Przyszłość Torunia w dobrych rękach! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przyszłość Torunia w dobrych rękach!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 03 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił Prezydent Torunia Michał Zaleski. Prezydent podziękował wszystkim za ponad dwie dekady wspólnej pracy na rzecz miasta.

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.) rozpoczęły się od złożenia przez liczne delegacje kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 r. na fasadzie kościoła p.w. św. Ducha. Był to niezwykły moment refleksji i szacunku wobec bohaterskich czynów naszych przodków, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju.

W samo południe na Rynku Staromiejskim odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Toruńskiej. Następnie, na placu między Dworem Artusa a Ratuszem Staromiejskim tradycyjnie przeprowadzono uroczystość wojskową z udziałem pocztów sztandarowych.

Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele władz samorządowych na czele z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotrem Całbeckim, Prezydentem Torunia Michałem Zaleskim i prezydentem elektem Pawłem Gulewskim. Ponadto przybył Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Piotr Hemmerling, parlamentarzyści, kombatanci, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, stowarzyszeń szkół i harcerstwa.

Podczas przemówienia prezydent Michał Zaleski mówił o znaczeniu przeżywanego święta. Wyraził radość z tego, że po raz kolejny odbywa się ono w samym sercu Torunia: - Stąd ogarniamy ze wzruszeniem urodę i znaczenie staromiejskiej zabudowy i myślimy z troską o każdym zakątku naszego miasta. Pragniemy szczęścia dla każdego toruńskiego domu, dla każdej toruńskiej rodziny, radości dla wszystkich dzieci z Torunia, stabilności dorosłych i dostatniego odpoczynku seniorek i seniorów. W tych majowych odczuciach wyrażamy naszą miłość do Polski i całego dziedzictwa, z którym kojarzymy dzisiejsze konstytucyjne wspomnienie.

W swoim przemówieniu prezydent Michał Zaleski podziękował zgromadzonym za wszystkie lata wspólnej pracy na rzecz Torunia: - Ta świąteczna chwila budzi tym razem dodatkowe emocje. Dla mnie jest to bowiem ostatnie święto narodowe, którego jako prezydent Torunia byłem współorganizatorem. Jest więc ono w jakimś sensie także publiczną uroczystością finalną oraz pożegnalną. 

Prezydent powiedział, że w latach swojej służby od 2002 r. miał okazję i zaszczyt w tych dwóch prezydenckich dekadach uczestniczyć ponad stukrotnie w miejskich lub narodowych świętach w Toruniu. - Zawsze mówiłem wtedy o nadzwyczajnej roli Torunia w Polsce i świecie, zawsze chroniłem też dobrego imienia Torunia, niezależnie od tego jakie kłopoty przeżywaliśmy. Zawsze mówiłem: Toruń jest wart tego, abyśmy byli z niego dumni! Zabiegałem również o jego pomyślność na miarę wspaniałego, komfortowego i nowoczesnego miasta i zawsze zdawałem świadectwo ze swojej wiernej miłości do najbliższej mojemu sercu wspólnoty toruńskiej, do dziedzictwa kopernikańskiego, powabu nadwiślańskiej panoramy, uroku gotyckiej cegły czy studenckiego i akademickiego rozmachu. 

Prezydent podkreślił, że nie byłoby tej możliwości, gdyby nie mieszkanki i mieszkańcy Torunia ze swoim zapałem, gorliwością, oddaniem swoim rodzinom, swoim zajęciom, zawodom, działalności społecznej, politycznej. - To Panie i Panowie stanowicie wartość naszego miasta. Jestem dumny, że przez tyle lat mogłem być liderem działań administracji samorządu lokalnego. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wspomagali, wspierali i uczestniczyli w tych działaniach.

Prezydent podziękował radnym kolejnych kadencji, wszystkim swoim zastępcom, skarbniczkom, sekretarzom, parlamentarzystkom i parlamentarzystom, Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotrowi Całbeckiemu, Radnym Samorządu Województwa, pracownikom Urzędu Miasta Torunia i Urzędu Marszałkowskiego, kolejnym wojewodom, pracownikom Urzędu Wojewódzkiego, wielu instytucji o zasięgu ogólnopolskim i wojewódzkim, a także wszystkim służbom mundurowym.

- Wszystko splatało się w jeden obraz dobrze funkcjonującego miasta. Jestem szczęśliwy i jeżeli coś w mojej pracy dla miasta było nie tak, jeżeli popełniałem jakieś błędy, wybaczcie proszę. Panie i Panowie, przyszłość Torunia zawsze będzie w dobrych rękach, bo przecież to Wy decydujecie o tej przyszłości i jestem pewien, że w najbliższy wtorek, kiedy zdam obowiązki swojemu następcy, Pan Prezydent Paweł Gulewski będzie myślał o Toruniu z takim samym zaangażowaniem i wielkim oddaniem i miłością. Życzę wszystkim dobrych perspektyw dla naszego miasta!

Przypominamy, że jeszcze dziś o godz. 17:00 na scenie na Rynku Staromiejskim odbędzie się koncert Macieja Tachera, znakomitego i cenionego przez publiczność artysty. Jego muzyka przeniesie nas w świat emocji i refleksji, będąc doskonałym uzupełnieniem dnia pełnego pamięci i patriotyzmu.

Ostatnim wydarzeniem tegorocznego toruńskiego Święta Konstytucji 3 Maja będzie koncert „Zaucha Serca Bicie”, który rozpocznie się o godzinie 19:00. Na scenie zaprezentują się wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński. Ich muzyka nawiązuje do dziedzictwa polskiej sceny muzycznej, przypominając twórczość Andrzeja Zauchy.

Zdj. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.