Skromniejszy grudzień w kulturze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Skromniejszy grudzień w kulturze

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 listopada 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Zdjęcie z Sylwestra Miejskiego 2018, fot. Lech Kamiński

Grudzień zwykle obfitował w wydarzenia o charakterze świątecznym, sporo także działo się w tym miesiącu w kulturze. Ograniczenia epidemiczne w 2020 r. zmusiły do zmian w grafiku toruńskich atrakcji.

- Tegoroczny grudzień będzie znacznie skromniejszy niż w latach minionych, jeśli chodzi o ilość wydarzeń kulturalnych – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie będzie już tłumów na Rynku Staromiejskim z okazji sylwestra oraz kilku innych imprez. Niektóre z nich odbędą się online. Zachęcam do korzystania z tych propozycji.

Wyłącznie online 1-9 grudnia 2020 r. odbędzie się Archipelag Zabawy — Toruński Festiwal dla Dzieci, którego koordynatorem jest Toruńska Agenda Kulturalna) odbędzie się wyłącznie online. To jedyny taki festiwal w województwie kujawsko-pomorskim, stworzony specjalnie dla najmłodszych. W tym roku odbywa się jego trzecia edycja. Zaplanowano warsztaty z kaligrafii i wykonywania bombek, zajęcia muzyczne, cyrkowe i teatralne, a także wiele innych kreatywnych atrakcji dla dzieci. W pierwszych dniach grudnia dzieci wraz z opiekunami codziennie będą mogły wyruszać w ekscytujące podróże po dziewięciu Wyspach Archipelagu. Każda z nich będzie miała inny motyw tematyczny atrakcji. Mamy więc: Wyspę Rytmu, Wyspę Teatru, Wyspę Lalek, Wyspę Muzyki, Wyspę Cyrku, Wyspę Świętego Mikołaja, Wyspę Sportu, Wyspę Hobby i Wyspę Kreatywności. Materiały wideo z warsztatami będą pojawiać się sukcesywnie w kolejnych dniach na stronie III Archipelagu Zabawy - przejdź do strony

Z czerwca na grudzień przeniesiono Toruński Festiwal Książki organizowany przez Centrum Kultury Dwór Artusa. Odbędzie się on od 2 do 19 grudnia 2020 r., niestety wyłącznie online. Zaplanowano ponad 20 wydarzeń. Będą to spotkania autorskie, warsztaty, czytanie performatywne, wykłady, panele dyskusyjne, debaty, salon poezji oraz spacer literacki. Wśród zaproszonych gości znajdą się Michał Rusinek, Malcolm XD, Jakub Żulczyk, Zygmunt Miłoszewski, Robert Górski, Radek Rak, Mariusz Szczygieł, Iwona Zasuwa czyli Matka Smakoterapia, Elżbieta Cherezińska, Leszek Żyliński i wielu innych. Wszystkie wydarzenia dostępne będą na Facebooku oraz YouTube Dworu Artusa. W czasie rzeczywistym będzie można zadawać pytania autorom. Potem materiały będą dostępne jeszcze przez 2 miesiące po zakończeniu festiwalu. Szczegóły festiwalu przedstawione zostaną w poniedziałek, 30 listopada o godz. 11.00 podczas organizowanej przez CK Dwór Artusa konferencji prasowej.

Co roku w grudniu Toruń świętuje również Dni Grzegorza Ciechowskiego. Tym razem odbędą się w znacznie okrojonej formie. Nie będzie m.in. dorocznego Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Od Nowie. Dyrektor klubu Maurycy Męczekalski podał informację, że przyszłoroczny koncert zaplanował na 18 grudnia. Miejmy nadzieję, że wtedy nic nie stanie na drodze jego organizacji. Podczas koncertu zawsze wręczana była Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. 16 grudnia, podczas konferencji prasowej, ogłoszony zostanie tegoroczny laureat lub laureatka. Wyemitowany zostanie również materiał związany z nagrodzonym twórcą. Nowym i trwałym elementem upamiętniającym lidera Republiki jest mural poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu, powstający na budynku przy ul. Reja 25. Inicjatorką muralu jest Anna Skrobiszewska, wdowa po muzyku. Prace mają być zakończone do 1 grudnia. Od 1 grudnia także oglądać będzie można prace Galerii Rusz inspirowane twórczością lidera Republiki. Będą one prezentowane na bilbordach przy Szosie Chełmińskiej i Wałach gen. Sikorskiego przy CSW oraz na autobusie MZK.

Odwołano niestety LuxFest vol. 4 - edycję specjalną Mikołajkową. Festiwal miał się odbyć w ramach projektu złożonego do budżetu obywatelskiego Torunia w 2019 r., najpierw w listopadzie, a po wprowadzeniu obostrzeń przełożony na 19 grudnia. To jednodniowy festiwal muzyczny przeznaczony dla całych rodzin, odbywający się w Arenie Toruń, gromadzący ok. 5.000 uczestników.

