Skromniejszy grudzień w kulturze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Skromniejszy grudzień w kulturze

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 listopada 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Zdjęcie z Sylwestra Miejskiego 2018, fot. Lech Kamiński

Grudzień zwykle obfitował w wydarzenia o charakterze świątecznym, sporo także działo się w tym miesiącu w kulturze. Ograniczenia epidemiczne w 2020 r. zmusiły do zmian w grafiku toruńskich atrakcji.

- Tegoroczny grudzień będzie znacznie skromniejszy niż w latach minionych, jeśli chodzi o ilość wydarzeń kulturalnych – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie będzie już tłumów na Rynku Staromiejskim z okazji sylwestra oraz kilku innych imprez. Niektóre z nich odbędą się online. Zachęcam do korzystania z tych propozycji.

Wyłącznie online 1-9 grudnia 2020 r. odbędzie się Archipelag Zabawy — Toruński Festiwal dla Dzieci, którego koordynatorem jest Toruńska Agenda Kulturalna) odbędzie się wyłącznie online. To jedyny taki festiwal w województwie kujawsko-pomorskim, stworzony specjalnie dla najmłodszych. W tym roku odbywa się jego trzecia edycja. Zaplanowano warsztaty z kaligrafii i wykonywania bombek, zajęcia muzyczne, cyrkowe i teatralne, a także wiele innych kreatywnych atrakcji dla dzieci. W pierwszych dniach grudnia dzieci wraz z opiekunami codziennie będą mogły wyruszać w ekscytujące podróże po dziewięciu Wyspach Archipelagu. Każda z nich będzie miała inny motyw tematyczny atrakcji. Mamy więc: Wyspę Rytmu, Wyspę Teatru, Wyspę Lalek, Wyspę Muzyki, Wyspę Cyrku, Wyspę Świętego Mikołaja, Wyspę Sportu, Wyspę Hobby i Wyspę Kreatywności. Materiały wideo z warsztatami będą pojawiać się sukcesywnie w kolejnych dniach na stronie III Archipelagu Zabawy - przejdź do strony

Z czerwca na grudzień przeniesiono Toruński Festiwal Książki organizowany przez Centrum Kultury Dwór Artusa. Odbędzie się on od 2 do 19 grudnia 2020 r., niestety wyłącznie online. Zaplanowano ponad 20 wydarzeń. Będą to spotkania autorskie, warsztaty, czytanie performatywne, wykłady, panele dyskusyjne, debaty, salon poezji oraz spacer literacki. Wśród zaproszonych gości znajdą się Michał Rusinek, Malcolm XD, Jakub Żulczyk, Zygmunt Miłoszewski, Robert Górski, Radek Rak, Mariusz Szczygieł, Iwona Zasuwa czyli Matka Smakoterapia, Elżbieta Cherezińska, Leszek Żyliński i wielu innych. Wszystkie wydarzenia dostępne będą na Facebooku oraz YouTube Dworu Artusa. W czasie rzeczywistym będzie można zadawać pytania autorom. Potem materiały będą dostępne jeszcze przez 2 miesiące po zakończeniu festiwalu. Szczegóły festiwalu przedstawione zostaną w poniedziałek, 30 listopada o godz. 11.00 podczas organizowanej przez CK Dwór Artusa konferencji prasowej.

Co roku w grudniu Toruń świętuje również Dni Grzegorza Ciechowskiego. Tym razem odbędą się w znacznie okrojonej formie. Nie będzie m.in. dorocznego Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Od Nowie. Dyrektor klubu Maurycy Męczekalski podał informację, że przyszłoroczny koncert zaplanował na 18 grudnia. Miejmy nadzieję, że wtedy nic nie stanie na drodze jego organizacji. Podczas koncertu zawsze wręczana była Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. 16 grudnia, podczas konferencji prasowej, ogłoszony zostanie tegoroczny laureat lub laureatka. Wyemitowany zostanie również materiał związany z nagrodzonym twórcą. Nowym i trwałym elementem upamiętniającym lidera Republiki jest mural poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu, powstający na budynku przy ul. Reja 25. Inicjatorką muralu jest Anna Skrobiszewska, wdowa po muzyku. Prace mają być zakończone do 1 grudnia. Od 1 grudnia także oglądać będzie można prace Galerii Rusz inspirowane twórczością lidera Republiki. Będą one prezentowane na bilbordach przy Szosie Chełmińskiej i Wałach gen. Sikorskiego przy CSW oraz na autobusie MZK.

Odwołano niestety LuxFest vol. 4 - edycję specjalną Mikołajkową. Festiwal miał się odbyć w ramach projektu złożonego do budżetu obywatelskiego Torunia w 2019 r., najpierw w listopadzie, a po wprowadzeniu obostrzeń przełożony na 19 grudnia. To jednodniowy festiwal muzyczny przeznaczony dla całych rodzin, odbywający się w Arenie Toruń, gromadzący ok. 5.000 uczestników.

Cykl koncertów w ramach projektu Viva Beethoven - 250. rocznica urodzin kompozytora planuje na ostatni miesiąc w roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Wszystkie odbędą się online na profilu facebookowym TOS oraz kanale na YouTube. Melomani zaproszeni są do udziału w wydarzeniach 29.11. o godz. 17.00 oraz 4, 14 i 16.12. o godz. 19.00. Koncerty, po premierowej emisji, będą dostępne do końca czerwca.

Spore zmiany zaistniały również w programie tradycyjnych wydarzeń świąteczno-noworocznych. W tej chwili planowane jest jednak zorganizowanie kolędowania przy szopce. Od 19.12.2020 r. do 6.01.2021 r. odbędą się występy 9 lokalnych zespołów i grup młodzieżowo-dziecięcych przy szopce bożonarodzeniowej na Rynku Nowomiejskim. Wystąpią m.in. Mała Rewia, zespół „Iskierki” z Młodzieżowego Domu Kultury, grupa „Psotki i śmieszki”, zespoły wokalne „Let’s sing”, „Pauza” oraz młodzi wykonawcy z OPP Dom Harcerza. Ponadto w przy szopce odtwarzane będą kolędy śpiewane przez gwiazdy polskiej sceny muzycznej, a także zostanie zrealizowany konkurs dla mieszkańców na zaśpiewanie kolęd w domu. Najlepsze nagrania zostaną w wybrany wieczór odtworzone w szopce.

Nie zaplanowano na ten rok koncertów w ramach Sylwestra Miejskiego. Zamiast tego zrealizowanych zostanie 7 iluminacji o wymiarach ok. 5x5 metrów na budynkach użyteczności publicznej, z noworocznymi pozdrowieniami dla mieszkańców. Projekcje planowane są od 31.12.2020 od godz. 20.00 do 01.01.2021 do godz. 23.00. Lista lokalizacji:

 • Urząd Miasta – budynek przy Wałach gen. Sikorskiego 8
 • CKK Jordanki
 • Klub Od Nowa
 • Dworzec Wschodni
 • Dom Muz, ul. Poznańska
 • Wydział Obsługi Mieszkańców przy Wałach gen. Sikorskiego 25.

Prezydencka Gala Noworoczna, doroczny uroczysty koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z udziałem znakomitych solistów, zostanie zarejestrowany, a następnie 1 stycznia 2021 r. wyemitowany w TV Toruń oraz poprzez kanały internetowe. Równocześnie z uwagi na nadmiar koncertów sylwestrowych realizowanych online, nie będą realizowane koncerty sylwestrowe Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Fot. Lech Kamiński, zdjęcie z sylwestra 2018

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
  Miasto
  Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.