Naukowe urodziny Mikołaja Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Naukowe urodziny Mikołaja Kopernika

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

18 lutego 2023 r. o godz. 17.00 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się feta na cześć wielkiego astronoma - Naukowe urodziny Mikołaja Kopernika. Wydarzenie skierowane jest do rodzin z dziećmi. Zaplanowano organizację naukowego show prowadzonego przez profesjonalnych animatorów, podczas którego uczestnicy w przystępny i efektowny sposób zostaną wprowadzeni w tematykę dotyczącą niezgłębionego wszechświata.

Dzieci będą miały możliwość skorzystania z wielu popularnonaukowych atrakcji. Pokaz uzupełniony będzie m.in. o otwarte stanowisko prezentujące okazy meteorytów.

Uczestnicy i uczestniczki zamienią się w architektów i przy pomocy klocków LEGO będą mogli budować konstrukcje związane z kosmosem i Mikołajem Kopernikiem. Wszystkie budowle zostaną połączone, tworząc makietę. Ponadto będzie okazja, aby odpowiednio zaprogramować powstałe budowle. 

Nie zabraknie stanowisk związanych ze średniowieczną modą, ówczesnymi trendami w uczesaniu i ozdabianiu głowy, jak również “makijażem”. Pokażemy jeden ze średniowiecznych tańców popularnych w czasach kopernikańskich, a dzieci będą mogły wziąć udział w mikołajowej odlotowej dyskotece. Przygotowaliśmy również zabawę polegającą na poszukiwaniu modeli planet ukrytych w basenie z kulkami.

Na stanowisku “Kosmiczny kadet” uczestnicy/uczestniczki wcielą się w kosmicznych pilotów. Zbudują własny statek i za jego pomocą na specjalnie przygotowanym torze odbędą podróż do Księżycowego Krateru Kopernika. Ponadto dowiedzą się dlaczego kratery uderzeniowe są niezwykle ważne w misjach na inne ciała niebieskie oraz co można w nich znaleźć.

Odkryjemy również reguły średniowiecznych turniejów rycerskich, popularnych także w czasach Mikołaja Kopernika, i będzie okazja, aby wziąć udział w jednym z nich. Podsumowaniem dobrej urodzinowej zabawy u Kopernika będzie pamiątkowe kosmiczne zdjęcie, które będzie można zabrać ze sobą do domu.

Wydarzenie odbędzie się w godz. 17:00-20:00 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW1, ul. Władysława Łokietka 5).

Bilety w cenie 20 zł (przedsprzedaż) oraz 30 zł (w dniu wydarzenia) można nabyć w kasach CNMW oraz w systemie sprzedaży online.

Stanowiska: 

 • Naukowe Show dla dzieci: zaprosimy uczestników na niepowtarzalne i zabawne naukowe show.
 • Stanowisko otwarte z prezentacją okazów meteorytów: na stanowisku uczestnicy zapoznają się z okazami meteorytów i dowiedzą się różnych ciekawostek z nimi związanych.
 • Stanowisko Klockowi architekci: na stanowisku uczestnicy pod okiem instruktorów będą mogli budować z klocków LEGO konstrukcje związane z kosmosem i Mikołajem Kopernikiem. Wszystkie powstałe budowle zostaną połączone tworząc makietę. Ponadto uczestnicy będą mogli zaprogramować swoje dzieła.
 • Stanowisko Modna głowa w czasach Kopernika: na stanowisku dzieci zapoznają się z modą średniowieczną, a zwłaszcza z ówczesnymi trendami w uczesaniu włosów i ozdabianiu głowy. 
 • Stanowisko Średniowieczna dyskoteka: na stanowisku uczestnicy nauczą się jednego z tańców średniowiecznych popularnych w czasach kopernikańskich, a następnie wezmą udział w odlotowej Mikołajowej dyskotece. 
 • Niebo Kopernika: uczestnicy wezmą udział w popularnonaukowym seansie, podczas którego dowiedzą się ciekawostek o gwiazdozbiorach i innych obiektach widocznych na nocnym niebie.
 • Stanowisko Oblicze kosmosu: na stanowisku uczestnicy będą mieli okazję przyozdobić twarz motywami kosmicznymi z pomocą profesjonalnej wizażystki.
 • Stanowisko Zagubieni w kosmosie: na stanowisku uczestnicy wezmą udział w porywającej zabawie polegającej na poszukiwaniu modeli planet ukrytych w basenie z kulkami.
 • Stanowisko Kosmiczne zdjęcie: na stanowisko uczestnicy będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na kosmicznym tle wygenerowanym na green boksie, a dodatkowo otrzymają jego wydruk.
 • Stanowisko Średniowieczni Jedi: na stanowisku uczestnicy poznają reguły średniowiecznych turniejów rycerskich popularnych także w czasach Mikołaja Kopernika oraz sami spróbują swoich sił w potyczce.
 • Stanowisko Kosmiczna stocznia: na stanowisku uczestnicy zbudują swój kosmiczny pojazd, który wykorzystają podczas zabawy Pierścienie Saturna.
 • Stanowisko Pierścienie Saturna: stanowisko zręcznościowe, na którym uczestnicy wykorzystają zbudowany przez siebie pojazd do pokonania planetarnego toru przeszkód.

