www.torun.pl

e-Książnica

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 marca 2020
Autor: Magdalena Kujawa
zdjęcie otwartej książki, fot. Magdalena Kujawa

Nie wypożyczymy tam obecnie książki, nie pójdziemy na spotkanie autorskie ani wykład. Jednak w czasie epidemii Książnica Kopernikańska oferuje mnóstwo materiałów do czytania, oglądania i daje inspirację do samodzielnych działań.

Bogatą ofertę bibliotekarze publikują na swojej stronie internetowej w zakładce Dla Czytelnika.

Można tu dowiedzieć się wiele m.in. o najcenniejszych zbiorach Książnicy. W zakładce znajdziemy ilustrowane prezentacje nt. średniowiecznych i nowożytnych manuskryptów oraz inkunabułów, a także bardziej współczesnych afiszy filmowych. Można również zapoznać się z historią toruńskiej prasy. Czytelnicy dowiedzą się też, czym jest żółty regał. Skorzystać z niego będzie można niestety dopiero po ponownym otwarciu biblioteki.

Cały szereg materiałów dotyczy również bogatej i ciekawej historii Torunia. Te prezentacje pochodzą z wykładów odbywających się w Książnicy. Poznamy tu m.in. ciekawostki na temat Bydgoskiego Przedmieścia, fortyfikacji, Gimnazjum Akademickiego, a nawet zdarzeń kryminalnych sprzed lat. Katarzyna Kluczwajd proponuje również dwie ze swoich Piernikajek, czyli toruńskich piernikowych bajek (niekoniecznie dla najmłodszych).

W materiałach znajduje się również link do wirtualnego spotkania z pisarzem Robertem Małeckim. W zwykłym czasie Książnica znana była także z rozgrywek planszówkowych. Nie zabrakło w materiałach także propozycji na ten temat. Są też łamigłówki i krzyżówki, zaś w dziale Zrób to sam znajdziemy podpowiedź, jak wykonać skarpetkowego zajączka.

Bibliotekarze oferują też pomoc w znajdowaniu informacji i przekazywaniu artykułów prasowych z działu czasopism.

Więcej informacji na temat oferty na stronie www Książnicy oraz profilu facebookowym. Tu także na bieżąco ukazują się informacje o wykładach online.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.