Copernicus #550: Klasyka i kino | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Copernicus #550: Klasyka i kino

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Koncert Klasyka i kino to nie tylko intrygujący repertuar obejmujący wielkie, funkcjonujące w powszechnej świadomości dzieła muzyki klasycznej i przeboje srebrnego ekranu. Wrześniowe wydarzenie to również zapowiedź niezapomnianego doświadczenia dla wszystkich osób, którym szczególnie bliskie pozostają tajemnice kryjące się na nocnym niebie skąpanym w strugach księżycowego światła. Nie zabraknie barokowej muzyki rozrywkowej, filmowych podróży usianych gwiazdami, jazzowych akcentów i wielu innych wybitnych utworów, które zaprezentują wyobraźni publiczności niezwykły obraz zróżnicowanych relacji łączących artystów z muzycznym kosmosem. 

W repertuarze wydarzenia nie sposób pominąć patetycznego, często wykorzystywanego w kinematografii dzieła Sunrise Fanfare Richarda Straussa, w którym charakterystyczna, narastająca fanfara znajduje ujście w pełnym słonecznego blasku akordzie. Nieco później, miłosne wyznanie w rytmach jazzu, zawarte w znanym utworze Fly me to the Moon Barta Howarda, zabierze słuchaczy w daleką wojaż do nieziemskich światów ludzkiej wrażliwości. Pojawi się przepiękna, swingowa ballada Glenna Millera, a wraz z nią rozbrzmią subtelne dźwięki Sonaty księżycowej Ludwika van Beethovena – jednej z najsłynniejszych sonat w historii muzyki. W gronie kultowych, księżycowych utworów znajdzie się miejsce dla słynnej kompozycji Moon River Henry’ego Manciniego, przesyconej bezbrzeżną tęsknotą za sielskim dzieciństwem, często pojawiającej się w filmowych produkcjach i wielokrotnie wykonywanej przez innych muzyków. Eklektyczny, łączący elementy funku, jazzu, bluesa i rock and rolla styl Steviego Wondera, nawiązująca do motywów latynoamerykańskich twórczość Herba Alperta, rozrywkowe przeboje Harry’ego Warrena i  ogrom innych muzycznych atrakcji z pewnością zagwarantują słuchaczom doskonałą zabawę sięgającą gwiazd. Wspaniałym uzupełnieniem wieczoru będą wybrane fragmenty Muzyki sztucznych ogni i Muzyki na wodzie George’a Friedricha Haendela: dzieła reprezentujące nurt plenerowej muzyki rozrywkowej epoki baroku, wykonywanej w parkach i królewskich posiadłościach, stanowiące dźwiękową oprawę bawiącą niezliczone tłumy podczas szczególnych wydarzeń. Koncert wzbogaci kultowa muzyka Johna Williamsa z filmów E.T. i Gwiezdne wojny – legendarnych produkcji wyrastających ze zbiorowej fascynacji kosmosem.

Data 7.09.2023 r. 18:00
Miejsce: Galeria Copernicus
Wstęp wolny


Wystąpią:
Copernicus Brass, w składzie:
Jacek Wieczorek - trąbka
Łukasz Ignac - trąbka
Grzegorz Radziejewski - puzon
Paulino Taica Frias - puzon

W programie m.in.: R. Strauss, J. Williams, B. Howard, H. Mancini, G. F. Haendel, L. van Beethoven.

Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. 
Mecenasi: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych Spółka Akcyjna oraz marki: Seni i Bella, Weyna Invest Sp. Jawna, Urbitor Spółka z o.o.
Partnerzy: Galeria Copernicus, Vobacom Spółka z o.o.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Bydgoszcz, TV TORUŃ, Polskie Radio PiK, Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Data: 
07.09.2023 18:00
Miejsce: 
Galeria Copernicus
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Kopernik 550
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.