Dwie wędrówki rodzinne PTTK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dwie wędrówki rodzinne PTTK

Miasto
Data publikacji: 30 kwietnia 2024
Autor: Marcin Pryka

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.

4 maja 2024 r. odbędzie się wyprawa w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 9.00 na parkingu pawilonu handlowego „Lidl” (przy Szosie Chełmińskiej). Dojazd z pl. Rapackiego autobusem linii nr 27 o godz. 8.35. Wycieczka przebiegnie „Pocztowym traktem”. Długość trasy do przejścia około 10 km. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej PTTK Teresa i Grzegorz Karasiewiczowie.

Jednym z obiektów związanych z tematyką wycieczki będzie pamiątkowy obelisk Janitzena, umieszczony na skraju dawnego parku dworskiego. Pamiątkowy kamień ku czci rajcy Janitzena, ustawiono w 1899 roku z napisem w języku niemieckim. Tekst po przetłumaczeniu brzmi:



"... Na pamiątkę rajcy miejskiemu
Danielowi Christophowi Janitzen
Królewskiemu poczmistrzowi i
właścicielowi Bielan"
ur. 15.09.1630 r. Gdańsk
zm. 5.05.1711 r. Toruń

Pierwsza wzmianka o Bielanach pochodzi z 1650 r., kiedy folwark Bielany, położony obok Mokrego, a należący do Thomasa Behra został sprzedany Danielowi Estke. Początki świetności majątku Bielany (Weisshof) są związane z przybyciem D.K. Janitzena w 1672 r. do Torunia i zakupem folwarku. Janitzen jako rajca miejski oraz poczmistrz królewski znacznie rozszerzył swój majątek na Bielanach, m.in. wystawił dwór i ogród. Po śmierci córki Janitzena, zamężnej z Linderhausenem majątek został przekazany zgodnie z wolą rajcy Radzie Miasta Torunia, która go wydzierżawiała. Od połowy XVIII w. majątek nazwano Janzonischer Hoff, a w końcu tego wieku Weisshof. W 1813 r. majątek bielański, tak jak i inne posiadłości wokół miasta łącznie z przedmieściami zostały zniszczone i spalone przez wojska napoleońskie.

Z kolei 8 maja 2024 r. toruński oddział miejski PTTK zaprasza na wyprawę w ramach popularnego cyklu „60 + z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 10.00 na pętli MZK przy ul. Heweliusza. Dojazd tramwajem linii nr 3, z pl. Rapackiego o godz. 9.28 lub tramwajem linii nr 6, z ul. Olimpijskiej o godz. 8.58. Będzie to wycieczka w formie „Spaceru po Jarze”. Długość trasy do przejścia około 5 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz.

Składnica amunicji i warsztaty. Pomiędzy ulicami: Polną, Szosą Chełmińską, Ugory a Lasem Łysomickim, na wysokości dworca PKP Toruń Północ w okresie okupacji znajdowały sie niemieckie Wojskowe Zakłady Amunicyjne. Wcześniej przed I wojną światową Niemcy zbudowali fabrykę amunicji, następnie w 1909 r. przekształconą na składnicę broni. Na koniec stycznia 1920 r. komisyjnie przejęta przez Wojsko Polskie i od 4 lutego 1920 już w strukturach wojska wspierała działania Armii Polskiej na froncie wschodnim. Na terenie składnicy i warsztatów odbudowo odcinki ok. 5 km linii normalnotorowej i ok. 2,6 km linii wąskotorowej. Łącznie bocznice osiągnęły długości: około 5,3 km z normalnym torem oraz około 5,5 km z wąskim torem. Cały teren składnicy został ogrodzony podwójnym płotem. Zabudowana powierzchnia składnicy zajmowała około 2,6 ha, pobudowano tam 120 budynków. W 1945 r. tereny te były miejscem zaciętych walk między wojskami niemieckimi a Armią Czerwoną w czasie wyzwalania Torunia. Po II wojnie teren został zajęty przez Armię Radziecką, która stacjonowała tam do 1991 r. Rosjanie zajęli Fort V i składnice amunicji wraz z całą infrastrukturą. Na terenie CCK założyli lądowisko dla śmigłowców. Obok zakładów znajdowały się inne zakłady zbrojeniowe, posiadające odrębne dowództwo, w których składane były karabiny i pistolety. Na terenie była usytuowana strzelnica, na której przestrzeliwano broń, a wyniki (tarcze z przestrzelinami) załączano do książeczki broni. Oba zakłady działały aż do momentu wkroczenia wojsk radzieckich. Tereny obu zakładów po II wojnie zajęli Rosjanie. Obecnie powstaje tam duże osiedle mieszkaniowe o roboczej nazwie „Jar”.

Zdj. Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • Miasto
    - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Na zdjęciu: zawodnicy HK Pomorzanin Toruń na zielonej murawie boiska
    Miasto, Sport
    Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
  • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.