Ukraiński akcent na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ukraiński akcent na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

Kultura, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 13 października 2022
Autor: Paula Gałązka
Grafika promuje Festiwal Filmów Etnograficznych "OKO", który odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

W ramach jubileuszowej, trzydziestej edycji Międzynarodowego Festiwalu EnergaCAMERIMAGE odbędzie się w Toruniu Festiwal Filmów Etnograficznych "OKO". Jedna z organizatorek ukraińskiego wydarzenia, Elena Rubaschevska, po wybuchu wojny u naszych wschodnich sąsiadów, schronienie i pracę znalazła w toruńskiej Fundacji Tumult i to właśnie do Torunia postanowiła przenieść Festiwal OKO. Dziś oficjalnie ogłoszono program wydarzenia. 

Oprócz milionów mieszkańców Ukrainy, również festiwale zostały wysiedlone w wyniku wojny, która wybuchła 24 lutego. Trzecia edycja Festiwalu OKO była zagrożona, ponieważ region Besarabii w którym do tej pory się odbywał, okazał się jednym z głównych strategicznych interesów Rosji. Festiwal doskonale odnalazł się jednak w nowych warunkach i w nowym miejscu.  W tym roku do organizatorów wpłynęło 1171 zgłoszeń ze 104 krajów, obejmujących wszystkie kontynenty naszej planety. Spośród tych zgłoszeń selekcjonerzy wybrali 8 pełnometrażowych i 16 krótkometrażowych dokumentów etnograficznych, które podkreślają barwny zbiór ukrytych miejsc, zapomnianych kultur, świętych obrzędów i inspirujących bohaterów. 24 uczestników będzie walczyć o nagrodę pieniężną od firmy MEGOGO w wysokości  40 000 i 20 000 hrywien.

Poza konkursem odbędą się pokazy specjalne filmów ukraińskich w ramach przeglądu "Spójrz na Ukrainę innymi oczami", którymi organizatorzy chcą zwrócić uwagę całego świata na Ukrainę. Podczas paneli dyskusyjnych poświęconych filmom i wojnie, podejmowane będą tematy dotyczące bólu, problemów, radości i nadziei na zwycięstwo oraz odbudowy ukraińskiej kultury już po wojnie.

Założycielka i dyrektorka Festiwalu Filmowego OKO, Tetiana Staniewa, obiecuje widzom wspaniałą podróż dookoła świata i pełne doznań zanurzenie się w życie i tradycje różnych narodów:

"Kiedy oglądasz filmy z naszego programu, zaczynasz rozumieć piękno i różnorodność naszej Planety. Dosłownie zanurzasz się w wielokulturowości narodów, uczysz się od nich, współczujesz, porównujesz, płaczesz i śmiejesz się wspólnie z nimi. Poznawanie różnych kultur Cię wzbogaca. I to właśnie film, bardziej niż jakakolwiek inna forma sztuki, jest w stanie pokazać światu życie takim, jakim jest, ponieważ przedstawia je od środka. W końcu zdajesz sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy tak różni, a jednocześnie tak podobni. Wojna w Ukrainie nauczyła nas celebrować życie dzisiaj, bez specjalnych powodów i pretekstów, bez odkładania życzeń i marzeń na jutro, bo nie wiemy, czy będzie dla nas jakieś jutro. Dlatego zapraszamy do Torunia lub na pokazy online, aby obejrzeć wybrane przez nas filmy, podyskutować o nich, zastanowić się nad zwycięstwem Ukrainy i jej odbudową po wojnie oraz wspólnie celebrować życie!"

Festiwal odbędzie się w dniach 13-18 listopada w Toruniu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE oraz przy wsparciu programu "Wsparcie Rozwoju Bułgarii" Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bułgarii. Już wkrótce organizatorzy Festiwalu poinformują o sposobie zakupu biletów na wydarzenie.

Więcej informacji na temat Festiwalu OKO oraz tytuły filmów, które będzie można zobaczyć w trakcie wydarzenia na stronie Festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

mat. prasowy organizatora

Kliknij w plakat, aby powiększyć

 

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: pracownicy firmy zieleniarskiej sadzą rośliny, w tle widac bloki
  Eko, Miasto
  Prace przy tworzeniu trzech parków kieszonkowych: przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ul. Rydygiera i ul. Szuwarów i Tataraków są zaawansowane.
 • Nagrodę odebrał w Warszawie prezes zarządu MZK Zbigniew Wyszogrodzki.
  Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uzyskał tytuł „Firma Dobrze Widziana”, przyznawany przez Business Centre Club. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 29 listopada 2022 r. w warszawskim Pałacu Staszica.
 • Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz przekazał w imieniu Prezydenta Michała Zaleskiego na ręce prezesa Grupy ERBUD Dariusza Grzeszczaka list gratulacyjny i pamiątkową grafikę.
  Inwestycje, Miasto
  Pod marką MOD21 w podtoruńskim Ostaszewie powstaną drewniane obiekty modułowe. W uroczystości otwarcia zakładu produkcyjnego wzięli udział Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Dodatek węglowy tylko do jutra
  Miasto
  Tylko do 30 listopada 2022 r. można składać wnioski o dodatek węglowy i dodatek do źródeł ciepła innych niż węgiel. Trwa także przyjmowanie wniosków mieszkańców o wydanie zaświadczenia umożliwiającego zakup węgla po preferencyjnej cenie.
 • Na zdjeciu: widok na działki przy ul. Heweliusza na sprzedaż
  Biznes, Miasto
  Kolejne trzy działki pod domy jednorodzinne na osiedlu Jw. Północnej części miasta znalazły nabywców. W przetargach na sprzedaż nieruchomości przy ul. Jana Heweliusza uzyskano łączną sumę 1 802 800zł.
 • Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna
  Miasto
  Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna - Honorowego Obywatela Miasta Torunia, w pierwszą rocznicę Jego śmierci.
 • Za nami kolejna, dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego w Toruniu. W połowie października 2022 r. ogłosiliśmy wyniki głosowania, w którym mieszkańcy wybrali 61 projektów do realizacji w roku 2023.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu organizuje w najbliższym czasie dwa wyjątkowe wydarzenia.
 • XVIII концерт Фонду Платон імені Куби Румінського. Вже 6 грудня у Торуні в CKK Jordanki зіграє українська зірка, переможниця Євробачення Джамала.
 • 6 grudnia 2022 r. o godz. 19:00 w Toruniu w CKK Jordanki odbędzie się koncert Jamali - ukraińskiej gwiazdy, zwyciężczyni Eurowizji. Artystka wystąpi podczas XVIII Koncertu Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego.
 • Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście dziesięciu najśmielszych projektów architektonicznych ostatnich lat.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostało laureatem konkursu "Odkrywca 2022", organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Toruńskie centrum nauki wyróżniono w kategorii "Silny wizerunek w mediach społecznościowych". 
 • Specjalna, zadaszona konstrukcja stanęła na placu NOT. Wszystko po to, by pogoda nie pokrzyżowała szyków podczas prac przy budowie nowej linii tramwajowej.
 • Zapraszamy do wspólnego świętowania 25. rocznicy obecności Torunia na liście UNESCO! W programie konferencja, pokazy oraz zwiedzanie nieznanych zakamarków toruńskiej starówki.