De Revolutionibus 2023 - kosmiczne warsztaty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

De Revolutionibus 2023 - kosmiczne warsztaty

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Zapraszamy na kosmiczne warsztaty dla młodzieży w wieku 12-18 lat, które odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu w sobotę 9 września 2023 r.

Program:

godz. 10:00-11.45:
"Kosmiczne dźwięki" - warsztaty astronomiczno-dźwiękowe VOICES OF THE COSMOS.
Prowadzący:
- Sebastian Soberski – zawodowy astronom (Instytut Astronomii UMK, Toruń; kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii)
- Rafał Iwański (Toruń) – instrumentalista i perkusjonista znany m.in. z zespołów ||ALA|MEDA||, HATI, ex INNERCITY ENSEMBLE)
- Wojciech Zięba (Grudziądz) – instrumentalista i twórca instrumentów akustycznych
Opis warsztatów:
Warsztaty podzielone są na dwie części tematyczne: astronomiczno-sygnałową oraz muzyczno-instrumentalną. Astronomiczna część warsztatów obejmie zaznajomienie się z licznymi przykładami autentycznych sygnałów kosmicznych rejestrowanych przez radioteleskopy z naciskiem na obiekty charakteryzujące się cyklicznością zachowań - jak m. in. pulsary, czyli gwiazdy neutronowe charakteryzujące się bardzo dużą gęstością i krótkimi, regularnymi okresami obrotu. Kreuje to bardzo precyzyjne interwały pomiędzy pulsacjami, które trwają od kilku milisekund do kilku sekund dla każdego pulsara. Ponadto w trakcie warsztatów rozszerzone będzie pojęcie "sygnału" do całego zakresu widma fal elektromagnetycznych (nie tylko radiowe czy optyczne). Przykładom dźwiękowym będą towarzyszyły przykłady wizualne (mapy obiektów astronomicznych) aby pokazać jak różni się nasze postrzeganie Wszechświata w zależności od zakresu fal elektromagnetycznych, w których prowadzi się obserwacje.
Dźwiękowa część warsztatów przybliży filozofię i praktykę działań artystycznych w ramach projektu VOICES OF THE COSMOS - wyrastającego z nurtu eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej, z naciskiem na aspekty rytmiczne i akustyczne instrumenty perkusyjne. Będzie można poznać różne fenomeny brzmieniowe czy niekonwencjonalne przykłady instrumentów akustycznych i ich preparacji. W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane ciekawe instrumenty używane przez autorów podczas nagrań i koncertów VOICES OF THE COSMOS: instrumenty burzowe („spring tube”), pocierane obiekty metalowe czy zestaw drobnych perkusyjnych instrumentów akustycznych wykorzystywanych do imitowania głosów Kosmosu. Razem spróbujemy przy użyciu akustycznego instrumentarium perkusyjnego imitować brzmienie takich obiektów astronomicznych jak pulsary, Słońce czy zorza polarna.

godz. 12:00-15.00:
Warsztaty tworzenia kosmicznych filmów na diaskopie.
Prowadząca:
- Anna Ruta Pilewicz - artystka wizualna (pracownia artystyczna Rekwizytornia Drzew)
- Mateusz Matyasik - rejestracja video i montaż
Opis warsztatów:
Na warsztatach zostaną podjęte dwa główne kosmiczne tematy: podróże kosmiczne oraz opowieści science fiction o eksplorowaniu Kosmosu. Na podstawie tych materiałów dzieci i młodzież stworzą na diaskopie własne animowane filmiki. Diaskop – tzw. rzutnik folii to urządzenie do prezentacji slajdów lub tekstu w latach 70-80. Współcześnie tego typu analogowy rzutnik wykorzystywany może być do rozmaitych eksperymentów z kolorowymi foliami, przezroczystymi obiektami, płynami, do tworzenia oryginalnych animacji. Takie zastosowanie pozwala na uzyskanie niezwykłych onirycznych, pomysłowych obrazów. Tego typu eksperymenty rozbudzają wyobraźnię, zaciekawiają formą, zachęcają do tworzenia. Warsztaty te to również okazja do poznania analogowych urządzeń optycznych z XX wieku i możliwość ich nietypowego, twórczego zastosowania. Przygotowanie przez uczestników artystyczne filmiki umieszczone później trwale w Internecie na kanale Youtube Fundacji Artystycznej KOSMOS.

W czasie przerwy organizator zapewnia poczęstunek.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy: kosmos.fundacja@gmail.com

Koszt: 15 zł

Data: 
09.09.2023 10:00
Miejsce: 
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Kategoria wydarzenia: 
Warsztaty
Kopernik 550
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.