www.torun.pl

The Dumplings z Nagrodą Ciechowskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
The Dumplings z Nagrodą Ciechowskiego

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego trafi w tym roku do duetu The Dumplings. Zespół otrzyma ją 17 grudnia 2016 roku w toruńskiej „Od Nowie” podczas dorocznego koncertu poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego.

- 22 grudnia mija 15 lat od momentu, kiedy na zawsze odszedł Grzegorz Ciechowski. Toruń pamięta o swoim wybitnym artyście, o kimś kto rozsławił miasto pokazując piękno muzyki, którą tworzył – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. Pamiętamy o Grzegorzu Ciechowskim w różnorodny sposób. Od 2002 roku to nagroda jego imienia przyznawana już po raz 15. W tym roku. Chcemy, aby obecność wśród nas pamięci Grzegorza Ciechowskiego była czymś większym i bardziej rozległym w czasie, dlatego mówimy o Dniach Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu. Będziemy mieli szansę uczestniczenia w dwóch koncertach, jeden w CKK Jordanki, 15 grudnia o godz. 19:00. Koncert poprzedzi skromne, ale ważne wydarzenia. Mianowicie plac, który znajduje się przed wejściem do CKK Jordanki będzie miał imię Grzegorza Ciechowskiego. Momentem kulminacyjnym Dni Grzegorza Ciechowskiego będzie specjalny koncert, który odbędzie się w Od Nowie 17 grudnia i wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia.

Tegorocznego laureata wybrała Kapituła Nagrody w składzie: Rafał Bryndal, Zbigniew Krzywański, Katarzyna Nosowska, Mirosława Pęczak, Piotr Rogucki, Mariusz Składanowski i Agnieszka Szydłowska. Werdykt w imieniu kapituły ogłosił, 21 listopada 2016 r. Mariusz Składanowski.

- W toku dyskusji członkowie kapituły ustalili, że laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego w roku 2016 zostanie zespół The Dumplings w składzie Justyna Święs i Kuba Karaś. Nagroda została przyzna za świeży, ale i wyjątkowo dojrzały literacko i muzycznie głos młodego pokolenia. Za szeroką paletę barw i znaczeń oraz intrygującą syntezę wielu kulturowych inspiracji, za zjawiskowy wokal i nowoczesną wizję szlachetnego i alternatywnego, elektronicznego popu, dla pokolenia dorastającego w XXI wieku oraz udane próby na niwie teatru, filmu i produkcji muzycznej - uzasadniał werdykt Kapituły Nagrody Mariusz Składanowski.

Wręczenie nastąpi 17 grudnia 2016 r. w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa" w Toruniu, podczas koncertu poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Wystąpią w nim jak co roku gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Jakie - tego organizator wydarzenia Maurycy Męczekalski, dyrektor ACKiS „Od Nowa", nie chce zdradzić:

– Świadomie umieściliśmy na plakacie tylko postać Grzegorza Ciechowskiego, bo to on jest bohaterem tego wieczoru i to jego nazwisko ma przyciągnąć publiczność. Mogę tylko zdradzić, że na pewno w koncercie nie zabraknie występu laureata nagrody - mówi Męczekalski.

Nagroda Artystyczna im. Grzegorza Ciechowskiego, ustanowiona przez Radę Miasta Torunia w 2002 r., upamiętnia przedwcześnie zmarłego muzyka, poetę i kompozytora, który swoją karierę zaczynał w toruńskim klubie Od Nowa. Przyznawana jest co roku młodym artystom, czerpiącym inspiracje z różnych dziedzin sztuki - za dokonania w minionym sezonie artystycznym. Dotychczas uhonorowano nią m.in. Piotra Roguckiego, Galerię Rusz, Lao Che, Julię Marcell, Melę Koteluk, Misię Furtak i Tomasza Organka oraz Błażeja Króla.

- Po raz trzeci wręczenie Nagrody Grzegorza Ciechowskiego będzie obudowane kilkudniowym programem wydarzeń składających się na Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu, które potrwają od 15 do 18 grudnia - mówi dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia Zbigniew Derkowski.

