www.torun.pl

e-Książnica

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 marca 2020
Autor: Magdalena Kujawa
zdjęcie otwartej książki, fot. Magdalena Kujawa

Nie wypożyczymy tam obecnie książki, nie pójdziemy na spotkanie autorskie ani wykład. Jednak w czasie epidemii Książnica Kopernikańska oferuje mnóstwo materiałów do czytania, oglądania i daje inspirację do samodzielnych działań.

Bogatą ofertę bibliotekarze publikują na swojej stronie internetowej w zakładce Dla Czytelnika.

Można tu dowiedzieć się wiele m.in. o najcenniejszych zbiorach Książnicy. W zakładce znajdziemy ilustrowane prezentacje nt. średniowiecznych i nowożytnych manuskryptów oraz inkunabułów, a także bardziej współczesnych afiszy filmowych. Można również zapoznać się z historią toruńskiej prasy. Czytelnicy dowiedzą się też, czym jest żółty regał. Skorzystać z niego będzie można niestety dopiero po ponownym otwarciu biblioteki.

Cały szereg materiałów dotyczy również bogatej i ciekawej historii Torunia. Te prezentacje pochodzą z wykładów odbywających się w Książnicy. Poznamy tu m.in. ciekawostki na temat Bydgoskiego Przedmieścia, fortyfikacji, Gimnazjum Akademickiego, a nawet zdarzeń kryminalnych sprzed lat. Katarzyna Kluczwajd proponuje również dwie ze swoich Piernikajek, czyli toruńskich piernikowych bajek (niekoniecznie dla najmłodszych).

W materiałach znajduje się również link do wirtualnego spotkania z pisarzem Robertem Małeckim. W zwykłym czasie Książnica znana była także z rozgrywek planszówkowych. Nie zabrakło w materiałach także propozycji na ten temat. Są też łamigłówki i krzyżówki, zaś w dziale Zrób to sam znajdziemy podpowiedź, jak wykonać skarpetkowego zajączka.

Bibliotekarze oferują też pomoc w znajdowaniu informacji i przekazywaniu artykułów prasowych z działu czasopism.

Więcej informacji na temat oferty na stronie www Książnicy oraz profilu facebookowym. Tu także na bieżąco ukazują się informacje o wykładach online.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.