 

Data: 
18.02.2023 17:00 — 20:00
Miejsce: 
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Kopernik 550
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: prace przy ul. Małachowskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 30 stycznia 2023 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego na Szosie Chełmińskiej w rejonie ul. Małachowskiego.
 • Grafika przedstawia schemat komunikacji miejskiej w al. Solidarności
  Miasto, MZK
  Kilkanaście linii autobusowych i tramwajowych będzie miało przystanki na węźle przesiadkowym na al. Solidarności. Ponowne uruchomienie ważnego punktu przesiadkowego na komunikacyjnej mapie Torunia już w sobotę 28 stycznia 2023 r.
 • Osoba w pomarańczowej kamizelce myjącą ściane pomazaną graffiti
  Miasto
  Rada Miasta przyjęła plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych rok 2023. Przewiduje on interwencyjne zatrudnienie 186 osób bezrobotnych korzystających z pomocy socjalnej.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Rada Miasta Torunia zmieniła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy miastu partnerskiemu Łuck w Ukrainie. Zwiększono limit wartości pomocy finansowej do 400 tys. zł.
 • Logo konsultacji społecznych
  Miasto
  Plan konsultacji społecznych na rok 2023 został zaakceptowany przez radnych podczas 50. sesji Rady Miasta, która odbyła się 26 stycznia 2023 r.
 • Miasto
  W niedzielę 29 stycznia 2023 r. w Toruniu odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Realizowany jest w ramach projektu "Mikołaj Kopernik z sercem", dofinansowanym ze środków Gminy Miasta Toruń.
 • Jubileusz 550. rocznicy urodzin i 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika stały się inspiracją dla Poczty Polskiej do wydania okolicznościowego znaczka z jego portretem.
 • Trwa dystrybucja węgla po preferencyjnej cenie. Wnioski, które upoważniają do nabycia surowca, przyjmowane są w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, a węgiel sprzedawany jest przez spółkę TOREC.
 • Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu oraz Książnica Kopernikańska zapraszają na debatę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. W dyskusji, która odbędzie się w czwartek, 26 stycznia 2023 r.,
 • W sobotę 28 stycznia 2023 roku w Arenie Toruń odbędzie się V Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.
 • Toruń jest gospodarzem spotkania wszystkich sieci Partnerskiej Inicjatywy Miast. Wydarzenie odbywa się od 24 do 26 stycznia 2023 r.
 • Toruń w pigułce, najważniejsze informacje dotyczące miasta w jednym miejscu? Zachęcamy do korzystania z zaktualizowanej bezpłatnej aplikacji miejskiej na urządzenia przenośne.
 • Polski Cukier świętuje 20-lecie istnienia. 24 stycznia 2023 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbyła się uroczysta gala.
 • 23 stycznia 2023 r. na brzegu Wisły na terenie Portu Drzewnego został potwierdzony przypadek wystąpienia wirusa grypy ptaków podtypu H5N1 – poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu.