Konferencja Mikołaj Kopernik - nie tylko wielki astronom | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Konferencja Mikołaj Kopernik - nie tylko wielki astronom

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia oraz Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK mają zaszczyt zaprosić na konferencję naukową "Mikołaj Kopernik - nie tylko wielki astronom", która odbędzie się 13 maja 2023 r. w godz. 10:00-17:00 w sali nr IV Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK przy ul. Gagarina 13a.
 
Konferencja objęta jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego i JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokali.

Wydarzenie, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, będzie okazją do prezentacji wyników badań toruńskich naukowców nad życiem i dziełem Kopernika oraz zbiorową pamięcią o najwybitniejszym torunianinie. W szczególny sposób zaakcentowana zostanie rola, jaką Kopernik odegrał w historii nie tylko astronomii, ale również wielu innych dziedzin nauki.

Wśród referentów znajdą się znani naukowcy związani z Towarzystwem Naukowym w Toruniu, Towarzystwem Miłośników Torunia i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Konferencję rozpocznie recital zespołu wokalnego Exploratori Vocal Ensemble, podczas którego zabrzmią utwory z XV i XVI wieku. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również ekspozycja wystawy posterowej  "Z Torunia do gwiazd” prezentująca wizerunki Astronoma ze zbiorów ikonograficznych Książnicy Kopernikańskiej. Miłośnicy książek będą również mieli okazję do nabycia najnowszych publikacji o tematyce kopernikańskiej wydanych przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 
Wydarzenie organizowane jest przy wsparciu Gminy Miasta Toruń oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK
 
Partnerami konferencji są Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.

PROGRAM KONFERENCJI
 
10.00 Recital zespołu muzyki dawnej Exploratori vocal ensemble

10.15 OTWARCIE KONFERENCJI
 
Sesja I. Prowadzenie: prof. dr hab. Andrzej Radzimiński
10.30-10.50 prof. dr hab. Janusz Małłek, Wielka i mała ojczyzna Kopernika
10.50-11.10 prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, Toruń Mikołaja Kopernika
11.10-11.30 dr hab. Joanna Kamper-Warejko, prof. UMK, Na tropach polskojęzyczności Mikołaja Kopernika
11.30-11.45 dyskusja
11.45-12.00 przerwa kawowa
 
Sesja II. Prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Mikulski
12.00-12.20 dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK, Tajemnice astronomii Kopernika
12.20-12.40 ks. dr Michał Oleksowicz, Przedzałożenia kopernikańskiej teorii
12.40-13.00 prof. dr hab. Janusz Małłek, Mikołaj Kopernik jako lekarz
13.00-13.15 dyskusja
13.15-14.00 przerwa obiadowa
 
Sesja III. Prowadzenie: dr Maria Kola-Bezka
14.00-14.20 dr Zbigniew Filipiak, Mikołaj Kopernik w służbie prawa i polityki
14.20-14.40 prof. dr hab. Mirosław Bochenek, Wkład Mikołaja Kopernika do rozwoju myśli ekonomicznej
14.40-15.00 dr hab. Zenon Kozieł, prof. UMK, Działalność Mikołaja Kopernika na rzecz kartografii
15.00-15.20 ks. dr hab. Stanisław Adamiak, prof. UMK, Rola kanoników i kapituł w Kościele - wczoraj, dziś i jutro
15.20-15.35 dyskusja
15.35-15.50 przerwa kawowa
 
Sesja IV. Prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Kopiński
15.50-16.10 prof. dr hab. Magdalena Niedzielska, Jubileusz kopernikowski 1843 r. w Toruniu i w Prusach – projekt pomnika i dyskusja nad narodowością astronoma
16.10-16.30 dr Mirosława Radowska-Lisak, Mikołaj Kopernik w glottodydaktyce polonistycznej
16.30-16.50 dr hab. Teresa Borawska, prof. UMK, dr Henryk Rietz, Grób Mikołaja Kopernika
16.50-17.30 dyskusja i zakończenie konferencji
Data: 
13.05.2023 10:00
Miejsce: 
Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Kopernik 550
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.