Odpowiedź dot. artykułu Gazety Wyborczej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Odpowiedź dot. artykułu Gazety Wyborczej

Miasto
Data publikacji: 15 listopada 2023

W związku z brakiem publikacji ze strony redakcji Gazety Wyborczej odpowiedzi Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Torunia z 10.11.2023 r. na artykuł „Gdzie jesteś, panie prezydencie Zaleski? Czas się rozliczyć z ESK i bałaganu na bulwarze” (Wyborcza.pl 9.11.2023 r.) autorstwa red. Pauliny Błaszkiewicz, poniżej publikujemy treść wysłaną do Pana Sławomira Łopatyńskiego, zastępcy redaktora naczelnego Gazety Wyborczej w Toruniu:

Szanowny Panie Redaktorze,

odpowiadając na tytułowe pytanie zadane przez red. Paulinę Błaszkiewicz w artykule „Gdzie jesteś, panie prezydencie Zaleski? Czas się rozliczyć z ESK i bałaganu na bulwarze” (Wyborcza.pl 9.11.2023 r.) i zawarty w tekście zarzut, jakoby cyt.: „Zalane średniowieczne relikty na Bulwarze Filadelfijskim i porażka podczas starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 to dwa ważne tematy w Toruniu, o których prezydent Michał Zaleski nie chce rozmawiać z dziennikarzami”, informuję, że:

         Prezydent Miasta Torunia niezmiennie, od ponad 20 lat, jest dostępny dla mediów i obecny średnio raz w tygodniu na specjalnie organizowanych konferencjach prasowych, na których odpowiada także na pytania niedotyczące tematyki konferencji. To, że Pani redaktor P. Błaszkiewicz nie przyjmuje zaproszenia na te konferencje i zazwyczaj w nich nie uczestniczy, nie może być podstawą do formułowania tak daleko posuniętych wniosków. Niemniej jednak, na konferencji 13 października dot. budżetu obywatelskiego, na której red. P. Błaszkiewicz była obecna i zadawała pytania spoza tematu konferencji – prezydent na wszystkie odpowiedział!

         Ponadto, prezydent M. Zaleski bierze udział w wielu spotkaniach i wydarzeniach z udziałem dziennikarzy. Zarzut sformułowany w tekście p. Błaszkiewicz jest po prostu kłamliwy, a wysuwanie tezy, że nie ma innych ważnych tematów w mieście niż ESK, czy inwestycja na Bulwarze Filadelfijskim, świadczy o tym, że Pani redaktor nie zna bieżących problemów mieszkańców, z jakimi zwracają się do prezydenta najczęściej. Prezydent poza spotkaniami z mediami w każdy wtorek przyjmuje bezpośrednio mieszkańców, którzy przychodzą z przeróżnymi sprawami, od mieszkaniowych, poprzez drogowe i komunikacyjne aż po sprawy z szeroko pojętej pomocy społecznej.

         Z uwagi na napięty kalendarz, prezydent nie jest w stanie odpowiadać na wszystkie pytania dziennikarzy osobiście, dlatego robi to codziennie rzecznik prasowy i to w możliwie szybkim, niekiedy nawet kilkugodzinnym terminie – w zależności od złożoności zagadnienia i dostępności kompetentnych informacji z wydziałów merytorycznych urzędu. Przy czym warto zaznaczyć, że ustawa Prawo prasowe przewiduje na odpowiedź termin 14-dniowy.

         W tematach bieżących, szczególnie nurtujących zarówno mieszkańców, jak i dziennikarzy, w serwisie miejskim oraz na profilu Prezydenta na Facebooku pojawiają się informacje i oświadczenia, zawierające wypowiedź prezydenta Michała Zaleskiego, bądź przedstawiciela wydziału odpowiedzialnego za realizację zadania. Tak było w przywołanym przez Panią Redaktor temacie Bulwaru Filadelfijskiego (https://www.torun.pl/pl/sluzby-pracuja-na-bulwarze) oraz wyników konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 (https://www.torun.pl/pl/tytul-esk-nie-dla-nas-idziemy-dalej).

         „Dziennikarze od kilku tygodni próbują porozmawiać z prezydentem przy różnych okazjach i słyszą, że to nie ten czas.” – pisze Pani Redaktor, więc wyjaśniam. Np. uroczyste doroczne spotkanie prezydenta z kilkudziesięcioma  kombatantami z okazji Narodowego Święta Niepodległości czy wizyta Ambasadora Ukrainy, kraju nękanego wojną, to rzeczywiście nie czas na rozmowy o bieżących sprawach miasta – choćby z szacunku dla bohaterów tych wydarzeń. Na marginesie, forma zadawania pytań przez zainteresowanych Panów (nie przez Panią Redaktor) – mocno emocjonalna, wręcz agresywna- również nie przystaje do charakteru wspomnianych wyżej wydarzeń.

         Najbliższa konferencja prasowa prezydenta Michała Zaleskiego dotycząca najczęściej poruszanych przez dziennikarzy tematów odbędzie się 13 listopada w poniedziałek. Serdecznie zapraszam!

 

Z poważaniem,

Malwina Jeżewska

Rzeczniczka Prasowa Prezydenta Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach, na obszarze zlewni rzeki Drwęca od Rypienicy do ujścia, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (przepływu średniego niskiego).
 • Biegacze z Torunia, którzy uczestniczyli i zostali nagrodzeni w biegu Nocna Dycha Kopernika, już wkrótce wezmą udział w XXXXVIII Kisuckim Maratonie.
 • Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Od poniedziałku 24 czerwca 2024 r. ruszy konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • W piątek 21 czerwca od godz. 19:00 do godz. 8:00 w sobotę 22 czerwca 2024 r. na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm - informuje Toruńskie...
 • Na sesji 20 czerwca 2024 r. Rada Miasta Torunia udzieliła absolutorium Prezydentowi Miasta Torunia za rok 2023. Decyzję poprzedziła dyskusja, po której przyjęto sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za ten okres.