Festiwal Podróżników w nowej formie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Festiwal Podróżników w nowej formie

Miasto
Data publikacji: 11 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Zdjęcie przedstawia plakat wydarzenia -  Extreme Travel Festival  - człowiek z plecakiem turystycznym stoi u stóp góry, której wierzchołek skrywa się za mgłą

Jubileuszowa 5. edycja Extreme Travel Festival z uwagi na pandemię zostanie przeprowadzona w formie spotkań video. Festiwal odbywać się będzie w dniach 25-26 września 2020 r.

Transmisja spotkań będzie dostępna na profilach WSB w Toruniu i Bydgoszczy.


Program 5. Edycji Extreme Travel Festival

25 września 2020 r. - piątek:
•    godz. 09:00-09:50: Renata i Maciej Czerscy czyli „Nieregularnik z podróży“ „Te Araroa – najdłuższej trasy trekingowej w Nowej Zelandii“. Na co dzień mieszkają w Krakowie i pracują jako korposzczury. Podróżują od czasów wczesnostudenckich. Zwiedzili już Kanadę, Meksyk, Kolumbię, RPA, Lesotho, Iran, Indie, a ostatnio na nogach przeszli całą Nową Zelandię – ponad 3000 km. Te Arora – najdłuższy szlak Nowej Zelandii, biegnący przez całą długość kraju, obie wyspy Północną i Południową to 145 dni marszu przez wszystko co w Nowej Zelandii najlepsze: góry, wulkany, lasy, plaże, bagna, farmy miasta, wsie i pastwiska. Przez jedne z najpiękniejszych krajobrazów świata, znane szerszej publiczności jako Śródziemie z Władcy Pierścieni.
•    godz. 10:00- 10:50: Dominika Kolańska - jej coroczne wakacje związane były z wyjazdami za granicę, Zawsze były zaplanowane jednak wspólnie z rodziną. Dość interesujące, ale mocno przewidywalne. Ostatnie jednak przyniosły przełom w jej życiu - Dominika wyjechała na samodzielną przygodę do USA. Po trzech miesiącach pracy na Summer Campie w stanie Maryland wyruszyła w miesięczną podróż po wschodnim wybrzeżu USA. 18 lat, grupa nieznających się wcześniej osób, jeden miesiąc, 11 777,28 km, dwa samochody, kilka lotów samolotem i tak oto zrealizowała swoje marzenie.
•    godz. 11:00-11:50: Martina Zawadzka, autorka książki http://dziewiecmarzen.pl/ i bloga lovelajf.pl - po podróży dookoła świata w pojedynkę rozstała się z korporacją i zmieniła życiowe priorytety. Swoją historią i doświadczeniem stara się inspirować innych, aby spełniali marzenia i robili w życiu to, co kochają.
•    godz. 12:00-12:50 Piotr Cyngiel „Romet-Dakar ADV" - muzyk, podróżnik, animator i pasjonat kultury afrykańskiej. Prezes Fundacji Fabryka Rytmu i kierowca kultowego rometa, lider zespołu Derubey. Sztukę gry na afrykańskich instrumentach perkusyjnych oraz wiedzę o kulturze afrykańskiej zdobywał poprzez liczne podróże na Czarny Ląd. Od lat współpracuje w Polsce i Europie z wieloma zespołami muzycznymi, uczestnicząc w koncertach i prowadząc profesjonalne warsztaty gry na bębnach dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Wielka podróż małym motocyklem dwóch zwariowanych chłopaków Piotrka i Tomka. Ta prezentacja opowie o 16 tysiącach kilometrów, 12 krajach przejechanych w trzy miesiące oraz całej masie przygód na chińskim motocyklu. www.facebook.com/piotr.cyngiel oraz www.facebook.com/Romet-Dakar-ADV-1474800292830818

26 września 2020 r. - sobota
•    godz. 09:00-09:50: Wojciech Łopaciński: Na podbój Europy busem i na stopa” - 19-nastolatek, tegoroczny maturzysta w I LO w Toruniu. Jako 11- latek miał okazję podróżować przez rok dookoła świata. Zarażony pasją przez rodziców postanowił już wieku 17 lat wraz z paczką kolegów wyruszyć do Albanii. W wieku 18 lat zorganizowała kolejną wyprawę tym razem busem z kolegami z liceum do Turcji. Niestety przez covid-19 jego ekipa musiała zmienić plan trasy i takim oto sposobem odwiedzili Francję, Grecję, Włochy i Węgry. O tym, jak zorganizować wyprawę busem z grupą przyjaciół, gdzie spać, kiedy brak już pieniędzy, gdzie warto zboczyć z trasy i że świat jest naprawdę piękny opowie w swojej prezentacji.
•    godz. 10:00-10:45 - Cecylia Lisek-Lewicka - Etiopia - kraj, w którym czas odmierza się inaczej. Autorka dzieli się na nim swoim podróżniczym doświadczeniem, zachęca do poznawania świata na własną rękę. Celina odkryła w sobie także żyłkę organizatorską, uwielbia planować, układać trasy i robi to także zawodowo w firmie Travelizeme. Podróże, zaprojektowane przez nią, to nie tylko zwiedzanie głównych atrakcji, to przede wszystkim poznawanie tradycji i odkrywanie nowych kulinarnych smaków. Regiony, które szczególnie ją fascynują to Bliski Wschód oraz Afryka Subsaharyjska. To właśnie o dwukrotnej samodzielnej podróży do Etiopii opowie tym razem. Co ciekawe, podczas tych podróży natrafiła także na polską fundację Dzieci Afryki, działającą na tymże kontynencie, o czym także opowie.
•    godz. 11:00-11:50: Monika Popławska - absolwentka prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zafascynowana kulturą Kolumbii i zakochana w jej Wybrzeżu Karaibskim, które jej zdaniem jest najbardziej szalone i najbardziej kolorowe ze wszystkich regionów Kolumbii (chociaż nie najpiękniejsze). W przeszłości, w ramach wolontariatu, uczyła angielskiego w Barranquilli i pobliskich miejscowościach, a później pracowała w Bogocie. Jednym z jej ulubionych wspomnień jest zatańczenie wspólnie z Kolumbijczykami tradycyjnego tańca cumbia w paradach jednego z największych karnawałów na świecie (Barranquilla). Uwielbia tańce latynoskie, a salsa w słuchawkach stawia ją na nogi każdego dnia.
•    godz. 12:00-12:50 - Lila Poszumska - „Gabi w krainie lodu i niedzwiedzi czyli Alaska z trzylatką“ www.lilianaposzumska.pl oraz www.tolecimydo.pl - rodzina podróżników, która razem odwiedziła już kilkanaście krajów na pięciu kontynentach. Zanim na świecie pojawiła się ich córka Gabi, Lila i Arek, zdążyli objechać razem lub oddzielnie – w czasach, gdy jeszcze los ich ze sobą nie połączył – spory kawałek globu. Swoje eskapady z okresu „przed Gabi” opisali w pięknie wydanym, dwujęzycznym albumie „Toros Bravos Sueltos”, czyli podróże pewnego małżeństwa, którego premiera odbyła się na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy w 2019 roku. Gdy akurat nie podróżują, to mieszkają w Gdyni, gdzie Lila prowadzi swoją szkołę językową La Mancha i pracuje jako tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego, a Arek realizuje projekty informatyczne, po godzinach rozwijając zamiłowanie do fotografii i numizmatyki. Gabi na razie uczęszcza do przedszkola i jeszcze nie wie, kim zostanie w przyszłości.


Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.