Kwesta z rekordem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kwesta z rekordem

Miasto
Data publikacji: 01 listopada 2019
Autor: Filip Tomasik

Prawie 23,5 tysiąca złotych wrzucili do puszek torunianie 1 listopada 2019 roku podczas kwesty na cmentarzu św. Jerzego.

Kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków jest organizowana w Toruniu od 17 lat. W tym czasie udało się odnowić ponad 30 mogił na toruńskich cmentarzach. Co roku akcję wspierają samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, środowiska artystów i aktywistów. Tym razem na cmentarzu św. Jerzego można było spotkać m.in. aktorkę Katarzynę Żak, muzyka Bogdana Hołownię oraz wioślarza Mirosława Ziętarskiego. Łącznie w 17. kweście wzięło udział ponad 90 wolontariuszy.

Każdego roku, w tym szczególnym okresie pamiętamy o wybitnych torunianach, oddanych i zasłużonych dla naszego miasta. Naszym obowiązkiem jest zadbanie o ich pamięć i zachowanie tego dorobku dla przyszłych pokoleńpowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski, tradycyjnie biorący udział w kweście.

Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano ponad 22 tys. zł, za które udało się odnowić nagrobek Franciszka Kruszelnickiego oraz kontynuowano prace przy nagrobku Heliodora Marjana Barałkiewicza.

Wynik tegorocznej kwesty jest najwyższy w historii. Torunianie na odnowę zabytkowych mogił przekazali niemal 23,5 tysiąca złotych. Zebrana kwota pozwoli na przeprowadzenie gruntownej odnowy nagrobka Stanisława Arkusiewicza, sędziego Sądu Okręgowego w międzywojennym Toruniu. Sędzia Arkusiewicz przybył do Torunia w latach 20., aby odbudować tu polską administrację. Był jednym z głównych budowniczych struktur państwowych w naszym mieście.

Fot. Małgorzata Litwin i Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.