"Pod niebem Kopernika" – III Toruńska Noc Muzeów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Pod niebem Kopernika" – III Toruńska Noc Muzeów

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do udziału w III Nocy Muzeów, tym razem związanej z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbędzie się 9 września 2023 r. (sobota) w godz. 18.00–22.00 pod hasłem „Pod niebem Kopernika”.

Udostępnione zostaną trzy oddziały – Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, w których czekać na Państwa będą dodatkowe atrakcje, m.in. oprowadzania, prelekcje, pokazy i działania edukacyjne.

Jednymi z najważniejszych punktów programu nocy będzie udostepnienie naszej najnowszej wystawy pt. „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, która jest efektem współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i z Europy. Ekspozycja opowiada o wpływie młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania, ukazując m.in. renesansowe bogactwo sztuki włoskiej, niezmierzoną mozaikę kultur obszaru Veneto i Emilii-Romanii.

Drugim ważnym wydarzeniem będzie premiera filmu „Koniec, który wieńczy dzieło” towarzyszącego wystawie „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” oraz spotkanie z aktorami i autorami tego projektu, a kolejnym – spotkanie na wystawie poświęcone mistrzom grafiki europejskiej.

Pozostałe punkty programu również związane są z postacią Mikołaja Kopernika, a wśród nich można znaleźć m.in.: spotkanie przy prasie drukarskiej w Domu Mikołajka Kopernika, prelekcję „Toruń w czasach Kopernika – kilka faktów do uporządkowania” czy prezentację multimedialną pt. „Mikołaj Kopernik i ekonomia” w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów.

Ponadto wstęp na wieżę Ratusza Staromiejskiego, na której czekają na Państwa dwie nowe lunety widokowe, będzie w promocyjnej cenie 12 zł/os, a w Ratuszu Staromiejskim odbywać się będzie kiermasz wydawnictw muzealnych (18.00–21.30).

Wstęp do muzeum (z wyjątkiem wieży) bezpłatny! Spędźmy wspólnie Noc w Muzeum!

Program

Ratusz Staromiejski

(Rynek Staromiejski 1)

19.00 – Spotkanie z autorami i aktorami filmu „Koniec, który wieńczy dzieło” towarzyszącemu wystawie „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, I p., Sala Mieszczańska

20.00 – „Mistrzowie grafiki europejskiej” – spotkanie na wystawie „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, II p. (S. Stenka) – wejściówki do pobrania online

Wejście na samodzielne zwiedzanie wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” co 20 minut, wejściówki do pobrania online

Dom Mikołaja Kopernika

(ul. Kopernika 15/17)

18.15 – spotkanie z kurator przy wystawie czasowej „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich” (A. Lubowicka)

19.30, 20.30 – „O obrotach” – spotkanie przy prasie drukarskiej (druk karty z dzieła Kopernika), piwnica, sala edukacyjna (P. Pietrucki) – wejściówki do pobrania online

Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

(ul. Łazienna 16)

18.00 –  „Kim był Mikołaj Kopernik z wykształcenia?” – pogadanka przy wystawie, I p. (K. Pietrucka)

19.00 – „Toruń w czasach Kopernika – kilka faktów do uporządkowania” – prelekcja z pokazem, piwnica (dr A. Sumowska)

20.00 – „Mikołaj Kopernik i ekonomia” – prezentacja multimedialna, piwnica (R. Żytkowicz)

18.00, 19.00, 20.00, 21.00 – „Księga Toruń” 3D – pokazy multimedialne dla grup maksimum 20-osobowych. Rezerwacja wejścia – tel. (56) 660 56 19.

W przypadku wolnych miejsc – wstęp bez rezerwacji

Ponadto:

 • Nocna panorama Torunia – wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego w promocyjnej cenie 12 zł (od 18.00 do 21.30)
 • 18.00–21.30 – Kiermasz wydawnictw muzealnych, I p.

______________
III Toruńska Noc Muzeów
Miejsce: Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika; Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
Termin: 9 września 2023 r., godz. 18.00–22.00
Przedsięwzięcie wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń

Data: 
09.09.2023 18:00 — 22:00
Miejsce: 
Filie Muzeum Okręgowego w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Kopernik 550
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.