Naukowe urodziny Mikołaja Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Naukowe urodziny Mikołaja Kopernika

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

18 lutego 2023 r. o godz. 17.00 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się feta na cześć wielkiego astronoma - Naukowe urodziny Mikołaja Kopernika. Wydarzenie skierowane jest do rodzin z dziećmi. Zaplanowano organizację naukowego show prowadzonego przez profesjonalnych animatorów, podczas którego uczestnicy w przystępny i efektowny sposób zostaną wprowadzeni w tematykę dotyczącą niezgłębionego wszechświata.

Dzieci będą miały możliwość skorzystania z wielu popularnonaukowych atrakcji. Pokaz uzupełniony będzie m.in. o otwarte stanowisko prezentujące okazy meteorytów.

Uczestnicy i uczestniczki zamienią się w architektów i przy pomocy klocków LEGO będą mogli budować konstrukcje związane z kosmosem i Mikołajem Kopernikiem. Wszystkie budowle zostaną połączone, tworząc makietę. Ponadto będzie okazja, aby odpowiednio zaprogramować powstałe budowle. 

Nie zabraknie stanowisk związanych ze średniowieczną modą, ówczesnymi trendami w uczesaniu i ozdabianiu głowy, jak również “makijażem”. Pokażemy jeden ze średniowiecznych tańców popularnych w czasach kopernikańskich, a dzieci będą mogły wziąć udział w mikołajowej odlotowej dyskotece. Przygotowaliśmy również zabawę polegającą na poszukiwaniu modeli planet ukrytych w basenie z kulkami.

Na stanowisku “Kosmiczny kadet” uczestnicy/uczestniczki wcielą się w kosmicznych pilotów. Zbudują własny statek i za jego pomocą na specjalnie przygotowanym torze odbędą podróż do Księżycowego Krateru Kopernika. Ponadto dowiedzą się dlaczego kratery uderzeniowe są niezwykle ważne w misjach na inne ciała niebieskie oraz co można w nich znaleźć.

Odkryjemy również reguły średniowiecznych turniejów rycerskich, popularnych także w czasach Mikołaja Kopernika, i będzie okazja, aby wziąć udział w jednym z nich. Podsumowaniem dobrej urodzinowej zabawy u Kopernika będzie pamiątkowe kosmiczne zdjęcie, które będzie można zabrać ze sobą do domu.

Wydarzenie odbędzie się w godz. 17:00-20:00 w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW1, ul. Władysława Łokietka 5).

Bilety w cenie 20 zł (przedsprzedaż) oraz 30 zł (w dniu wydarzenia) można nabyć w kasach CNMW oraz w systemie sprzedaży online.

Stanowiska: 

 • Naukowe Show dla dzieci: zaprosimy uczestników na niepowtarzalne i zabawne naukowe show.
 • Stanowisko otwarte z prezentacją okazów meteorytów: na stanowisku uczestnicy zapoznają się z okazami meteorytów i dowiedzą się różnych ciekawostek z nimi związanych.
 • Stanowisko Klockowi architekci: na stanowisku uczestnicy pod okiem instruktorów będą mogli budować z klocków LEGO konstrukcje związane z kosmosem i Mikołajem Kopernikiem. Wszystkie powstałe budowle zostaną połączone tworząc makietę. Ponadto uczestnicy będą mogli zaprogramować swoje dzieła.
 • Stanowisko Modna głowa w czasach Kopernika: na stanowisku dzieci zapoznają się z modą średniowieczną, a zwłaszcza z ówczesnymi trendami w uczesaniu włosów i ozdabianiu głowy. 
 • Stanowisko Średniowieczna dyskoteka: na stanowisku uczestnicy nauczą się jednego z tańców średniowiecznych popularnych w czasach kopernikańskich, a następnie wezmą udział w odlotowej Mikołajowej dyskotece. 
 • Niebo Kopernika: uczestnicy wezmą udział w popularnonaukowym seansie, podczas którego dowiedzą się ciekawostek o gwiazdozbiorach i innych obiektach widocznych na nocnym niebie.
 • Stanowisko Oblicze kosmosu: na stanowisku uczestnicy będą mieli okazję przyozdobić twarz motywami kosmicznymi z pomocą profesjonalnej wizażystki.
 • Stanowisko Zagubieni w kosmosie: na stanowisku uczestnicy wezmą udział w porywającej zabawie polegającej na poszukiwaniu modeli planet ukrytych w basenie z kulkami.
 • Stanowisko Kosmiczne zdjęcie: na stanowisko uczestnicy będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na kosmicznym tle wygenerowanym na green boksie, a dodatkowo otrzymają jego wydruk.
 • Stanowisko Średniowieczni Jedi: na stanowisku uczestnicy poznają reguły średniowiecznych turniejów rycerskich popularnych także w czasach Mikołaja Kopernika oraz sami spróbują swoich sił w potyczce.
 • Stanowisko Kosmiczna stocznia: na stanowisku uczestnicy zbudują swój kosmiczny pojazd, który wykorzystają podczas zabawy Pierścienie Saturna.
 • Stanowisko Pierścienie Saturna: stanowisko zręcznościowe, na którym uczestnicy wykorzystają zbudowany przez siebie pojazd do pokonania planetarnego toru przeszkód.

