Skromniejszy grudzień w kulturze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Skromniejszy grudzień w kulturze

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 listopada 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Zdjęcie z Sylwestra Miejskiego 2018, fot. Lech Kamiński

Grudzień zwykle obfitował w wydarzenia o charakterze świątecznym, sporo także działo się w tym miesiącu w kulturze. Ograniczenia epidemiczne w 2020 r. zmusiły do zmian w grafiku toruńskich atrakcji.

- Tegoroczny grudzień będzie znacznie skromniejszy niż w latach minionych, jeśli chodzi o ilość wydarzeń kulturalnych – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie będzie już tłumów na Rynku Staromiejskim z okazji sylwestra oraz kilku innych imprez. Niektóre z nich odbędą się online. Zachęcam do korzystania z tych propozycji.

Wyłącznie online 1-9 grudnia 2020 r. odbędzie się Archipelag Zabawy — Toruński Festiwal dla Dzieci, którego koordynatorem jest Toruńska Agenda Kulturalna) odbędzie się wyłącznie online. To jedyny taki festiwal w województwie kujawsko-pomorskim, stworzony specjalnie dla najmłodszych. W tym roku odbywa się jego trzecia edycja. Zaplanowano warsztaty z kaligrafii i wykonywania bombek, zajęcia muzyczne, cyrkowe i teatralne, a także wiele innych kreatywnych atrakcji dla dzieci. W pierwszych dniach grudnia dzieci wraz z opiekunami codziennie będą mogły wyruszać w ekscytujące podróże po dziewięciu Wyspach Archipelagu. Każda z nich będzie miała inny motyw tematyczny atrakcji. Mamy więc: Wyspę Rytmu, Wyspę Teatru, Wyspę Lalek, Wyspę Muzyki, Wyspę Cyrku, Wyspę Świętego Mikołaja, Wyspę Sportu, Wyspę Hobby i Wyspę Kreatywności. Materiały wideo z warsztatami będą pojawiać się sukcesywnie w kolejnych dniach na stronie III Archipelagu Zabawy - przejdź do strony

Z czerwca na grudzień przeniesiono Toruński Festiwal Książki organizowany przez Centrum Kultury Dwór Artusa. Odbędzie się on od 2 do 19 grudnia 2020 r., niestety wyłącznie online. Zaplanowano ponad 20 wydarzeń. Będą to spotkania autorskie, warsztaty, czytanie performatywne, wykłady, panele dyskusyjne, debaty, salon poezji oraz spacer literacki. Wśród zaproszonych gości znajdą się Michał Rusinek, Malcolm XD, Jakub Żulczyk, Zygmunt Miłoszewski, Robert Górski, Radek Rak, Mariusz Szczygieł, Iwona Zasuwa czyli Matka Smakoterapia, Elżbieta Cherezińska, Leszek Żyliński i wielu innych. Wszystkie wydarzenia dostępne będą na Facebooku oraz YouTube Dworu Artusa. W czasie rzeczywistym będzie można zadawać pytania autorom. Potem materiały będą dostępne jeszcze przez 2 miesiące po zakończeniu festiwalu. Szczegóły festiwalu przedstawione zostaną w poniedziałek, 30 listopada o godz. 11.00 podczas organizowanej przez CK Dwór Artusa konferencji prasowej.

Co roku w grudniu Toruń świętuje również Dni Grzegorza Ciechowskiego. Tym razem odbędą się w znacznie okrojonej formie. Nie będzie m.in. dorocznego Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Od Nowie. Dyrektor klubu Maurycy Męczekalski podał informację, że przyszłoroczny koncert zaplanował na 18 grudnia. Miejmy nadzieję, że wtedy nic nie stanie na drodze jego organizacji. Podczas koncertu zawsze wręczana była Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. 16 grudnia, podczas konferencji prasowej, ogłoszony zostanie tegoroczny laureat lub laureatka. Wyemitowany zostanie również materiał związany z nagrodzonym twórcą. Nowym i trwałym elementem upamiętniającym lidera Republiki jest mural poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu, powstający na budynku przy ul. Reja 25. Inicjatorką muralu jest Anna Skrobiszewska, wdowa po muzyku. Prace mają być zakończone do 1 grudnia. Od 1 grudnia także oglądać będzie można prace Galerii Rusz inspirowane twórczością lidera Republiki. Będą one prezentowane na bilbordach przy Szosie Chełmińskiej i Wałach gen. Sikorskiego przy CSW oraz na autobusie MZK.

Odwołano niestety LuxFest vol. 4 - edycję specjalną Mikołajkową. Festiwal miał się odbyć w ramach projektu złożonego do budżetu obywatelskiego Torunia w 2019 r., najpierw w listopadzie, a po wprowadzeniu obostrzeń przełożony na 19 grudnia. To jednodniowy festiwal muzyczny przeznaczony dla całych rodzin, odbywający się w Arenie Toruń, gromadzący ok. 5.000 uczestników.

Cykl koncertów w ramach projektu Viva Beethoven - 250. rocznica urodzin kompozytora planuje na ostatni miesiąc w roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Wszystkie odbędą się online na profilu facebookowym TOS oraz kanale na YouTube. Melomani zaproszeni są do udziału w wydarzeniach 29.11. o godz. 17.00 oraz 4, 14 i 16.12. o godz. 19.00. Koncerty, po premierowej emisji, będą dostępne do końca czerwca.

Spore zmiany zaistniały również w programie tradycyjnych wydarzeń świąteczno-noworocznych. W tej chwili planowane jest jednak zorganizowanie kolędowania przy szopce. Od 19.12.2020 r. do 6.01.2021 r. odbędą się występy 9 lokalnych zespołów i grup młodzieżowo-dziecięcych przy szopce bożonarodzeniowej na Rynku Nowomiejskim. Wystąpią m.in. Mała Rewia, zespół „Iskierki” z Młodzieżowego Domu Kultury, grupa „Psotki i śmieszki”, zespoły wokalne „Let’s sing”, „Pauza” oraz młodzi wykonawcy z OPP Dom Harcerza. Ponadto w przy szopce odtwarzane będą kolędy śpiewane przez gwiazdy polskiej sceny muzycznej, a także zostanie zrealizowany konkurs dla mieszkańców na zaśpiewanie kolęd w domu. Najlepsze nagrania zostaną w wybrany wieczór odtworzone w szopce.

Nie zaplanowano na ten rok koncertów w ramach Sylwestra Miejskiego. Zamiast tego zrealizowanych zostanie 7 iluminacji o wymiarach ok. 5x5 metrów na budynkach użyteczności publicznej, z noworocznymi pozdrowieniami dla mieszkańców. Projekcje planowane są od 31.12.2020 od godz. 20.00 do 01.01.2021 do godz. 23.00. Lista lokalizacji:

  • Urząd Miasta – budynek przy Wałach gen. Sikorskiego 8
  • CKK Jordanki
  • Klub Od Nowa
  • Dworzec Wschodni
  • Dom Muz, ul. Poznańska
  • Wydział Obsługi Mieszkańców przy Wałach gen. Sikorskiego 25.

Prezydencka Gala Noworoczna, doroczny uroczysty koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z udziałem znakomitych solistów, zostanie zarejestrowany, a następnie 1 stycznia 2021 r. wyemitowany w TV Toruń oraz poprzez kanały internetowe. Równocześnie z uwagi na nadmiar koncertów sylwestrowych realizowanych online, nie będą realizowane koncerty sylwestrowe Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Fot. Lech Kamiński, zdjęcie z sylwestra 2018

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.