Będzie ekspertyza na Wrzosach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Będzie ekspertyza na Wrzosach

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok na Wrzosowisko z drona

Znamy wykonawcę ekspertyzy, na bazie której będzie procedowane utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w rejonie ulic św. Jana Bosko, Szosa Chełmińska i Ugory w Toruniu.

Wykonawca - Piotr Kwiatkowski Usługi Ochrony Środowiska KORONGO został wyłoniony 24 marca 2023 r. Z uwagi na sezonowe występowanie poszczególnych grup fauny i flory badania będą obejmować cały okres wegetacyjny. Czas realizacji zadania określono do 30 listopada br.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy to fragment krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujący na ochronę ze względu na walory widokowe lub estetyczne (art. 43 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Zakres inwentaryzacji terenu w rejonie ulic św. Jana Bosko, Szosa Chełmińska i Ugory obejmie:

  1. Wskazanie położenia – opis lokalizacji wraz z załącznikiem mapowym.
  2. Szczegółowa analiza zasobów przyrodniczych: analiza zbiorowisk roślinnych wraz z ich charakterystyką i szczegółową lokalizacją oraz identyfikacja gatunków chronionych, rzadkich i cennych, identyfikacja gatunków chronionych fauny, waloryzacja uwzględniająca zakres bioróżnorodności w obrębie analizowanych grup organizmów.
  3. Szczegółowa analiza zasobów krajobrazowych: stopień antropologicznego przekształcenia krajobrazu, rozpoznanie zasobów krajobrazowych, określenie cech wizualnych i kompozycji wnętrz krajobrazowych i otwarć widokowych, waloryzacja krajobrazowa, identyfikacja zagrożeń.
  4. Szczegółowa analiza zasobów kulturowych: rozpoznanie zasobów kultury, wykaz i charakterystyka obiektów kulturowych, identyfikacja zagrożeń.
  5. Podsumowanie: charakterystyka obszaru w oparciu o waloryzację przyrodniczą, krajobrazową i kulturową, wykaz zidentyfikowanych roślin i zwierząt oraz obiektów o znaczeniu kulturowym i krajobrazowym, ocena przyrodnicza, ocena zagrożeń, dokumentacja karto- i fotograficzna.
  6. Uzasadnienie merytoryczne do wskazania szczególnych celów ochrony wraz z określeniem przebiegu granicy (punkty załamania granicy w formie współrzędnych płaskich prostokątnych PL-1992 oraz w formie graficznej na podkładzie mapy zasadniczej w skali 1:500 z siatką kilometrową), ustalenia dotyczące ochrony czynnej i wskazanie zakazów właściwych dla zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Drogi, Miasto
    W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
  • W dniach od 16 do 19 maja Stowarzyszenie Hokejowy Klub „Pomorzanin” Toruń wystąpi na EuroHockey Club Trophy II w Zagrzebiu.
  • Rusza kolejna odsłona kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Centrum Wsparcia Biznesu, operator programu certyfikatu jakości toruńskich produktów i usług, przygotowało cykl krótkich form video, które będą prezentowane w social mediach.
  • W dniach 16 – 17 maja 2024 r. w Toruniu odbędzie się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. W obradach wezmą udział specjaliści z całej Polski.
  • Do 17 maja 2024 r. mieszkańcy Torunia mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego na rok 2025.
  • Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • 13 i 14 czerwca będzie się można dowiedzieć m.in. w jaki sposób obniżyć koszt importu zaopatrzeniowego i wziąć udział w przetargach organizacji międzynarodowych, czy jak skorzystać z dostępnych instrumentów wsparcia eksportu i promocji.
  • 14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.