www.torun.pl

Na moście jednym pasem

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 28 czerwca 2018
Autor: Maria Wesoła

Rozpoczęły się dyżury informacyjne dotyczące przebudowy i modernizacji mostu im. J. Piłsudskiego. 28 czerwca do godz. 17:00 i 29 czerwca w godzinach 10:00-16:00 na Placu Rapackiego na mieszkańców czeka zespół projektowy, eksperci i przedstawiciele Miejskiego  Zarządu Dróg oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Czwartkowe spotkanie informacyjne rozpoczęło się konferencją prasową z udziałem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg, Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz jednego z autorów dokumentacji projektowej Przemysława Patrusia.

- Coroczne kontrole stanu mostu wskazują, że wymaga interwencji technicznej. Na szczęście nie postępuje w zbyt dużym stopniu. Przypomnę, że obiekt ma już swoje lata, bo jest użytkowany od 1933 roku. Oczywiście most przechodził remonty, ale przygotowujemy się już do kolejnej przebudowy, która obejmie nawierzchnię i to, co pod nawierzchnią  - zapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

W ramach prac nastąpi m.in. rozebranie płyt pomostu, wsporników podchodnikowych i zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji i wymiana uszkodzonych elementów, wymiana łożysk, urządzeń dylatacyjnych, zamontowanie nowych wsporników pochodnikowych, naprawa i modernizacja systemu odwodnienia i przebudowa schodów po stronie północnej i dobudowa schodów po stronie południowej.

- Remont mostu zakłada m.in. wymianę i zastosowanie wsporników podchodnikowych,  które pomogą na dostosowanie przeprawy do ruchu pieszego i rowerowego, wymianę płyty pomostu i remont konstrukcji stalowej i wykonanie powłok antykorozyjnych oraz dodatkowych elementów, takich jak klatki schodowe dodał Przemysław Patruś z firmy Trasal, która zajmuje się dokumentacją projektową przebudowy mostu im. Piłsudskiego.

Remont mostu jest możliwy jedynie w sytuacji, gdy utrzymany zostanie maksymalnie jeden pas ruchu. Będzie on użytkowany wyłącznie przez komunikację miejską i służby ratunkowe. Na pasie będzie się odbywać ruch wahadłowy. Ruch kołowy innych pojazdów będzie się odbywać mostem im. Gen. Elżbiety Zawackiej. Organizacja ruchu przy zjazdach z nowego mostu drogowego będzie zmieniona i dostosowana do natężenia ruchu.

Prace będą rozłożone maksymalnie na dwa sezony budowlane, przy czym ruch kołowy ma zostać przywrócony w pierwszym sezonie budowlanym (2019) , a w drugim będą trwały roboty wykończeniowe (2020).

Prace będą skoordynowane z przebudową alei św. Jana Pawła II, realizowaną w ramach projektu tramwajowego przez MZK w Toruniu.

- Przygotowujemy już tymczasowe miejsca parkingowe, na których będzie można zostawić samochód i skorzystać z bardziej pojemnej komunikacji miejskiej. Jeśli Rada Miasta Torunia wyda zgodę, przejazdy przez most na czas przebudowy nawierzchni mostu  będą przejazdami bezpłatnymi –  dodał prezydent Torunia Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że proponowane rozwiązania spotkają się z Państwa zrozumieniem, aby remont przebiegł sprawnie i abyśmy jak najprędzej cieszyli się z szybkiego przemieszczania między brzegami Wisły tą toruńską przeprawą.

 Planuje się uruchomienie dodatkowej wahadłowej linii autobusowej na trasie Odrodzenia - aleja Solidarności - Wały gen. Sikorskiego - al. św. Jana Pawła II - most. im. Józefa Piłsudskiego - Poznańska - Hallera - 63. Pułku Piechoty - Andersa (Letnia); powrót Andersa (Letnia) - Drzymały - Poznańska - most. im. Józefa Piłsudskiego - al. Jana Pawła II - Wały gen. Sikorskiego - aleja Solidarności. Przejazd tą linią będzie bezpłatny.

Mieszkańcy w czasie dwustopniowych konsultacji społecznych mogli zapoznać się z proponowanymi rozwiązaniami lub przedstawić własne. Optowali za wprowadzeniem rozdzielnych ciągów pieszych i rowerowych po obu stronach mostu, wykonaniem zejścia dla pieszych do Zamku Dybowskiego, budową schodów na Kępę Bazarową oraz powstaniem mini tarasów widokowych. Wszystkie wymienione propozycje zostały uwzględnione w projekcie.

kliknij i powiększ informację

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.