Poziomy recyklingu na poziomie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poziomy recyklingu na poziomie

Eko, Miasto
Data publikacji: 08 kwietnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Poziomy recyklingu na poziomie

W mieście, w którym wyzwania są realne, a cele ambitne, trzeba działać wspólnie, konsekwentnie i z zaangażowaniem, abyśmy mogli stać się społeczeństwem recyklingu. Niech to będzie dla każdego mieszkańca Torunia świadomy wybór dla przyszłych pokoleń. Bo to m.in. właściwa segregacja odpadów „u źródła” pomogła Miastu osiągnąć dotychczas wymagane prawem poziomy odzysku i recyklingu.

Na początku trzeba podkreślić, że wymogi dotyczące poziomów recyklingu w ostatnim czasie zdecydowanie wzrosły. Unijna dyrektywa odpadowa postawiła Polskę przed wyzwaniem osiągnięcia 35-procentowego pułapu w tym zakresie – za 2023 rok. I to się w Toruniu udało uzyskać. Jednak tempo tego procesu jest wyjątkowo wymagające. Już za rok samorządy będą musiały osiągnąć 45% recyklingu, a do 2025 r. – dodatkowe 10%.

– To ogromne wyzwanie, bo tak wysokie progi są dla wielu gmin trudne do przejścia. Dziękujemy więc mieszkańcom za zaangażowanie w prowadzenie selektywnej zbiórki w ich gospodarstwach domowych, bo to jest clou całej gospodarki odpadami. Przed nami jednak  jeszcze wiele pracy, aby osiągnąć kolejne poziomy. Wartość wysiłku torunian nie polega tylko na uniknięciu kar. To przede wszystkim kwestia interesu społeczności lokalnej, gdzie lepsza zbiórka odpadów przekłada się na lepszą jakość życia – mówi Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia.

Myślenie w kategoriach gospodarki o obiegu zamkniętym jest kluczowe, ale bez odpowiedniej zbiórki odpadów, cel ten jest trudny do osiągnięcia. Segregacja odpadów to nie tylko dbałość o środowisko, ale również szansa na uzyskanie wysokiej jakości surowców oraz spełnienie unijnych wymagań dotyczących recyklingu i odzysku. Jak to było realizowane w ostatnich latach w Toruniu, pokazuje tabela: 

 

2021 r.

2022 r.

2023 r.

2024 r.

Ilość odpadów odebranych [Mg]

94 613

91 809

91 608

?

Poziom recyklingu wymagany [%]

20

25

35

45

Poziom recyklingu uzyskany [%]

26,46

25,93

36,10

?

Wzrost odsetka odpadów trafiających do odzysku i recyklingu wymaga przede wszystkim inwestycji w technologie przetwarzania odpadów, np. w rozwój nowoczesnych metod sortowania odpadów czy zagospodarowania frakcji biodegradowalnej. Nie można też zapominać o edukacji ekologicznej. Społeczeństwo, świadome celów nowoczesnej gospodarki odpadami, może zachęcić mieszkańców do prowadzenia selektywnej zbiórki w swoich domach, a co za tym idzie – przynieść zamierzone efekty w tej dziedzinie. Wprowadzenie jednolitych zasad selektywnej zbiórki odpadów na terenie całego kraju jest jednym z narzędzi, ale to edukacja stanowi klucz do zmiany. Na osiągnięcie wytyczonych prawem wskaźników pozostało bardzo mało czasu. Czy w tak krótkim okresie da się wykorzenić niewłaściwe nawyki w postępowaniu z odpadami?

– Tu kluczowym narzędziem staje się edukacja „odpadowa”. Zmiana mentalności społeczeństwa i przyzwyczajeń wymaga czasu, ale warto podjąć wysiłek, aby stworzyć społeczeństwo recyklingu – przekonuje Michał Zaleski – Dlatego od lat kładziemy nacisk na różne formy docierania z ekologicznym przekazem do mieszkańców. Jak widać – z dobrym skutkiem.

Osiąganie wysokich poziomów recyklingu dzisiaj wymaga nie tylko konsekwencji, ale także skutecznych działań skierowanych na rozwój systemu zbiórki odpadów komunalnych oraz doskonalenia metod przetwarzania w instalacjach komunalnych. Wielu wyzwań nie da się pokonać natychmiast, ale jest jeszcze szansa dla tych, którzy chcą nadrobić zaległości w tej dziedzinie.

Więcej informacji na temat gospodarki odpadami w Toruniu znaleźć można w serwisie internetowym: www.odpady.torun.pl oraz na łamach fanpage Fb OdpadyTorun.

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Drogi, Miasto
    W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
  • W dniach od 16 do 19 maja Stowarzyszenie Hokejowy Klub „Pomorzanin” Toruń wystąpi na EuroHockey Club Trophy II w Zagrzebiu.
  • Rusza kolejna odsłona kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Centrum Wsparcia Biznesu, operator programu certyfikatu jakości toruńskich produktów i usług, przygotowało cykl krótkich form video, które będą prezentowane w social mediach.
  • W dniach 16 – 17 maja 2024 r. w Toruniu odbędzie się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. W obradach wezmą udział specjaliści z całej Polski.
  • Do 17 maja 2024 r. mieszkańcy Torunia mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego na rok 2025.
  • Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • 13 i 14 czerwca będzie się można dowiedzieć m.in. w jaki sposób obniżyć koszt importu zaopatrzeniowego i wziąć udział w przetargach organizacji międzynarodowych, czy jak skorzystać z dostępnych instrumentów wsparcia eksportu i promocji.
  • 14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.