www.torun.pl

Powidoki wiślane szypra Kałuży

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 sierpnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

14 sierpnia 2019 r. na wyspie piaskowej na Wiśle odbył się wernisaż wystawy “Powidoki wiślane szypra Kałuży”. Prace Jacka Marczewskiego można obejrzeć w ramach Festiwalu Wisły 2019. 

Wystawa prezentuje czterdzieści zdjęć zrobionych przez Jacka Marczewskiego podczas trwających sześć lat wypraw rzecznych na własnoręcznie zbudowanej, drewnianej replice łodzi wiślanej. Tytuł projektu zainspirowany był postacią krakowskiego flisaka Jarosława Kałuży – szypra Królewskiego Flisu na Wiśle i głównego pomysłodawcy Roku Rzeki Wisły. Autor w swoich pracach chce uchwycić poetyckie obrazy Wisły i ludzi rzeki. Sama rzeka jest mu bardzo bliska - w 2017 roku wziął udział w największym festiwalu flisackim w Europie - Festiwalu Loary w Orleanie pod Paryżem. Nie stroni również od wywiadów na jej temat - Wisłę promował w m.in. „Gazecie Wyborczej”, „Polskim Radiu RDC”, radiu „Chillizet” czy w stacjach telewizyjnych TVN i TVP.

Jacek Marszewski to znany fotograf polityczny, społeczny, sportowy i newsowy. Autor jednego z najbardziej znanych plakatów kampanii wyborczej „Solidarności” - „Głosuj z nami”. Od 1989 jest również członkiem pierwszego zespołu redakcyjnego “Gazety Wyborczej” - sfotografował dla niej, m.in. strajk więźniów w zakładzie karnym w Nowogardzie, wyjazd z Polski wojsk radzieckich, zrzucenie z cokołu posągu Feliksa Dzierżyńskiego na placu Bankowym w Warszawie. W latach 1997 i 1998 jego fotografie zostały uznane za najlepsze zdjęcia o Polsce w ramach Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej. Obecnie zajmuje się promocją fotografii jako wiceprezes Press Club Polska. 

Wystawa “Powidoki wiślane szypra Kałuży” podróżuje po miastach i miejscowościach nad Wisłą, od źródeł do ujścia - po jej zamknięciu w Toruniu trafi do Grudziądza, Tczewa i Gdańska. We wrześniu przewieziona zostanie do Orleanu pod Paryżem na Festiwal Loary.

tekst: Natalia Przytarska

fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pięcioro absolwentów UMK odebrało klucze do mieszkań, przyznanych im w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Wręczył je, wraz z umowami najmu, prezydent Michał Zaleski w dniu 22 listopada 2019 r.
 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Kultura, Miasto
  Bez wątpienia zakończony niedawno EnergaCamerimage Festival 2019 w Toruniu okazał się kulturalnym i promocyjnym sukcesem. Przez kilka dni za sprawą festiwalu, który po 20 latach nieobecności powrócił do naszego miasta, o Toruniu usłyszał cały świat.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par zostało odznaczonych Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 22 listopada 2019 r. w zabytkowej Sali Mieszczańskiej.
 • Miasto
  22 listopada 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyła się konferencja “Prawo humanitarne w 100. lecie Polskiego Czerwonego Krzyża”. Była ona okazją do wspomnień, podsumowań działalności regionalnych oddziałów oraz refleksji na temat międzynarodowego prawa humanitarnego. Konferencję zainaugurował prof. Zacharzewski, który opowiedział o...
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Trwają nasadzenia krzewów w pasach drogowych. W dniu 22 listopada 2019 r. prace objęły ul. Owsianą. Na powierzchni 1073 m kw. zasadzono tam krzewy gat. tawuła japońska.
 • Na Rynku Staromiejskim trwa montowanie dekoracji świątecznych. Jak co roku zespół staromiejski w okresie bożonarodzeniowym rozbłyśnie piękną iluminacją.
 • Poprawa bezpieczeństwa to główny cel prac drogowych, realizowanych obecnie na placu Pokoju Toruńskiego. Chodzi o ograniczenie prędkości samochodów i zmniejszenie liczby miejsc grożących kolizją.
 • Toruń jest gospodarzem Mistrzostw Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym, które odbędą się 30 listopada 2019 r.
 • Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęto dwa programy z zakresu zdrowia i polityki społecznej. Dotyczą one rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii oraz działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
 • Gala finałowa konkursu „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2019” odbyła się 20 listopada 2019 r. w toruńskim hotelu Bulwar.
 • 18 listopada rozpoczęło się 12-dniowe szkolenie „Leonidas” dla dowódców batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej z całej Polski.