Pamięci kobiet walczących | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pamięci kobiet walczących

Kultura
Data publikacji: 23 listopada 2007
Autor: admin_vobacom

23 listopada br. w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego został odsłonięty  pomnik upamiętniający Polki walczące o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Fundatorką obelisku jest prof. Elżbieta Zawacka, Honorowa Obywatelka Torunia.

Upamiętnienie w formie pomnika walczących i poległych w czasie wojny Polek było od dawna wielkim marzeniem Elżbiety Zawackiej. Sama Pani Profesor - legendarna kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej i Honorowa Przewodnicząca Rady Fundacji Archiwum i Muzeum Pomorskiej Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek - dopiero po wielu latach od zakończenia wojny, w 2006 r. została uhonorowana przez polski rząd nadaniem stopnia generała brygady. Choć trzeba podkreślić, że nigdy nie zabiegała o nagrody i splendor dla siebie. Misją jej życia było, aby historia zapisała ogromny wkład, jaki w działania wojenne wniosły kobiety - jako kurierki z narażeniem życia przenoszące meldunki, jako sanitariuszki niosące pomoc rannym na froncie, jako niezłomne patriotki, które za wierność Polsce były torturowane i ginęły w hitlerowskich więzieniach. Były ich tysiące.

O pomyśle wzniesienia pomnika prof. Elżbieta Zawacka wspominała przy każdym spotkaniu z gośćmi, którzy przewijali się przez jej mieszkanie na toruńskich Bielanach, czy to  podczas wręczania kolejnych odznaczeń przez dyplomatów, ministrów i przedstawicieli instytucji kombatanckich, czy podczas spotkań z prezydentem Torunia i przewodniczącym Rady Miasta Torunia, który odwiedzają Honorowa Obywatelkę w dniu jej urodzin.

Wreszcie jej pragnienie się spełniło. Pomnik, którego prof. Elżbieta Zawacka jest fundatorką, został odsłonięty 23 listopada w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79. Ceremonii dokonały wspólnie Dorota Zawacka-Wakarecy,  prezes Fundacji Archiwum i Muzeum Pomorskie AK i WSP oraz Irena Makowska, kombatantka z Memoriału Generał Marii Wittek. Dorota Zawacka-Wakarecy odczytała też uczestnikom uroczystości list prezydenta Torunia i przewodniczacego Rady Miasta Torunia.

Autorką projektu pomnika jest prof. Marzanna Wróblewska. Poświecenia obelisku dokonał biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski.

 Zdjęcia: Julia Sielicka z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.