Dzień u świętych Janów, czyli o czasie w średniowiecznej parafii | www.torun.pl

Dzień u świętych Janów, czyli o czasie w średniowiecznej parafii

Data wydarzenia
-
Toruń, kościół św. Jana, widok od strony południowej autor nieznany, Toruń, 1861 ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu
Opis wydarzenia: 

Spotkanie w ramach cyklu „Tajemnice toruńskich historii”. Tym razem dowiemy się o czasie w średniowiecznej parafii.

Rytm życia miejskiej parafii określał przede wszystkim kalendarz kościelny. Wpływał on zarówno na życie mieszczan, wskazując na czas ich pracy i odpoczynku, ale także na organizację całej parafii, nie tylko w wymiarze religijnym. Na rozplanowanie czasu w kościele Świętojańskim w Toruniu oddziaływał tak samo kalendarz najważniejszych świąt chrześcijańskich, jak i lokalny harmonogram nabożeństw czy organizowanych procesji. Życie codzienne parafii miejskiej to także pozornie błahe sprawy, takie jak zakup na czas wosku do przygotowania świec czy zakup wina mszalnego i mąki na hostię. W porządku dnia parafialnej świątyni mieli tym samym udział nie tylko duchowni, ale również świeccy zarządcy zwani witrykami.

Spotkanie poprowadzą dr Alicja Sumowska z Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz dr Marcin Sumowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Udział bezpłatny. 

Data: 
20.01.2022 17:00
Miejsce: 
Muzeum Historii Torunia, ul. Łazienna 16
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Winda budowana przy podporze mostu
  Inwestycje
  Windy i klatki schodowe to nowy element wykonywany w ramach rozbudowy mostu drogowego im. marszałka J. Piłsudskiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, starosta powiatowy Marek Olszewski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania ws. szynobusu
  Miasto
  Szynobus kursujący na trasie linii kolejowej nr 27 na odcinku od Torunia Wschodniego do Czernikowa – to plan, by ułatwić dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom gmin położonych na wschód od miasta.
 • Na zdjęciu: łyżwiarka Ekaterina Kurakova w błękitnej sukience występuję podczas mistrzostw Europy
  Miasto, Sport
  Zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel Ekaterina Kurakova zajęła 5. miejsce w mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym. Jest to najlepszy wynik w historii występów polskich solistek podczas tej imprezy (204,73 pkt).
 • Na zdjęciu: wizualizacja nowej inwestycji - hala
  Biznes, Miasto
  Branżowy serwis PropertyNews.pl w jednym z najnowszych artykułów informuje o inwestycji White Star Logistics w Toruniu. Informacja pojawiła się również w oficjalnym serwisie internetowym inwestora.
 • Kultura, Miasto
  Orkiestra Wojskowa w Toruniu zaprasza na okolicznościowy koncert karnawałowy. Darmowe wejściówki można odbierać w siedzibie Orkiestry.
 • Na zdjęciu: biegacze na mecie
  Miasto, Sport
  Jedenasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 15 maja 2022 roku.
 • Od maja 2021 r. można zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji w wybranych punktach w Toruniu. Sprawdź, gdzie możesz otrzymać dawkę szczepionki (także trzecią przypominającą oraz dla dzieci w wieku 5-11 lat) od ręki w tym tygodniu!
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (10-16 stycznia 2022 r.) potwierdzono 525 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedemnaście osób zmarło w naszym mieście, w tym 2 wyłącznie w wyniku COVID-19, bez chorób współistniejących.
 • Koncert "Wieczór polski Kilar/ Dębski/ Lorenc/ Wesołowski", połączony z wręczeniem medali 100-lecia, uświetnił 16 stycznia 2022 r. rozpoczynające się w Toruniu obchody 102. rocznicy powrotu miasta do wolnej Polski.
 • Scenki z życia hallerczyków, pokazy wyszkolenia ułańskiego i musztry konnej czyli Halleriada 2022 zainaugurowała 16 stycznia 2022 r. obchody 102. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Od nocy w niedzielę i przez cały poniedziałek 17 stycznia 2022 r. w Toruniu spodziewany jest silny wiatr! - ostrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Piątkowe "Ferie na start" przyciągnęły na sezonowe lodowisko na Skarpie spore grono spragnionych wrażeń najmłodszych torunian. Było warto!
 • Uroczystym spotkaniem i pamiątkowymi medalami miasto Toruń nagrodziło firmy i osoby zaangażowane w rozwój i wsparcie toruńskiego sportu.
 • Kolejna inwestycja przy ul. Świdnickiej na Abisynii. Na kupionym od miasta gruncie swoją nową siedzibę buduje firma M.G.B Firma pokazała już wizualizacje budynków, jakie powstają w strefie gospodarczej „Toruń-Wchód”. W procesie inwestycyjnym z przedsiębiorstwem współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.