www.torun.pl

Drzewa od spółki ciepłowniczej

Biznes, Eko, Miasto
Data publikacji: 20 stycznia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Wierzby, klony, lipy – to tylko niektóre gatunki drzew posadzonych w Toruniu w ostatnim czasie dzięki spółce ciepłowniczej PGE Toruń.  Firma ta wspiera też program ochrony sokoła wędrownego. 

Od 9 lat PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej, współpracuje z Urzędem Miasta Torunia, wspierając rozwój terenów zielonych w Toruniu. W ciągu tych lat spółka ufundowała założenia zieleni na wielu toruńskich skwerach i parkach - w miejscach częstych spacerów torunian i turystów.

W grudniu 2019 r. PGE Toruń ufundowała nasadzenia wierzb płaczących (odmiana wierzba biała „Tristis”) przy Ślimaku Getyńskim. W poprzednich latach sponsorowała sadzenie jesionów wyniosłych na Bulwarze Filadelfijskim (2018), lip srebrzystych i głogu pośredniego na Placu ToMiTo - Towarzystwa Miłośników Torunia (lata 2016-2017), klonów, bukszpanu wiecznie zielonego na Rynku Nowomiejskim, oprócz tego dębów czerwonych, leszczyn, wierzb płaczących, kasztanowca czerwonego i tuj szmaragdowych w położnych blisko toruńskiej starówki „Dolinie Marzeń” i skwerze Tujakowskiego (lata 2011-2015). Łącznie około 70 drzew na kwotę blisko 100 tys. zł zostało zasadzonych w Toruniu dzięki PGE Toruń.

- Wsparcie rozwoju zieleni jest jednym z działań  PGE Toruń  wpisujących się w troskę o ochronę lokalnego środowiska naturalnego – powietrza i rozwoju ekosystemu miejskiego. Obok działań służących likwidacji niskiej emisji, poprzez przyłączenie obiektów do sieci ciepłowniczej, posadzenie nowych drzew pozytywnie wpływa na poprawę jakości powietrza w Toruniu. Ponadto stanowi element krajobrazu i uatrakcyjnia miejsca, które lubią torunianie i licznie odwiedzający miasto turyści  – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Oprócz drzew i krzewów w centrum Torunia, pracownicy  toruńskiej spółki w ramach akcji wolontariatu GK PGE „Lasy pełen energii” posadzili w ciągu ostatnich 2 lat wspólnie z Nadleśnictwem Toruń i uczniami toruńskiego Zespołu Szkól inżynierii Środowiska, około 2600 młodych dębów w pobliskich lasach (leśnictwo Łysomice).

Spółka wspiera też Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” w działaniach na rzecz ochrony i odbudowy gatunku sokoła wędrownego. Od 2019 roku sokoły gniazdujące na kominie nieczynnej elektrociepłowni PGE Toruń można oglądać online. Obecnie sokoły przygotowują się do kolejnego okresu lęgowego. Toruńskie sokoły można śledzić na żywo  TUTAJ

PGE Toruń, spółka zależna PGE Energia Ciepła, to producent ciepła i energii elektrycznej w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki stosowanej technologii spełnia przyszłe restrykcyjne normy środowiskowe, co przyczynia się do znaczącej poprawy jakości powietrza w Toruniu, korzystnie wpływa na zdrowie mieszkańców i stan toruńskich zabytków. Spółka jest właścicielem sieci ciepłowniczej i dostarcza ciepło do ponad 100 tys. mieszkańców, lokalnych przedsiębiorstw i instytucji, zaspakajając ok. 60 proc. potrzeb cieplnych Torunia.

Fot. nadesłane PGE Toruń

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • 25 lutego 2020 roku prezydent Torunia Michał Zaleski i dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierz Suwała podpisali akt notarialny, na mocy którego Gmina Miasta Toruń przekazała pod budowę ECF grunt w sąsiedztwie ulic: al św. Jana Pawła II, aleja Solidarności, Czerwona Droga. To tam w 2025 otwarte ma zostać nowoczesne centrum...