Obchody 100-lecia [film] | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Obchody 100-lecia [film]

Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2020
Autor: Natalia Przytarska

18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.

Uroczystości rozpoczęły się od pikniku historycznego – Halleriady. Na Rynku Staromiejskim skorzystać można było z bryczki, punktu rekrutacyjnego do wojska oraz okazjonalnej mennicy. Posilić się można było również zupą przygotowaną przez kuchnię polową Muzeum Historyczno-Wojskowego. Wydarzenie uświetnił pokaz wyszkolenia ułańskiego oraz potyczki kawalerzystów Błękitnej Armii z konnicą niemiecką. Widzowie podziwiać mogli prezentację niezwykle trudnych figur na koniach oraz skoków adiutanckich. Całość dopełnił recital piosenek z okresu 20-lecia międzywojennego.

Następnie obchody przeniosły się pod pomnik jednej z najważniejszych postaci  związanych z powrotem Torunia do macierzy – generała Józefa Hallera. Wniesiono poczty sztandarowe, a przedstawiciele władz lokalnych oraz państwowych w hołdzie dla generała złożyli wieńce kwiatów.

- Zbliża się południe. Ulice zaludnione coraz to gęściej. Tłumy odświętnie przybrane zalegają Rynek Staromiejski i ulice obramowane girlandami, sztandarami cechów i towarzystw, grupujących się przy swoich bramach triumfalnych (…) Nagle rozkołysały się tłumy: »Są, są! Na Podgórzu! Na dworcu głównym! – Ułani! Ułani Krechowieccy! Polscy ułani! – rekonstrukcję powitania wojsk polskich zobaczyć można było o godz. 14:00 przy dworcu Toruń Miasto. Następnie naśladując pochód z 1920 roku, zgromadzeni udali się przez ul. Warszawską, plac i ulicę św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, ul. Królowej Jadwigi, Szeroką, aż wreszcie dotarli na Rynek Staromiejski. Tam, przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, generał Haller złożył wieniec laurowy, po czym przemówił do publiczności z balkonu Ratusza Staromiejskiego. - Tu była, jest i będzie tylko Polska!

- Dziękuję za tak liczne przybycie na obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej, niepodległej, najjaśniejszej Rzeczypospolitej! Za wspólny przemarsz ulicami starówki oraz za symboliczne przywitanie gen. Józefa Hallera przy dworcu Toruń Miasto. Swoją obecnością potwierdzają Państwo, że jesteśmy godnymi spadkobiercami naszych przodków! - do zgromadzonych na Rynku Staromiejskim zwrócił się także prezydent Torunia Michał Zaleski.  

Podczas uroczystości na Rynku Staromiejskim prezydent Michał Zaleski został odzczony za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie to, przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, prezydent Torunia odebrał z rąk wicewojewody kujawsko-pomorskiego Józefa Ramlaua. Medal otrzymał także Bogdan Major.

Trzeci dzień obchodów stulecia zakończył się mszą w intencji Torunia w katedrze Świętych Janów. Słowa podsumowujące do parafian skierował zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

- Dziękujemy dziś za odzyskanie niepodległości. Sto lat minęło od tamtych dni i wspominamy jako bardzo odległe. Tym bardziej budzi podziw, że w 1920 r. nikt z Torunian już nie urodził się w wolnej Polsce, a mimo to nie stracili nadziei i nadal byli Polakami. Jakież musiało być ich wzruszenie, gdy zobaczyli w Toruniu wojsko polskie, polskie flagi, nasze godła. Spróbujmy odtworzyć nastrój tamtego radosnego i jakże podniosłego wydarzenia. Od kilku dni spotykamy się w różnych miejscach, żeby nie tylko świętować, ale po to by przypomnieć sobie tamte wydarzania, a przede wszystkim, żeby była to lekcja historii – na dziś i na jutro.  


 Fot. Sławomir Kowalski 


Fot. Sławomir Kowalski


Fot. Wojciech Szabelski 


 Fot. Wojciech Szabelski 


Fot. Lech Kamiński


Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.