www.torun.pl

Powidoki wiślane szypra Kałuży

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 sierpnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

14 sierpnia 2019 r. na wyspie piaskowej na Wiśle odbył się wernisaż wystawy “Powidoki wiślane szypra Kałuży”. Prace Jacka Marczewskiego można obejrzeć w ramach Festiwalu Wisły 2019. 

Wystawa prezentuje czterdzieści zdjęć zrobionych przez Jacka Marczewskiego podczas trwających sześć lat wypraw rzecznych na własnoręcznie zbudowanej, drewnianej replice łodzi wiślanej. Tytuł projektu zainspirowany był postacią krakowskiego flisaka Jarosława Kałuży – szypra Królewskiego Flisu na Wiśle i głównego pomysłodawcy Roku Rzeki Wisły. Autor w swoich pracach chce uchwycić poetyckie obrazy Wisły i ludzi rzeki. Sama rzeka jest mu bardzo bliska - w 2017 roku wziął udział w największym festiwalu flisackim w Europie - Festiwalu Loary w Orleanie pod Paryżem. Nie stroni również od wywiadów na jej temat - Wisłę promował w m.in. „Gazecie Wyborczej”, „Polskim Radiu RDC”, radiu „Chillizet” czy w stacjach telewizyjnych TVN i TVP.

Jacek Marszewski to znany fotograf polityczny, społeczny, sportowy i newsowy. Autor jednego z najbardziej znanych plakatów kampanii wyborczej „Solidarności” - „Głosuj z nami”. Od 1989 jest również członkiem pierwszego zespołu redakcyjnego “Gazety Wyborczej” - sfotografował dla niej, m.in. strajk więźniów w zakładzie karnym w Nowogardzie, wyjazd z Polski wojsk radzieckich, zrzucenie z cokołu posągu Feliksa Dzierżyńskiego na placu Bankowym w Warszawie. W latach 1997 i 1998 jego fotografie zostały uznane za najlepsze zdjęcia o Polsce w ramach Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej. Obecnie zajmuje się promocją fotografii jako wiceprezes Press Club Polska. 

Wystawa “Powidoki wiślane szypra Kałuży” podróżuje po miastach i miejscowościach nad Wisłą, od źródeł do ujścia - po jej zamknięciu w Toruniu trafi do Grudziądza, Tczewa i Gdańska. We wrześniu przewieziona zostanie do Orleanu pod Paryżem na Festiwal Loary.

tekst: Natalia Przytarska

fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • Gmina Miasta Toruń sfinansuje szczepienia przeciw grypie mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65. rok życia. Program wystartuje za kilka tygodni.
 • Kultura, Miasto
  Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".
 • 22 września 2019 roku na terenie stacji pomp wodociągowych „Stare Bielany” odbędzie się Święto Chełmińskiego Przedmieścia. Osiedlowy festyn ma łączyć historię i tradycję okręgu z nowoczesnymi formami spędzania czasu wolnego.
 • 42 nauczycieli odebrało akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. 19 września 2019 r. o godz. 16.00 w sali kominkowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • 22 września 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainauguruje cykl koncertów „Czas dla Nas” w sezonie artystycznym 2019/2020. Zajęć i koncertów edukacyjnych przez kilka najbliższych miesięcy na pewno nie zabraknie.
 • 14 organizacji z Torunia i okolic włączyło się w organizację II Toruńskiego Edukacyjnego Pikniku Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie odbędzie się 22 września 2019 roku w Centrum Targowym Park.
 • W poniedziałek 16 września 2019 r. rusza sprzedaż biletów na miejsca stojące na wyjątkowe wydarzenie - 2019 Revline Toruń FIM Speedway Grand Prix of Poland.