Festiwal Copernicus #550 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Festiwal Copernicus #550

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Copernicus #550 to najnowszy projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej stanowiący hołd złożony najsłynniejszemu, toruńskiemu uczonemu – Mikołajowi Kopernikowi z okazji 550 rocznicy urodzin.

Hucznym obchodom w Toruniu, upamiętniającym postać astronoma i jego pionierskie odkrycia, towarzyszyły i w dalszej części roku towarzyszyć będą liczne wydarzenia. Wierzymy, że harmonogram festiwalu, w którym nie zabraknie koncertów, wykładów i wystaw pozwoli publiczności, wspólnie z muzykami Orkiestry i zaproszonymi artystami, wyruszyć w fascynującą, kosmiczną podróż usianą gwiazdami i przepełnioną najwspanialszymi, muzycznymi brzmieniami z odległych galaktyk. Istotnym celem projektu jest zaznajomienie lokalnej społeczności z twórczością mniej znanych muzyków, których kompozycje są wyrazem podziwu dla postaci Mikołaja Kopernika, odkryć naukowych i pozostają owocami bezbrzeżnej fascynacji tajemniczym życiem Wszechświata. Przed nami aż 11 wydarzeń z wolnym wstępem, 2 polskie prapremiery dzieł prezentujących zdumiewający monumentalizm Uniwersum, widowisko multimedialne o repertuarze bogatym w największe przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej z udziałem uznanych gwiazd i wiele innych, nieziemskich niespodzianek, które dostarczą uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

Gwarancja astronomicznej różnorodności wydarzeń

Program festiwalu Copernicus #550 to 15 wydarzeń cechujących się ogromną różnorodnością: goście będą mogli uczestniczyć w 2 koncertach symfonicznych, wielkim widowisku multimedialnym, 2 darmowych koncertach kameralnych w jednej z toruńskich galerii handlowych, wystawie „Planety – album rodzinny” i wykładach, których celem jest przybliżenie melomanom utworów wykonywanych podczas poszczególnych spotkań. Repertuar koncertów obejmuje bogaty wachlarz dzieł o tematyce kosmicznej: pojawią się utwory poświęcone postaci Mikołaja Kopernika, kompozycje zorientowane badawczo, pełne instrumentalnej symboliki i ponadczasowe przeboje przesycone wewnętrznym Wszechświatem ludzkiej emocjonalności. Najwięcej uwagi poświęcimy muzyce współczesnej: ze szczególnym naciskiem na mniej znaną twórczość polskich kompozytorów oraz kultowe dzieła muzyki rockowej, popularnej i filmowej. Nie zabraknie także kompozycji pochodzących z XIX i I poł. XX wieku. Ponadto, w lutym 2023 roku w ramach festiwalu Copernicus #550 odbył się koncert Muzyka i kosmos, podczas którego wykonano m.in. Taniec sfer niebieskich Adama Wesołowskiego – przepełniony symboliką liczb utwór powstały z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Zapraszamy na wielką polską prapremierę

W programie festiwalu znajdzie się polska prapremiera III Symfonii „Universe” tureckiego kompozytora Fazila Saya. Dzieło pozostawało dotychczas zupełnie nieobecne na polskich scenach, a jego prapremierowe wykonanie z pewnością okaże się dla muzyków wielkim wyzwaniem ze względu na znacznie poszerzony aparat wykonawczy. W odwołującej się do danych astronomicznych i symboliki liczb symfonii Fazila Saya nic nie jest przypadkowe. Dynamizm i różnorodność kosmosu kompozytor oddaje za pomocą rzadko używanych przez orkiestrę instrumentów, takich jak: HAPI Drum, Waterphone, Ocean Waves, Windmachine, UFO Oscar Drum, Waterphone, Sansula i Daxophone oraz dzięki kreatywnemu dostosowaniu zmienności rytmu i tonacji do tematyki każdej części utworu. Dostrzec to można, chociażby w części pierwszej, w której tytułową ekspansję Wszechświata muzyk wyraża poprzez wzrost liczby taktów. Równie interesujące zabiegi zaobserwujemy m.in. we fragmencie poświęconym tajemnicy życia na Wenus, w części przenoszącej słuchaczy do epicentrum burzy na Jowiszu i w pobliże eksplodującej Supernowej, a także w zakończeniu symfonii, w której publiczność pochyli się nad sekretem ciemnej materii – ważnego, niewidzialnego budulca Wszechświata.

