Od ziarna do chleba – okiem archeologa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Od ziarna do chleba – okiem archeologa

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

W Bibliotece Naukowej Muzeum Okręgowego w Toruniu odbędzie się prelekcja z pokazem i warsztatem.

Jak się nazywało i do czego służyło to dawne narzędzie? Na to i na wiele innych pytań, na temat pracy jaką trzeba było włożyć w dawnych czasach, aby zjeść chleb, uzyskają Państwo odpowiedzi podczas warsztatów w Muzeum Okręgowym w Toruniu (ul. Św. Jakuba 20a). Uczestnicy zapoznani zostaną z kolejnymi czynnościami i narzędziami związanymi z uprawą i przetwarzaniem zbóż we wczesnych społecznościach rolniczych zamieszkujących przed kilkoma tysiącami lat ziemie dzisiejszej Polski. Dowiedzą się także, jakie zboża wówczas uprawiano i jakie potrawy z nich przyrządzano. Będą także mogli użyć stępy i kamiennych żaren do własnoręcznej obróbki ziaren zbóż.

Koszt biletu na zajęcia: 15 zł/os.
Uwaga: liczba miejsc ograniczona do 15 uczestników.

Brak możliwości zakupu biletu na miejscu. Bilety do nabycia w kasach MOT (czynne od godz. 10.00) Najbliżej znajduje się kasa w Muzeum Toruńskiego Piernika (ul. Strumykowa 4).

Prowadzenie: dr E. Bokiniec

Miejsce: Biblioteka Naukowa Muzeum Okręgowego, budynek przy ul. Jakuba 20A (wejście pomiędzy Kościołem pw. św. Jakuba a budynkiem Krajowej Informacji Skarbowej)

Data: wtorek, 02.05.2023, godz. 11.00

Data: 
02.05.2023 11:00
Miejsce: 
Biblioteka Naukowa Muzeum Okręgowego w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Warsztaty
Inne
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
 • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
  Eko, Miasto
  Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto, MZK
  24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • 12 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych wzięło udział w pierwszym wakacyjnym amatorskim turnieju koszykówki TORUŃ 3x3 STREETBALL CHALLENGE.
 • W pierwszą sobotę wakacji była okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2024. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu uczestników.
 • 24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.