Cykl koncertów w ramach projektu Viva Beethoven - 250. rocznica urodzin kompozytora planuje na ostatni miesiąc w roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Wszystkie odbędą się online na profilu facebookowym TOS oraz kanale na YouTube. Melomani zaproszeni są do udziału w wydarzeniach 29.11. o godz. 17.00 oraz 4, 14 i 16.12. o godz. 19.00. Koncerty, po premierowej emisji, będą dostępne do końca czerwca.

Spore zmiany zaistniały również w programie tradycyjnych wydarzeń świąteczno-noworocznych. W tej chwili planowane jest jednak zorganizowanie kolędowania przy szopce. Od 19.12.2020 r. do 6.01.2021 r. odbędą się występy 9 lokalnych zespołów i grup młodzieżowo-dziecięcych przy szopce bożonarodzeniowej na Rynku Nowomiejskim. Wystąpią m.in. Mała Rewia, zespół „Iskierki” z Młodzieżowego Domu Kultury, grupa „Psotki i śmieszki”, zespoły wokalne „Let’s sing”, „Pauza” oraz młodzi wykonawcy z OPP Dom Harcerza. Ponadto w przy szopce odtwarzane będą kolędy śpiewane przez gwiazdy polskiej sceny muzycznej, a także zostanie zrealizowany konkurs dla mieszkańców na zaśpiewanie kolęd w domu. Najlepsze nagrania zostaną w wybrany wieczór odtworzone w szopce.

Nie zaplanowano na ten rok koncertów w ramach Sylwestra Miejskiego. Zamiast tego zrealizowanych zostanie 7 iluminacji o wymiarach ok. 5x5 metrów na budynkach użyteczności publicznej, z noworocznymi pozdrowieniami dla mieszkańców. Projekcje planowane są od 31.12.2020 od godz. 20.00 do 01.01.2021 do godz. 23.00. Lista lokalizacji:

 • Urząd Miasta – budynek przy Wałach gen. Sikorskiego 8
 • CKK Jordanki
 • Klub Od Nowa
 • Dworzec Wschodni
 • Dom Muz, ul. Poznańska
 • Wydział Obsługi Mieszkańców przy Wałach gen. Sikorskiego 25.

Prezydencka Gala Noworoczna, doroczny uroczysty koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z udziałem znakomitych solistów, zostanie zarejestrowany, a następnie 1 stycznia 2021 r. wyemitowany w TV Toruń oraz poprzez kanały internetowe. Równocześnie z uwagi na nadmiar koncertów sylwestrowych realizowanych online, nie będą realizowane koncerty sylwestrowe Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Fot. Lech Kamiński, zdjęcie z sylwestra 2018

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu rondo biskupa Chrapka z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od 30 czerwca 2022 r. ruszają prace przy modernizacji kolejnego toruńskiego torowiska tramwajowego – w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Na razie prace nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu.
 • Na zdjęciu plac NOT z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Układają podbudowę pod torowisko, przebudowują sieci podziemne, montują szyny – prace na budowie nowej linii tramwajowej toczą się równolegle na wielu odcinkach i są na różnym etapie zaawansowania.
 • Na zdjęciu siatkarze plażowi grają w siatkówkę
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. zakończyły się ostatnie zmagania podczas tegorocznej edycji Plaży Gotyku!
 • Na zdjęciu ulica Watzenrodego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Prace na budowie nowej linii tramwajowej idą pełną parą. Wzdłuż ul. Watzenrodego – na wysokości ul. Grasera - rozpoczyna się układanie górnej płyty torowej. Z powodu upałów w nocy z 27 na 28 czerwca (poniedziałek – wtorek) część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych - od 19.00 do 6.00.
 • Na zdjęciu dzieci uczą się szermierki
  Miasto, Sport
  Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych - tak wyglądał Dzień Sportu na boisku przy Skarpie 2. Była to znakomita okazja, aby potrenować z najlepszymi sportowcami z Torunia.
 • Na zdjęciu osoby stoją na rolkach
  Miasto, Sport
  Ulicami Torunia przejechał rolkowy peleton. W piątek 24 czerwca 2022 r. odbył się pierwszy z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2022. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.
 • Ruszył wakacyjny cykl imprez All Day Beach Party na basenach letnich w Toruniu. Pierwsza impreza w ramach programu „Lato w Toruniu bez nudy” odbyła się w piątek 24 czerwca 2022 na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejne zaplanowano na lipiec i sierpień.
 • Od środy 29 czerwca 2022 r. zmieni się czasowa organizacja ruchu w rejonie ronda Czadcy.
 • 26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.