alegoria przemijania życia człowieka, stąd też ich odbiór staje się bardzo osobistym doświadczeniem. To muzyka wyrafinowana i intelektualna, a jednocześnie niezwykle zmysłowa i emocjonalna - głęboka muzyczna rozrywka dla świadomego słuchacza. Wstęp wolny.

godz. 18:00, Koncert muzyki polskiej, Kościół Garnizonowy, pl. Św. Katarzyny
W koncercie muzyki polskiej wystąpią uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Wstęp wolny.

godz. 19:00, Zamachowski Herbert Piano Trio. W hołdzie Kopernikowi, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
W koncercie wystąpią: Zbigniew Zamachowski – aktor oraz Herbert Piano Trio. W programie: R. Janiak - "Copernicana" z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika na aktora, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i instrumenty perkusyjne (2023) – prawykonanie, L. van Beethoven - Trio fortepianowe „Duch" op. 70 nr 1 oraz fragment Makbeta Williama Szekspira, R. Janiak - Bajka o maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła do fragmentów Bajek robotów Stanisława Lema na aktora, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i instrumenty perkusyjne (2021). Bilety w cenie 35 zł normalny/25 zł ulgowy zł do nabycia w kasie biletowej TOS w czwartki i piątki w godz. 13:00 - 19:00 oraz na godzinę przed koncertem w Dworze Artusa, lub online.

godz. 19:00, TAF Toruń – AZS UG Futsal – mecz, Szkoła Podstawowa Nr 28 im.prof. Henryka Arctowskiego, ul. Przy Skarpie 13
Wstęp wolny.

godz. 20:00, Zaduszki muzyczne – koncert, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ul. Panny Marii
Koncert składa się z utworów z repertuaru gregoriańskiego z Mszy Requiem w wykonaniu znakomitej toruńskiej żeńskiej scholi gregoriańskiej Liquor Pacis, magister chori - ks. Maciej Kępczyński, wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W roli narratora wystąpi gospodarz mariackiej świątyni, proboszcz i kustosz sanktuarium Ks. prał. Wojciech Niedźwiecki. Nie zabraknie także muzyki instrumentalnej, improwizacje organowe wykona toruński organista improwizator, prodziekan Wydziału Dyrygentury, Jazzu, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Jarosław Ciechacki. Wstęp wolny.



Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.