Służby pracują na Bulwarze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Służby pracują na Bulwarze

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 06 listopada 2023
Autor: Paula Gałązka
Widok na wykop archeologiczny na Bulwarze Filadelfijskim

6 listopada 2023 roku kontynuowane były prace związane z punktowym wypompowywaniem wody z wykopu archeologicznego na Bulwarze Filadelfijskim. W dalszej kolejności wykonane zostanie dodatkowe tymczasowe zabezpieczenie studni, tak aby nie doszło do kolejnego rozszczelnienia.

Rozszczelniona studnia kanalizacji deszczowej spowodowała dopływ wód do otwartego wykopu archeologicznego na Bulwarze Filadelfijskim. Woda w wykopie pochodziła z opadu bezpośredniego, ze spływu powierzchniowego oraz dopływu bocznego wód gruntowych od północy, z terenu Zespołu Staromiejskiego, który jest położony powyżej. Dodatkowo od wschodu, przedostały się wody z nieukończonej kanalizacji deszczowej. Tam, gdzie w podłożu występują grunty przepuszczalne, wody opadowe wsiąkają stosunkowo szybko, natomiast głębokie wykopy na Bulwarze miejscami dotarły do spągu (tj. dolna powierzchnia warstwy skalnej) praktycznie nieprzepuszczalnych iłów miopliocenu, stąd jedynym rozwiązaniem było wypompowanie wody.

Utrzymanie terenu odkrywkowych badań archeologicznych i sposób ich zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym i atmosferycznych uzależniony jest od przedmiotu prowadzonych badań i powinien być adekwatny do jego charakteru i właściwości. Wytyczne w tym zakresie powinny być sformułowane przez służby archeologiczne prowadzące badania i sprawujące nadzór nad terenem. Zważywszy, że przedmiotem badań są podziemne elementy budynków i budowli należy założyć, że oddziaływanie wód opadowych w warunkach dodatniej temperatury w ciągu doby nie powinno mieć negatywnego wpływu na ich stan, zapobiegawczo usunięto nagromadzoną i zalegającą w wykopach wodę w możliwie najszybszym czasie, głównie aby zapobiec wypłukiwaniu gruntu z miejsc sąsiadujących z zachowanymi fragmentami fundamentów.

W związku z zagrożeniem zalaniem wykopu w poniedziałek, 6 listopada br., pracownicy Toruńskich Wodociągów realizowali prace związane z punktowym wypompowywaniem wody z wykopów archeologicznych. Była to kontynuacja działań, które rozpoczęto 4 listopada br. W najbliższych dniach, w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, zostanie też wykonane dodatkowe tymczasowe zabezpieczenie sieci kanalizacji deszczowej, tak aby wodę odprowadzić do kanału burzowego w sąsiedztwie.

- Zabezpieczenie  będzie polegało na wykonaniu wpięcia nowowybudowanej studni, znajdującej się przy wykopie, w istniejącą studnię w kanale burzowym. W ten sposób, do czasu dokończenia całej instalacji deszczowej, uzyskamy tymczasowy upust wód gruntowych do istniejącego układu kanalizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w momencie w którym spadnie deszcz woda nie będzie zalegać w studniach i wlewać się do wykopu tylko do kanału burzowego – mówi Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia.

W odniesieniu do pojawiających się w mediach doniesień dotyczących zabezpieczenia odkrytych murów pragniemy zaznaczyć, że do miasta nie wpłynęło pismo WKZ o zabezpieczenie terenu przed warunkami atmosferycznymi oraz o zabezpieczenie studzienki. Ostatnie pismo z 26 października br. mówi o przedstawieniu sposobu uporządkowania terenu po zakończonych badaniach archeologicznych.

Jednocześnie informujemy, że dzisiaj na wniosek Urzędu Miasta Torunia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu przekazał nam koncepcję zabezpieczenia reliktów kompleksu św. Ducha napisaną przez grupę profesorów. Dokument będzie teraz analizowany. Uniwersytet Mikołaja Kopernika poprosił też o zgodę na przeprowadzenie dodatkowych prac weryfikacyjno-sondażowych. Umowa w tej sprawie jest procedowana.

fot. Wydział Inwestycji i Remontów UMT

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: rowerzyści przed Ratuszem Staromiejski
    Miasto, Sport
    Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Msza Święta w intencji miasta i mieszkańców
    Miasto
    W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Do 12 maja toruńscy drogowcy czekają na opinie dotyczące funkcjonowania w naszym mieście roweru miejskiego. Aby zabrać głos w tej sprawie, wystarczy wypełnić ankietę, która jest dostępna na stronach miejskich i Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.
  • Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • 27 kwietnia 2024 r. odbędzie się druga edycja akcji, podczas której mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom. Akcja jest finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
  • W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.