Świętojański Rajd Rowerowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Świętojański Rajd Rowerowy

Data wydarzenia
-
Trzy rowery oparte o drzewo w lesie, fot. Katarzyna Rutkowska
Opis wydarzenia: 

Z Fortu IV w Toruniu wyruszy w niedzielę 26 czerwca 2022 r. XLI Świętojański Rajd Rowerowy. 40-kilometrowa trasa powiedzie do podtoruńskiego Mirakowa.

Organizatorem rajdu jest Klub Turystyki Kolarskiej "Przygoda", działający przy Oddziale Miejskim PTTK w Toruniu. Spotkanie  uczestników o godz. 10.00 przy wjeździe do Fortu IV z ul. Mlecznej. Docelowo turyści udadzą się  do  Gospodarstwa Agroturystycznego „GROT” w Mirakowie nad Jeziorem Chełmżyńskim. Na miejscu przewidziano konkursy rekreacyjne i posiłek turystyczny. W ramach wpisowego uczestnicy otrzymają też okolicznościowy znaczek. Po relaksie nad jeziorem nastąpi powrót do Torunia. Komandorem rajdu będzie przodownik turystyki kolarskiej PTTK Waldemar Wieczorkowski.

Zgłoszeń na rajd oraz wpłaty wpisowego w wysokości 10 zł od osoby można dokonać w biurze Oddziału Miejskiego  PTTK (tel. 622 29 21) lub SMS-em na nr 609 796 462, najpóźniej do dnia 24 czerwca 2022 r.

Mirakowo – wieś we wschodniej części Jeziora Chełmżyńskiego - została wymieniona już w 1222 r. jako Merechow w dokumencie księcia Konrada Mazowieckiego, który przekazał ją wraz z innymi posiadłościami biskupowi pruskiemu Christianowi. W końcu XIII wieku znajdujący się tu majątek rycerski należał do Bertholdusa de Merechow. W 1489 r. toczył się spór o prawo rybołówstwa w jeziorze Chełmżyńskim pomiędzy kapitułą chełmińską a właścicielami okolicznych majątków: Zęgwirta, Grzywny, Zalesia oraz Mirakowa. W 2. połowie XVI wieku właścicielem majątku był Jerzy Konopacki. W rękach Konopackich majątek mirakowski pozostawał do 1. połowy XVII wieku, a ostatnim właścicielem z tej rodziny był Adam Konopacki. Potem majątek należał kolejno do: Konarskich, Czapskich oraz Zielińskich. Od 1881 r. Mirakowo należało do Działowskich. We wsi zachowany dwór secesyjny z przełomu XIX/XX wieku.

Fot. Katarzyna Rutkowska

Data: 
26.06.2022 10:00
Miejsce: 
Start - Fort IV, ul. Mleczna w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Impreza plenerowa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.