W programie wielkie widowisko multimedialne

Koncert Music From The Moon – Przeboje z innego Wszechświata to wielkie multimedialne widowisko, na którym wystąpią kultowe gwiazdy sceny rozrywkowej. Swój talent zaprezentują nam m.in.: Karolina Leszko – zwyciężczyni konkursu Korowód podczas Grechuta Festival 2009 i uczestniczka muzycznych programów telewizyjnych, Sylwia Lorens – artystka znana z przebojowych interpretacji klasyki operowej, operetkowej i muzyki retro oraz Kamil Franczak – zdobywca nagrody artystycznej Złota Maska 2019.  Pojawią się również Łukasz Drapała – laureat drugiego miejsca w The Voice of Poland 2022 i półfinalista programu Mam talent! 2021, a także Kamil Skicki – koncertmistrz licznych orkiestr symfonicznych i założyciel kwartetów smyczkowych.

Repertuar koncertu łączy dzieła symfoniczne ze słynnymi przebojami muzyki popularnej, głównie rockowej i filmowej. Wszystkie utwory nawiązują do tematyki kosmicznej, podkreślając uniwersalność tego motywu w kulturze, od wielu wieków stanowiącego źródło natchnienia dla artystów na całym świecie. Wierzymy, że przytoczenie słynnych cytatów ukazujących wielowymiarowe pojmowanie Uniwersum, interesujące wizualizacje i ciekawe rozwiązania techniczne m.in. użycie harfy laserowej w instrumentarium uczynią wydarzenie nie tylko wspaniałą zabawę aż po same gwiazdy, ale umożliwią ponadto zaprezentowanie przewrotu kopernikańskiego jako idei, która na zawsze zmieniła postrzeganie świata i otworzyła drogę dla rozwoju współczesnej nauki.

Promujemy mniej znanych muzyków i młode talenty

Istotnym celem festiwalu Copernicus #550 pozostaje promowanie mniej znanych, muzycznych talentów, głównie polskich kompozytorów, których twórczość nawiązuje do postaci i odkryć Mikołaja Kopernika, a także wyraża zachwyt nad niezmierzonym pięknem i harmonią kosmosu oraz współczesną wiedzą astronomiczną. Jesteśmy przekonani, że dzieła tych artystów, choć rzadko wykonywane, są ważnym wkładem w rozwój kultury i zasługują na rozgłos umożliwiający zapoznanie się z ich dorobkiem większej publice. Podczas festiwalu wysłuchamy utworów kompozytorów mających swoje jubileusze, dzieł w całości koncentrujących się na sylwetce Kopernika i skomponowanych specjalnie z okazji rocznicy jego urodzin, a także twórczości lokalnych, blisko związanych z Toruniem muzyków. Wiele miejsca poświęcimy również dorobkowi artystów, których twórczość była cenzurowana ze względów politycznych, a także kompozycjom młodych muzyków wyrastającym z fascynacji kosmosem.

Program festiwalu Copernicus #550.

Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. 
Mecenasi: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych Spółka Akcyjna oraz marki: Seni i Bella, Weyna Invest Sp. Jawna, Urbitor Spółka z o.o.
Partnerzy: Galeria Copernicus, Vobacom Spółka z o.o.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Bydgoszcz, TV TORUŃ, Polskie Radio PiK, Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Data: 
07.09.2023 18:00 — 01.10.2023 21:00
Miejsce: 
Różne miejsca w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Kopernik 550
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.