Pamięci honorowych obywateli | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pamięci honorowych obywateli

Miasto
Data publikacji: 16 kwietnia 2024
Autor: Małgorzata Litwin

16 kwietnia 2024 roku, w 19. rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i 12. rocznicę śmierci prof. Mariana Biskupa, przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.

- Wspominamy dziś dwóch wybitnych torunian, profesorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy zmarli tego samego dnia roku - 16 kwietnia, ale jeden w roku 2005 (dwa tygodnie po śmierci Papieża św. Jana Pawła II), a drugi dwanaście lat temu, w roku 2012. Byli znakomitymi naukowcami, współtwórcami renomy toruńskiej uczelni i mentorami dla wielu pokoleń swoich następców - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Prof. Artur Hutnikiewicz, wybitny filolog, znawca literatury międzywojennej i twórczości Stefana Żeromskiego, oraz prof. Marian Biskup - historyk, specjalizujący się w okresie średniowiecza, znawca dziejów zakonu krzyżackiego i postaci Mikołaja Kopernika. Pamiętam, jak w rozmowie ze mną mówił o potrzebie kontynuacji "Historii Torunia", której był redaktorem, i to jego marzenie właśnie się ziszcza w postaci kolejnego, czwartego tomu tego cyklu.

Prof. Artur Hutnikiewicz, urodzony we Lwowie w 1916 r. i ukształtowany przez środowisko naukowe lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza, do Torunia trafił w 1946 r. Objął stanowisko starszego asystenta w Katedrze Teorii Literatury i Literatury Porównawczej na UMK. Przeszedł wszystkie szczeble uniwersyteckiej kariery, wychował wielu wspaniałych polonistów i naukowców, na jego zajęcia i wykłady monograficzne przychodziły tłumy słuchaczy. Był niewątpliwym autorytetem naukowym i moralnym dla całych pokoleń humanistów. Od 2002 r. był Honorowym Obywatelem Torunia. Zmarł w wieku 89 lat.

Prof. Marian Biskup urodził się 19 grudnia 1922 r. w Inowrocławiu. Po wojnie na stałe zamieszkał w Toruniu, gdzie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika ukończył studia historyczne. Od 1955 r. należał do Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Przez kilkanaście lat był sekretarzem generalnym TNT, a w 1983 r. objął w nim funkcję prezesa (którą pełnił aż do 2004 r.). Dzięki dorobkowi naukowemu, zyskał status wybitnego znawcy historii Torunia, Pomorza, strefy bałtyckiej oraz zakonu krzyżackiego. Był redaktorem naukowym wielotomowego dzieła pt. „Historia Torunia”, którego pierwszy tom ukazał się 32 lata temu, w 1992 r. Profesor Marian Biskup był także autorem monograficznych opracowań dziejów Chełmna, Koronowa, Szubina, Inowrocławia czy Bydgoszczy. Jest to jeden z dowodów na niebywałą pracowitość, a jednocześnie wyśmienitą markę toruńskiej szkoły historycznej, której Marian Biskup był wychowankiem i jednocześnie współtwórcą. 27 kwietnia 2000 r. Rada Miasta nadała Mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia. Portret profesora Mariana Biskupa jest w Toruniu stale eksponowany w Galerii Honorowych Obywateli Miasta w sali obrad Rady Miasta. Prof. Marian Biskup zmarł w wieku 90 lat.

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Drogi, Miasto
    W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
  • W dniach od 16 do 19 maja Stowarzyszenie Hokejowy Klub „Pomorzanin” Toruń wystąpi na EuroHockey Club Trophy II w Zagrzebiu.
  • Rusza kolejna odsłona kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Centrum Wsparcia Biznesu, operator programu certyfikatu jakości toruńskich produktów i usług, przygotowało cykl krótkich form video, które będą prezentowane w social mediach.
  • W dniach 16 – 17 maja 2024 r. w Toruniu odbędzie się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. W obradach wezmą udział specjaliści z całej Polski.
  • Do 17 maja 2024 r. mieszkańcy Torunia mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego na rok 2025.
  • Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • 13 i 14 czerwca będzie się można dowiedzieć m.in. w jaki sposób obniżyć koszt importu zaopatrzeniowego i wziąć udział w przetargach organizacji międzynarodowych, czy jak skorzystać z dostępnych instrumentów wsparcia eksportu i promocji.
  • 14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.