 

Data: 
18.02.2023 17:00 — 20:00
Miejsce: 
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Kopernik 550
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Uczestnicy uroczystości pod tablicą placu 4 czerwca 1989 r.
  Miasto
  Skwer przy alei Solidarności w Toruniu nosi nazwę placu 4 czerwca 1989 r. Uroczystość zgromadziła 4 czerwca 2023 r. tłumy torunian.
 • Dziewczynka obracająca tęczowym kołem z nazwami elemntów środowiska naturalnego
  Eko, Miasto
  Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska miasto i jego partnerzy zaprosili mieszkańców 4 czerwca 2023 r. na ekopiknik w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Miasto
  2 czerwca 2023 r. poznaliśmy laureatów etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.
 • Błażej Musiałczyk grający na organach barokowych katedry, fot. S.Kowalski
  Kultura, Miasto
  W toruńskiej katedrze śś. Janów rozpoczęły się 3 czerwca 2023 r. Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy.
 • Miasto, Sport
  Blisko 500 niepełnosprawnych zawodników z całego regionu kujawsko-pomorskiego przyjechało do Torunia na XII Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych na Stadionie Miejskim przy ul.Bema.
 • Grafika informująca o sprzedaży terenów na lewobrzeżu
  Biznes, Miasto
  Mocna oferta terenów dla biznesu w lewobrzeżnej części Torunia. W rejonie ul. Andersa i Poznańskiej miasto ma dla inwestorów blisko ponad 6 ha pod usługi, produkcję i magazyny. W pobliżu autostrady A1 i węzła drogi ekspresowej S10 znajdują się działki dla dużych inwestorów i małych i średnich przedsiębiorstw. Przetargi odbędą się w połowie lipca...
 • 25-lecie istnienia świętował 2 czerwca 2023 r. zespół taneczny MIX działający w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Bażyńskich.
 • Mocna oferta terenów dla biznesu w lewobrzeżnej części Torunia. W rejonie ul. Andersa i Poznańskiej miasto ma dla inwestorów blisko ponad 6 ha pod usługi, produkcję i magazyny. W pobliżu autostrady A1 i węzła drogi ekspresowej S10 znajdują się działki dla dużych inwestorów i małych i średnich przedsiębiorstw. Przetargi odbędą się w połowie lipca...
 • Powstanie „Plan zarządzania miejscem światowego dziedzictwa UNESCO dla średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia”, który poprzedzą konsultacje społeczne angażujące zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu we współpracy z lokalnymi fundacjami po raz dwunasty organizuje na Stadionie Miejskim olimpiadę sportową skierowaną do osób niepełnosprawnych.
 • Toruński TBS Sp. z o.o. od 1-30 czerwca 2023 r. do godz. 15:00 prowadzi nabór wniosków dla kandydatów na mieszkania przy ul. Poznańskiej 296B na Osiedlu Glinki. Do rozdysponowania będzie 75 mieszkań o powierzchni użytkowej od 30 m2 do 57 m2.
 • Uczniowie z całej Polski przyjechali do Torunia, by 2 czerwca 2023 r. wziąć udział w etapie centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.