Ruszyły Spotkania Teatrów Jednego Aktora | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ruszyły Spotkania Teatrów Jednego Aktora

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 maja 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Na zdjęciu: aktorka Irena Jun z kwiatami, obok stoi prezydent Michał Zaleski także z bukietem

Wybitni aktorzy pojawią w dniach 13-15 maja 2022 r. na scenie teatru Baj Pomorski w ramach 36. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora.

Po rocznej przerwie toruńska publiczność znów będzie mogła na scenie podziwiać aktorów teatrów z całego kraju w niezwykle trudnej sztuce, jaką jest monodram. Na widzów czekają spektakle w wykonaniu m.in. Ireny Jun, Joanny Szczepkowskiej, Bogusław Kierc, Agnieszka Przepiórska, Jowita Budnik czy Zdzisław Kuźniar.

Inauguracja wydarzenia miała miejsce w teatrze Baj Pomorski w dniu 13 maja 2022 r. - Oczekujemy na sceniczne pokazy wydarzenia, które od lat określa w najwyższym stopniu renomę teatralną Torunia. Bo przecież pomysł corocznego organizowania Spotkań Teatrów Jednego Aktora zrodził się ponad pół wieku temu właśnie w Toruniu: w Klubie Młodzieży „Iskra” – przypomniał prezydent Michał Zaleski.

W pierwszym dniu 36. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora widzowie zobaczyli spektakl pt. „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza w wykonaniu Ireny Jun. Aktorka po raz pierwszy na toruńskiej scenie jednego aktora wystąpiła już w 1977 roku. Z tej okazji prezydent Michał Zaleski wręczył artystce list gratulacyjny statuetkę toruńskiego anioła. - Sam od lat jestem fanem organizowanych w Toruniu dorocznych przeglądów najlepszych monodramów, mam wciąż w pamięci Pani liczne role w dziełach Mickiewicza, Słowackiego, Fredry, Tuwima czy Różewicza. One zawsze były dla mnie i dla wielu miłośników teatru wcieleniem nieprzeciętnego talentu, pasji w interpretowaniu repertuaru klasycznego oraz konsekwencji w wydobywaniu z kanonu tekstów literackich tego, co nieprzemijające i uniwersalne – mówił prezydent.

W trakcie trzech dni spotkań widzowie będą mogli obejrzeć jedenaście przedstawień. Tradycyjnie wydarzenie jest wzbogacone o wystawę fotograficzną, warsztaty dramaturgiczne, występy najmłodszych, spotkania z twórcami oraz Klub Krytyki Teatralnej.

>  > > Przejdź do programu 36. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora

Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora powstały z inicjatywy Wiesława Gerasa, który do dziś jest dobrym duchem wydarzenia. Początkowo w latach 1966-1975 odbywały się we Wrocławiu, by od 1976 do 1996 zagościć w Toruniu. W 2006 Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski wszczął starania, by ponownie w Toruniu organizować Spotkania Teatrów Jednego Aktora.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie, fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Na zdjęciu: prace związane z układniem płyt pod nowe toru tramwajowe
  Miasto, MZK
  Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Na zdjęciu: rzut na teren inwestycyjny we wschodniej części Torunia
  Biznes, Miasto
  Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Plakat informujący o spotkaniu autorskim „Kosmos i Życie"
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Na zdjęciu: młodzi wykonawcy ze Studia P na scenie Młodzieżowego Domu Kultury
  Kultura, Miasto
  Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • Na zdjęciu: strony gazet z artykułami o Toruniu
  Miasto
  O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym na plakat profilaktyczny "Jestem wolny – jestem sobą!". Prace można nadsyłać do 24 czerwca 2022 r.
 • Dzisiaj, 21 maja 2022 roku na Stadionie Miejskim odbywa się Toruńska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami. Licznie przybyłych zawodników przywitał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po dwuletniej przerwie do naszego miasta wracają Piernikalia, czyli juwenalia po toruńsku! Tematem przewodnim tegorocznego święta studentów UMK jest „Powrót do przyszłości”.
 • 20 maja 2022 r. na toruńskim poligonie odbyła się uroczystość przekazania dowództwa amerykańskiej artylerii. Od dzisiaj w bazie wojskowej Camp Destroyer oficjalnie stacjonować będzie 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej pod dowództwem podpułkownika George’a R. Riggina.
 • Światowy Dzień Pszczoły, który obchodzony jest 20 maja, społeczność SP nr 35 w Toruniu świętowała w sposób bardzo szczególny. Tego dnia na przedszkolaków czekały warsztaty z pszczelarzem, zielone lekcje na świeżym powietrzu oraz wiele innych atrakcji związanych z owadami zapylającymi.
 • 20-21 maja 2022 r. w Toruniu odbywają się XXI Ogólnopolska Konferencja Medycyna Paliatywna Hospicjum 2022 i XVIII Ogólnopolskie Forum Onkologii i Psychoonkologii.
 • W dniach 21-22 maja 2022 roku w hali sportowej UCS przy ul. Św. Józefa 17 odbędzie się I Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
 • Zakończyła się rozbudowa mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Obiekt zyskał nową nawierzchnię, zostały poszerzone ciągi pieszo-rowerowe, pojawiły się tarasy widokowe, windy. Jednym słowem – wygląda jak nowy.