Zmiany w budżecie partycypacyjnym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zmiany w budżecie partycypacyjnym

Miasto
Data publikacji: 31 stycznia 2019
Autor: Maria Wesoła

Zmiany w procedurze budżetu partycypacyjnego i jego regulaminie będą przedmiotem obrad Rady Miasta Torunia podczas nadchodzącej sesji 7 lutego 2019 r.

W związku z wprowadzeniem do ustawy o samorządzie gminnym regulacji dotyczących budżetu obywatelskiego, konieczne jest dostowanie do zapisów ustawy procedury partycypacyjnej, która jest realizowana w Toruniu. Projekt uchwały, który zostanie przedstawiony Radzie Miasta Torunia, zawiera dwie zmiany wprowadzone w treści uchwały oraz 22 zmiany wprowadzone w regulaminie.

Według nowych przepisów, zmieni się nazwa "budżet partycypacyjny" na "budżet obywatelski". Ustawa określa również minimalną kwotę, która musi zostać przeznaczona na realizację zadań w budżecie - 0,5% wydatków GMT w roku poprzednim - W Toruniu stosujemy wskaźnik 6% wykonania dochodów gminy z tytułu podatku od nieruchomości. To około 7 mln zł, czyli więcej, niż zakłada obecnie ustawowe miniumum -0,5% wydatków GMT to około 6 mln zł. Funkcjonować będą oba te zapisy, w Toruniu ciągle więc będziemy na budżet obywatelski przeznaczać więcej, niż ustawowe minimum - wyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wśród zmian jest również zniesienie ograniczenia wiekowego dla projektodawców oraz dla uczestników głosowania. Równocześnie wprowadzony zostanie wymóg pisemnego oświadczenia od rodziców/opiekunów prawnych osób niepełnoletnich na udział w procedurze - wymogi są związane z przetwarzaniem danych osobowych.

Wartość pojedynczego projektu dla puli lokalnej będzie ograniczona do 50% dostępnych środków.

Zmianie ulegnie również liczba osób popierających wniosek na etapie składania: pozostanie 15 osób popierających dla puli ogólnomiejskiej oraz od 1 do 15 dla pul lokalnych - ustawa wskazuje maksymalny próg wymaganego poparcia na poziomie 0,1% mieszkańców terenu objętego pulą środków. Dla niewielkich osiedli, jak Czerniewice czy Kaszczorek będą to 2 osoby, ale dla dużych osiedli, jak Rubinkowo czy Bydgoskie pozostanie to liczba 15 popierających.

Okres weryfikacji merytorycznej wniosków zostanie wydłużony z 2 do 3 miesięcy, co umożliwi bardziej precyzyjną weryfikację i zasięgnięcie opinii. Zmiany obejmują też wprowadzenie granicznego terminu ogłoszenia wyników głosowania: 21 dni od zakończenia głosowania.

W tym roku mieszkańcy Torunia po raz siódmy wybiorą, na jakie projekty rozdzielić środki, tym razem na 2020 rok.

Fot. Małgorzata Litwin, modernizacja Piernikowego Miasteczka zrealizowana ze środków Budżetu Partycypacyjnego w 2015 roku.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.