Ukraiński akcent na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ukraiński akcent na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

Kultura, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 13 października 2022
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Grafika promuje Festiwal Filmów Etnograficznych "OKO", który odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu EnergaCAMERIMAGE

W ramach jubileuszowej, trzydziestej edycji Międzynarodowego Festiwalu EnergaCAMERIMAGE odbędzie się w Toruniu Festiwal Filmów Etnograficznych "OKO". Jedna z organizatorek ukraińskiego wydarzenia, Elena Rubaschevska, po wybuchu wojny u naszych wschodnich sąsiadów, schronienie i pracę znalazła w toruńskiej Fundacji Tumult i to właśnie do Torunia postanowiła przenieść Festiwal OKO. Dziś oficjalnie ogłoszono program wydarzenia. 

Oprócz milionów mieszkańców Ukrainy, również festiwale zostały wysiedlone w wyniku wojny, która wybuchła 24 lutego. Trzecia edycja Festiwalu OKO była zagrożona, ponieważ region Besarabii w którym do tej pory się odbywał, okazał się jednym z głównych strategicznych interesów Rosji. Festiwal doskonale odnalazł się jednak w nowych warunkach i w nowym miejscu.  W tym roku do organizatorów wpłynęło 1171 zgłoszeń ze 104 krajów, obejmujących wszystkie kontynenty naszej planety. Spośród tych zgłoszeń selekcjonerzy wybrali 8 pełnometrażowych i 16 krótkometrażowych dokumentów etnograficznych, które podkreślają barwny zbiór ukrytych miejsc, zapomnianych kultur, świętych obrzędów i inspirujących bohaterów. 24 uczestników będzie walczyć o nagrodę pieniężną od firmy MEGOGO w wysokości  40 000 i 20 000 hrywien.

Poza konkursem odbędą się pokazy specjalne filmów ukraińskich w ramach przeglądu "Spójrz na Ukrainę innymi oczami", którymi organizatorzy chcą zwrócić uwagę całego świata na Ukrainę. Podczas paneli dyskusyjnych poświęconych filmom i wojnie, podejmowane będą tematy dotyczące bólu, problemów, radości i nadziei na zwycięstwo oraz odbudowy ukraińskiej kultury już po wojnie.

Założycielka i dyrektorka Festiwalu Filmowego OKO, Tetiana Staniewa, obiecuje widzom wspaniałą podróż dookoła świata i pełne doznań zanurzenie się w życie i tradycje różnych narodów:

"Kiedy oglądasz filmy z naszego programu, zaczynasz rozumieć piękno i różnorodność naszej Planety. Dosłownie zanurzasz się w wielokulturowości narodów, uczysz się od nich, współczujesz, porównujesz, płaczesz i śmiejesz się wspólnie z nimi. Poznawanie różnych kultur Cię wzbogaca. I to właśnie film, bardziej niż jakakolwiek inna forma sztuki, jest w stanie pokazać światu życie takim, jakim jest, ponieważ przedstawia je od środka. W końcu zdajesz sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy tak różni, a jednocześnie tak podobni. Wojna w Ukrainie nauczyła nas celebrować życie dzisiaj, bez specjalnych powodów i pretekstów, bez odkładania życzeń i marzeń na jutro, bo nie wiemy, czy będzie dla nas jakieś jutro. Dlatego zapraszamy do Torunia lub na pokazy online, aby obejrzeć wybrane przez nas filmy, podyskutować o nich, zastanowić się nad zwycięstwem Ukrainy i jej odbudową po wojnie oraz wspólnie celebrować życie!"

Festiwal odbędzie się w dniach 13-18 listopada w Toruniu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE oraz przy wsparciu programu "Wsparcie Rozwoju Bułgarii" Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bułgarii. Już wkrótce organizatorzy Festiwalu poinformują o sposobie zakupu biletów na wydarzenie.

Więcej informacji na temat Festiwalu OKO oraz tytuły filmów, które będzie można zobaczyć w trakcie wydarzenia na stronie Festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

mat. prasowy organizatora

Kliknij w plakat, aby powiększyć

 

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
  Kultura, Miasto, Sport
  Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Na zdjęciu: dwóch żużlowców na torze
  Miasto, Sport
  Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Trwa usuwanie jemioły z koron 129 drzew rosnących na terenie miasta. W ramach zadania wykonywane są także cięcia pielęgnacyjne.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.