Zszywanie Europy na Kontakcie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zszywanie Europy na Kontakcie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 maja 2022
Autor: Natalia Przytarska
Grafika wydarzenia

Przed nami Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt 2022, czyli spotkanie najważniejszych premier zza wschodniej i zachodniej granicy, które pełni rolę polskiego okna na teatr europejski i światowy. Wydarzenie odbędzie się w Toruniu w dniach od 21 maja do 12 czerwca 2022 r.

W dniach 21–27 maja 2022 na festiwalu zostaną zaprezentowane cztery zagraniczne spektakle: „Pieśni bez słów”, Thom Luz und Bernetta Theaterproduktionen (Zurych/Szwajcaria), „Stracone złudzenia” Teatr na Zabradli (Praga/Czechy), „Trzy siostry. (Nie)zwykły wolny scenariusz wg Czechowa”, Teatr Narodowy „I.L. Caragiale” (Bukareszt/Rumunia), „Opowieści lasku wiedeńskiego”, Teatr Młodzieżowy (Wilno/Litwa).

 Trzy siostry Reżyseria: Radu Afrim, Teatr Narodowy „I.L. Caragiale”, Bukareszt/Rumunia  fot. Adi Bulboacă

 Trzy siostry, Reżyseria: Radu Afrim, Teatr Narodowy „I.L. Caragiale”, Bukareszt/Rumunia, fot. Adi Bulboacă

Ważnym elementem programu będzie także premierowy spektakl interdyscyplinarny „Życie na wypadek wojny”, który tworzą ukraińskie artystki zmuszone uciekać przed wojną. W projekcie biorą udział Lena Laguszonkowa, Olena Boryszpolec, Justyna Mohytycz, Tania Bohuslavska, Eugenia Nepytaliuk, Zhenia Doliak, Оlena Karpenko przy współpracy Uli Kijak. Spektakl powstaje w koprodukcji Teatru Horzycy w Toruniu i Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

- Hasło „Zszywanie Europy” zostało wymyślone przed trzydziestu laty przez Krystynę Meissner szukającą wspólnego mianownika dla zapraszanych do Torunia przedstawień z Polski i zagranicy, ze Wschodu i Zachodu kontynentu, z obu stron „żelaznej kurtyny”. Nigdy nie sądziłam, że trzeba będzie je kiedyś powtórzyć – tymczasem podzieliła nas pandemia a potem wojna w Ukrainiemówi Renata Derejczyk, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy. - Zachodnioeuropejskie teatry mniej chętnie niż kiedyś ruszają w podróż, rosną dysproporcje finansowe między ich oczekiwaniami a naszymi możliwościami, zasłużone sceny i twórcy z Rosji i Białorusi są dla nas straceni z powodów etycznych i politycznych na bardzo, bardzo długo… Jednak wizja wspólnej teatralnej Europy, rozmawiającej ze sobą i resztą świata z pomocą przedstawień była i jest ideą niezwykłą. Chciałabym być jej wierna. Stąd pomysł powrotu do hasła Krystyny Meissner, pierwszy krok na drodze ku kontynuacji jej formuły festiwalu Kontakt.

Ponadto swoją najnowszą produkcję, Noce i dnie na motywach powieści Marii Dąbrowskiej w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, zaprezentuje gospodarz. Festiwal zakończy pokaz Imagine – najnowszego spektaklu w reżyserii Krystiana Lupy (11–12 czerwca 2022).

Organizatorom zależy na jak najszerszej dostępności festiwalu dla polskich i zagranicznych widzów, dlatego począwszy od tej edycji część spektakli będzie prezentowana także w streamingu. W tym roku online zostaną zaprezentowane Trzy siostry. (Nie)zwykłe swobodny scenariusz wg Czechowa z Teatru Narodowego „I.L. Caragiale” w Bukareszcie.


Program festiwalu

Program Kontakt 2022

Kliknij w obrazek, aby przejść do programu

Najczęściej czytane aktualności

  • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
    Drogi, Miasto
    W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez mieszkańców i właścicieli barek, które zacumowane są przy Bulwarze Filadelfijskim, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania techniczne. Mają one ułatwić korzystanie z nadwiślańskiego nabrzeża. Bulwar Filadelfijski był oddawany spacerowiczom etapami, od końca kwietnia br. dostępny jest także dla kierowców....
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
  • W dniach od 16 do 19 maja Stowarzyszenie Hokejowy Klub „Pomorzanin” Toruń wystąpi na EuroHockey Club Trophy II w Zagrzebiu.
  • Rusza kolejna odsłona kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Centrum Wsparcia Biznesu, operator programu certyfikatu jakości toruńskich produktów i usług, przygotowało cykl krótkich form video, które będą prezentowane w social mediach.
  • W dniach 16 – 17 maja 2024 r. w Toruniu odbędzie się posiedzenie Komisji Taboru Tramwajowego Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. W obradach wezmą udział specjaliści z całej Polski.
  • Do 17 maja 2024 r. mieszkańcy Torunia mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego na rok 2025.
  • Gmina Miasta Toruń rozpoczyna wdrażanie strategii przygotowanej dla mediów społecznościowych. Obecne serwisy miejskie czekają zmiany, pojawią się też nowe rozwiązania.
  • 13 i 14 czerwca będzie się można dowiedzieć m.in. w jaki sposób obniżyć koszt importu zaopatrzeniowego i wziąć udział w przetargach organizacji międzynarodowych, czy jak skorzystać z dostępnych instrumentów wsparcia eksportu i promocji.
  • 14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.