MPO ma nowe pojazdy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

MPO ma nowe pojazdy

Eko, Miasto
Data publikacji: 11 stycznia 2024
Autor: Paula Gałązka
MPO ma nowe pojazdy

13 nowych pojazdów zakupiło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu. Maszyny są nowoczesne i bardziej ekologiczne.

- Niby nic niezwykłego, nowe samochody i pojazdy, ale Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wymaga nowego taboru. Odbiór odpadów odbywa się nie tylko z terenu miasta Torunia, ale też z ościennych gmin. Ten zakup jest jak na miarę MPO wyjątkowy, bo w jednym rzucie zakupionych zostało 13 pojazdów. Decyzję o tym, aby przeznaczyć na to środki finansowe podjąłem, jako zgromadzenie wspólników, w roku ubiegłym. Następnie późną wiosną ruszyła procedura przetargowa. We wrześniu 2023 r. zostały podpisane stosowne umowy, no i dostawcy skompletowali tabor, który mamy dziś w Toruniu – mówił Prezydent Torunia Michał Zaleski. Wartość zakupu 13 pojazdów to blisko 9,5 mln złotych netto. Kwota ta została pokryta z kredytu (umowa zawarta na 80 miesięcy).

W pakiecie zakupionych pojazdów są 3 pojazdy kontenerowe, 6 pojazdów bezpylnych, czyli tzw. śmieciarki i 4 pojazdy zasilane alternatywnym źródłem energii, w tym przypadku jest to CNG.

- Mamy właściwie skompletowane gospodarowanie opadami na najbliższe lata. Jest podpisane nowe porozumienie z Miastem Bydgoszcz w sprawie odstawiania części odpadów do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Na etapie końcowym jest przygotowywanie umowy na wywóz odpadów z terenu Torunia na najbliższe dwa lata 2025-2026. No i wreszcie mamy też stabilną, dobrą sytuację taborową w MPO – podkreślał Prezydent Zaleski.

Ostatnie zakupy nowych pojazdów MPO robiło w 2021 roku. Wtedy to zakupiono 4 pojazdy bezpylne i 2 pojazdy kontenerowe. To nie koniec, bo MPO nadal chce się rozwijać i inwestować w maszyny przyjazne środowisku, takie jak pojazd elektryczny.

- Myślimy nad zakupem takiego pojazdu. Należy jednak podkreślić, że obecny tabor pozwala nam spełnić zasady elektromobilności, które narzuca i będzie narzucała ustawa, bo od nowego roku już 30% obsługujących pojazdów będzie musiało takie normy spełniać. Te pojazdy elektryczne są bardzo drogie, nawet dwa razy droższe od standardowej śmierciarki. Rozważamy jednak zakup takiego pojazdu na nasząa piękną starówkę, aby móc w sposób bardziej ekologiczny, cichy i przyjazny uszom mieszkańców odbierać śmieci  – wyjaśniał Krzysztof Kowalski, Prezes Zarządu MPO.


Szczegółowe informacje dot. nowych pojazdów MPO:

- pojazdy kontenerowe (wartość netto 2 086 000,00 zł) :

2 sztuki na podwoziu Scania do odbioru odpadów w kontenerach od 3,5 m3 do 15 m3, przystosowane do współpracy z pługiem i posypywarką w trakcie akcji zimowej;

1 sztuka na podwoziu Volvo do odbioru odpadów w kontenerach od 9,5 m3 do 30 m3, obsługi PSZOK oraz ZUOK.

- pojazdy bezpylne (śmieciarki - wartość netto 5 949 000,00 zł) :

6 sztuk na podwoziu Scania z zabudową specjalistyczną Zoolertech do opróżniania pojemników o kubaturze od 120 do 1100 litrów, z czego 1 pojazd został dodatkowo wyposażony w dźwig do opróżniania pojemników podziemnych i pół podziemnych, pojazdy dodatkowo wyposażone w system monitoringu 3600 pozwalający na bieżące monitorowanie pracy pojazdu i otoczenia wokół niego.

- pojazdy zasilane alternatywnym źródłem energii – CNG w ramach ustawy o elektromobilności  (wartość netto 1 436 000,00 zł) :

2 sztuki na podwoziu Iveco z zabudową do opróżniania pojemników z posesji trudnodostępnych i Zespołu Staromiejskiego oraz koszy ulicznych;

1 sztuka na podwoziu Iveco z zabudowa skrzyniową, wyposażona w rampę samo załadowczą  do wstawiania , wymiany, wycofywania pojemników;

1 sztuka na podwoziu Iveco z zabudową wywrotki  do odbioru odpadów segregowanych w systemie workowym z Zespołu Staromiejskiego, usuwania odpadów z dzikich wysypisk, a także świadczenia bieżących usług dla mieszkańców GMT.

Wszystkie zakupione pojazdy będą wykorzystywane do obsługi GMT, a zastosowane w nich nowoczesne technologie i restrykcyjne normy emisji spalin przełożą się jakość wykonywanej pracy.

Ilość wszystkich jednostek transportowych i specjalistycznych spółki to 90 sztuk. Są to pojazdy:

 • Bezpylne (śmieciarki) - 40 sztuki
 • Kontenerowe – 21 sztuk
 • Skrzyniowe i wywrotki – 4 sztuki
 • Ciągniki – 4 sztuk
 • Ładowarki  - 5 sztuk
 • Koszowe – 3 sztuki
 • Dostawcze – 9 sztuk
 • Zamiatarki  - 4 sztuk

Do zabezpieczenia utrzymania zimowego ulic, placów i chodników wykorzystywanych jest 14 nadwozi posypywarek z pługami.

fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Akt powołania na stanowisko urzędnicze odbiera z rąk prezydenta Torunia Natalia Raszkiewicz
  Miasto
  Do korpusu urzędników toruńskiego samorządu dołączyło 10 nowych osób. 23 lutego 2024 r., po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, złożyły ślubowanie na sztandar miasta i odebrały z rąk prezydenta akty powołań na stanowiska urzędnicze.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  24 lutego 2022 roku rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę. W 2. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń głos zabrał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.