Dzień u świętych Janów, czyli o czasie w średniowiecznej parafii | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Dzień u świętych Janów, czyli o czasie w średniowiecznej parafii

Data wydarzenia
-
Toruń, kościół św. Jana, widok od strony południowej autor nieznany, Toruń, 1861 ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu
Opis wydarzenia: 

Spotkanie w ramach cyklu „Tajemnice toruńskich historii”. Tym razem dowiemy się o czasie w średniowiecznej parafii.

Rytm życia miejskiej parafii określał przede wszystkim kalendarz kościelny. Wpływał on zarówno na życie mieszczan, wskazując na czas ich pracy i odpoczynku, ale także na organizację całej parafii, nie tylko w wymiarze religijnym. Na rozplanowanie czasu w kościele Świętojańskim w Toruniu oddziaływał tak samo kalendarz najważniejszych świąt chrześcijańskich, jak i lokalny harmonogram nabożeństw czy organizowanych procesji. Życie codzienne parafii miejskiej to także pozornie błahe sprawy, takie jak zakup na czas wosku do przygotowania świec czy zakup wina mszalnego i mąki na hostię. W porządku dnia parafialnej świątyni mieli tym samym udział nie tylko duchowni, ale również świeccy zarządcy zwani witrykami.

Spotkanie poprowadzą dr Alicja Sumowska z Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz dr Marcin Sumowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Udział bezpłatny. 

Data: 
20.01.2022 17:00
Miejsce: 
Muzeum Historii Torunia, ul. Łazienna 16
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu dziecko od tyłu wpatruje się w podświetloną na niebiesko i fioletowo fontannę
  Kultura, Miasto
  Ze względu na prace montażowe przy instalacji na 13. Bella Skyway Festival fontanna Cosmopolis zostaje wyłączona. Ponowne jej uruchomienie planuje się 22 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: dwie pomarańczowe śmieciarki
  Eko, Miasto
  W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Na zdjęciu osoby idą ul. Szewską
  Kultura, Miasto
  Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Na zdjęciu: fragment sylwetki kobiety w błękitnej sukience trzymającej w dłoni klucz do mieszkania
  Biznes, Miasto
  Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Na zdjęciu: pnącza porastające ścianę kładki nad trasą średnicową
  Eko, Miasto
  Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.
 • Na zdjęciu tramwaj na węźle przesiadkowym przy alei Solidarności
  Kultura, Miasto, MZK
  Przyjeżdżasz do Torunia na Bella Skyway Festival samochodem? Zostaw swoje auto na jednym z parkingów buforowych i dojedź na teren festiwalu dogodną komunikacją miejską!
 • Od piątku, 12 sierpnia 2022 r. od godz. 7:00 zamknięta zostanie, bez możliwości przejazdu, ul. Bydgoska za skrzyżowaniem z ul. Jana Matejki.
 • Przedsiębiorcy, którzy przekazują darowizny na rzecz ofiar wojny w Ukrainie, mogą skorzystać z preferencji w podatku PIT i CIT. Darowizny takie mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.
 • Worek medali przywieźli toruńscy speedrowerzyści z 14. Mistrzostw Europy, które odbyły się 29-31 lipca 2022 roku na torach w Manchesterze oraz Sheffield. Udział w nich wzięło aż 8 zawodników z naszego miasta – była to najliczniejsza delegacja z Polski.
 • Kino Camerimage rozpocznie drugi tydzień swojego funkcjonowania od prezentacji najwybitniejszych dzieł legendarnego amerykańskiego reżysera Stanleya Kubricka. Filmowe projekcje wzbogaci w sobotę dyskusja na temat twórczości reżysera, w której udział weźmie prof. Krzysztof Kozłowski, filmoznawca i teatrolog, autor polskiej monografii twórczości...
 • Prace plastyczne wykonane przez dzieci i młodzież z Getyngi można oglądać w Galerii Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim 17.
 • Trwa modernizacja torowiska tramwajowego w ciągu ul. Warneńczyka. W ramach zadania powstanie również dwupasmowe rondo turbinowe.
 • Przyjeżdżając na Bella Skyway Festival, warto przygotować się na zmiany w organizacji ruchu, które wprowadzone zostaną podczas wydarzenia. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące ograniczeń oraz zmian w organizacji ruchu w centrum Torunia.
 • Od 10 sierpnia 2022 r. całkowicie zamknięty zostanie wyjazd z Szosy Chełmińskiej do pl. NOT. Ruch poprowadzony zostanie objazdem.