Ewa Swoboda: "kocham tę bieżnię!" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ewa Swoboda: "kocham tę bieżnię!"

Miasto, Sport
Data publikacji: 16 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

Ponad 500 zawodników stanie na starcie weekendowych halowych mistrzostw Polski, które już po raz dziesiąty raz z rzędu odbędą się w Arenie Toruń. – Kocham tę bieżnię, uwielbiam tutaj biegać, to najpiękniejsza hala w Europie – w przededniu mistrzostw komplementowała Arenę Toruń sprinterka Ewa Swoboda. 

Mająca świetne wspomnienia z Areny Toruń Ewa Swoboda mocno akcentowała, że w Grodzie Kopernika czuje się doskonale. Tutaj przed laty biła halowy rekord świata juniorów, a dwa lata temu ustanowiła fenomenalny rekord Polski pokonując 60 metrów w 6.99.
– To jest mój drugi dom. Uwielbiam tutaj biegać. Arena Toruń to najpiękniejsza hala w Europie. Mam stąd wiele pięknych wspomnień. Pamiętam chociażby start z 2015 roku kiedy medal wręczała mi pani Irena Szewińska. Stąd też jest moje ulubione zdjęcie, ono nawet wisi tutaj na drugim piętrze – śmiała się w przededniu startu w mistrzostwach Polski zawodniczka AZS-AWF Katowice.

Ze zdaniem Swobody o toruńskiej hali zgodził się sternik polskiej lekkoatletyki, prezes PZLA Henryk Olszewski. – Nie tylko moim zdaniem, ale wielu zawodników i trenerów z zagranicy, z którymi niejednokrotnie rozmawiałem Arena Toruń jest najładniejszą halą lekkoatletyczną w Europie – przyznawał prezes Olszewski.

Na dobry start podczas mistrzostw Polski liczy Marika Popowicz-Drapała. Specjalizująca się przez lata w krótkim sprincie zawodniczka bydgoskiego Zawiszy w ostatnich sezonach startuje na dystansie 400 metrów. – Chociaż ciągle uczę się tego dystansu to start na ORLEN Copernicus Cup pokazał mi, że jestem w dobrej formie. Nie zmienia to faktu, że każdy występ to inna, nowa historia. Tak też będzie z biegami podczas mistrzostw Polski – przyznawała Popowicz-Drapała.

Ewa Swoboda: Kocham tę bieżnię!

Halowe mistrzostwa Polski są ważnym przystankiem dla lekkoatletów przygotowujących się do startów letnich. – Powoli kończymy sezon halowy. W ten weekend odbędą się mistrzostwa Polski, a za dwa tygodnie w Glasgow halowe mistrzostwa świata. My patrzymy jednak już na kolejne miesiące. Na początku maja na Bahamach mamy kwalifikacje olimpijskie sztafet, a później w czerwcu mistrzostwa Europy. W tym roku to bardzo ważna impreza bo będzie jedną z ostatnich szans na zdobycie kwalifikacji olimpijskich – podkreślił prezes Henryk Olszewski.

Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki podziękował również władzom samorządowym Torunia za wieloletnią współpracę. – Dzięki zaangażowaniu miasta oraz doświadczeniu organizacyjnym Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki mistrzostwa Polski od lat są tutaj w Arenie Toruń organizowane na najwyższym poziomie – podkreślił prezes Olszewski.

Weekendowe mistrzostwa Polski będą dziesiątymi z rzędu jakie odbędą się w Arenie Toruń. – Od 2015 roku padło tutaj wiele rekordów. Pięknie, że możemy od lat gościć najlepszych lekkoatletów podczas tych wszystkich imprez. Dziękuję za zaufanie i cieszę się, że Toruń jest zimową stolicą lekkiej atletyki – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Za organizację wydarzenia odpowiada Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki, który w tym roku będzie także gospodarzem letnich mistrzostw Polski. – Kujawy i Pomorze od lat są takim zimowym centrum polskiej lekkoatletyki. Cieszę się, że mamy takie obiekty, które mogą gościć te wszystkie wydarzenia. Zimą w hali w Toruniu, latem na stadionie w Bydgoszczy. W czerwcu zaprosimy tam na wyjątkowe 100. PZLA Mistrzostwa Polski. Dodatkowo kibice, którzy przychodzą na trybuny doskonale czują klimat lekkoatletyki. To kolejny atut naszego regionu – zauważył prezes Krzysztof Wolsztyński.

W tym roku podczas mistrzostw Polski w Arenie Toruń na kibiców czekać będzie dodatkowa atrakcja. W westybulu hali powstanie specjalna strefa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury. – To już kolejny etap naszej współpracy, za którą słowa podziękowania kieruję na ręce prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryka Olszewskiego. Na ten weekend przygotowujemy dużo atrakcji. W strefie pod hasłem Rozgrzewka z książką pojawią się; mobilna biblioteczka pełna nowości wydawniczych, leżaki, animacje – poinformował profesor Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

68. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski odbywać się będą w Arenie Toruń w sobotę i niedzielę. Transmisje z wydarzenia przeprowadzi TVP Sport, a bilety na imprezę można kupić w kasach hali oraz w serwisie ebilet.pl.

Źródło: Biuro Prasowe PZLA

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Szosa Lubicka do remontu
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Na zdjęciu: trwa remont łazienki
  Miasto
  Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • - 16 lipca 2024 r. od godz. 13:00 w obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Lokalnie w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie...
 • Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
 • Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
 • 25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.