15 grudnia 2016 r. od godz. 17:30 Galeria Rusz organizuje akcję artystyczną przed CKK Jordanki. Konstrukcja muralu zostanie ustawiona wcześniej tego samego dnia. Będzie to interaktywny mural poświęcony Ciechowskiemu i odwadze tworzenia. Podczas akcji artyści Galerii Rusz zaproszą Torunian do współtworzenia muralu. Mural będzie eksponowany do poniedziałku 19 grudnia czyli w trakcie trwania Dni Grzegorza Ciechowskiego. Prócz akcji Galeria Rusz przygotuje prace skupione na Ciechowskim i odwadze tworzenia. Będą one eksponowane przez cały grudzień na 2 bilbordach w Toruniu i 5 bilbordach w Warszawie.

15 grudnia o godz. 19:00 w sali koncertowej CKK Jordanki odbędzie się koncert w hołdzie patronowi Nagrody Artystycznej Miasta Torunia. Wystąpią w nim m.in. dotychczasowi laureaci nagrody: Julia Marcell, Misia Furtak, Mela Koteluk, Błażej Król i Piotr Rogucki. Za wybór piosenek, ich aranżacje, próby i scenariusz odpowiadać będzie Andrzej Smolik, muzyk, kompozytor oraz producent muzyczny. Koordynacją koncertu zajmuje się Toruńska Agenda Kulturalna. Bilety na to wydarzenie będą w sprzedaży od 23 listopada 2016 r. w kasie CKK Jordanki i na bilety.pl.

To nie koniec atrakcji przygotowanych na Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu 15-18 grudnia 2016 r. W programie jest także m.in. promocja książki „Republika – nieustanne tango” autorstwa Leszka Gnoińskiego. Giełda Winylowa dedykowana Grzegorzowi Ciechowskiemu i wydaniom jego płyt na winylach oraz wernisaż wystawy „Ciechowski – Świetlik” prezentującej fotografie Andrzeja Świetlika, promocja albumu towarzyszącego wystawie Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

- Album, „Ciechowski – Świetlik” ukaże się już 2 grudnia w większych księgarniach w Polsce. Będzie to około 190 stron fotografii i znanych scen z życia Grzegorza Ciechowskiego, mojego tatymówił syn Grzegorza Ciechowskiego Brunon Ciechowski. – Będzie to piękny, wysokiej jakości album. Za pomoc dziękuję miastu Toruń, które pomogło nam w sponsorowaniu tego dzieła. Zwieńczeniem tego albumu będzie wystawa w CSW, od 18 grudnia do 8 stycznia.

>>>Program Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu

The Dumplings to polski duet muzyczny wykonujący muzykę electropop. Tworzą go: Justyna Święs (1997) i Kuba Karaś (1996) z Zabrza. Początkowo zespół zdobył popularność jako fenomen internetowy. Młodzi artyści poznali się w 2011 roku podczas konkursu piosenki i postanowili razem grać. Początkowo grali piosenki indie rocka akustyczne, ale potem zdecydowali się pójść w kierunku muzyki elektronicznej. Premiera ich pierwszej płyty No Bad Days odbyła się 13 maja 2014. Wcześniej światło dzienne ujrzał ich pierwszy singiel Mewy. The Dumplings zostali ogłoszeni w line-upie Open’era i Off Festivalu oraz wystąpili na dwóch ważnych festiwalach showcase’owych w UK: Liverpool SoundCity i The Great Escape w Brighton oraz zagrali koncert klubowy w Londynie wraz z zespołem Kamp!. Justyna Święs występuje także gościnnie z innymi artystami m.in. grupą VooVoo, Fisz Emade, Rysy. The Dumplings zostali laureatami Fryderyków 2015 w kategorii debiut roku. W listopadzie 2015r. ukazał się drugi album zespołu „Sea you later”. Płyta była nominowana do Fryderyków 2016 w kategorii album roku elektronika i alternatywa.

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego wręczona zostanie 17 grudnia 2016 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w Toruniu, podczas dorocznego koncertu poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Tradycją jest, że laureat ma prawo do występu z autorskim materiałem.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.