Toruń na Camino | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń na Camino

Kultura
Data publikacji: 15 czerwca 2007
Autor: admin_vobacom

Toruński Oddział Miejski PTTK zakończył znakowanie regionalnego odcinka Camino - drogi do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. W ten sposób Toruń powrócił na średniowieczny szlak pielgrzymkowy, wpisany w 1993 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Istniejąca od ponad 1000 lat Droga św. Jakuba, nazywana po hiszpańsku Camino de Santiago, jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Goethe napisał, iż "drogi św. Jakuba ukształtowały Europę". Po rewolucji francuskiej znaczenie pielgrzymek wyraźnie spadło i dopiero od końca lat 80. XX wieku szlak znowu zaczął przyciągać coraz większą liczbę pielgrzymów z całego świata. Prowadzi ich charakterystyczny symbol drogi - muszla.

Po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o znaczeniu dla kultury całego kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Droga św. Jakuba została w 1987 r. ogłoszona pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym Rady Europy oraz wpisana w 1993 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od tego czasu datuje się renesans Camino. Wpływ na zainteresowanie szlakiem miała też wydana w 1996 r. bestsellerowa powieść "Pielgrzym" brazyliskiego pisarza Paulo Coelho.

Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą iść do celu jedną z wielu dróg. Tradycja głosi, że Camino rozpoczyna się na progu własnego domu. Ze swojego podwórka pielgrzym zabiera w drogę kamień symbolizujący popełnione grzechy. Przemierzane w trudzie kilometry to czas duchowej przemiany i nawrócenia, zmagania się z własnymi słabościami psychicznymi i fizycznymi. Pielgrzymowanie może też mieć charakter symboliczny - można przejść dowolnie wybrany fragment drogi w kierunku Santiago de Compostela, bez względu na to jak daleko jesteśmy od hiszpańskiego sanktuarium.

Nagrodą jest nie tylko bogactwo przeżyć duchowych, ale i możliwość  poznania walorów turystycznych przemierzanych okolic. Pątnicze szlaki to przecież nie tylko miejsce umartwień - to ogromny system tanich schronisk, sklepów i barów, w których pielgrzymi zatrzymują się na trasie.  Tę promocyjną szansę od wieków wykorzystują miasta i wioski leżące na szlaku do grobu św. Jakuba. Dzisiaj głównie hiszpańskie i francuskie, a w czasach średniowiecznego rozkwitu pielgrzymowania - leżące w całej Europie, także w Polsce. Również Toruń - miasto z gotyckim kościołem św. Jakuba - można odnaleźć na starych mapach pielgrzymkowych.

Teraz nasze miasto powraca na średniowieczny szlak. W kwietniu 2007 r., podczas Dni Pampeluny w Toruniu, u stóp kościoła św. Jakuba została odsłonięta mosiężna tablica z symbolem szlaku - muszlą. Obecnie zakończyły się prace związane z wyznaczeniem i oznakowaniem regionalnego odcinka Drogi Św. Jakuba. Trasa liczy 150 km i wiedzie od Iławy przez Nowe Miasto Lubawskie, Kurzętnik, Brodnicę, Golub-Dobrzyń do Torunia. Na ponad 100-km odcinku do Bachotka szlak przebiega śladem międzynarodowego szlaku pieszego w kolorze żółtym E-11. Oznakowanie regionalnego odcinka Camino wykonali znakarze z Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu. Szlak jest oznaczony w obu kierunkach niebieskim kwadratem o wymiarze 150 x 150 mm, na którym jest usytuowana żółta muszla zgodnie z kierunkiem wędrowania. W podobny sposób szlak jest oznakowany w całej Europie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Tereny zielone w Toruniu
    Eko, Miasto
    Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
    Kultura, Miasto
    „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Miasto
    Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Wielkimi krokami zbliża się do nas najmilsze święto - Dzień Dziecka. Tradycyjnie Rada Okręgu Jakubskie-Mokre zaprasza do wspólnego świętowania i zabawy na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu.
  • Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca 2024 r. Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do udziału w grze historycznej „Zakon szuka szpiega” przeznaczonej dla dzieci od 8 lat.
  • W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
  • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy Spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 r. do Restauracji Mio Piano w Toruniu.
  • Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
  • Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...